שתף קטע נבחר

לבני: נשים לא מורחות שעות נוספות כמו הגברים

המועמדת לראשות הממשלה הדפה את המתקפות עליה בנושא מעמד האשה תקפה את "ההיגיון העקום" שלפיו "הביטחון שייך לגברים", וסיכמה: "אני מקבלת החלטות, ולא עושה קפה". שלי יחימוביץ': היא מזלזלת בנשים, זה ספין ציני

פמיניזם נוסח לבני: נשים, בניגוד לגברים, "לא מורחות שעות נוספות". שרת החוץ ויו"ר קדימה, ציפי לבני, נשאה דברים בצהריים (יום ה') במכללה האקדמית תל-אביב יפו, והתייחסה באופן נרחב להיותה אשה המתמודדת בבחירות במערכת פוליטית גברית, ולנושא קידום הנשים בחברה, בכלכלה ובפוליטיקה.

 

 

"הצטרפתי לפוליטיקה לא בגלל נושא הנשים, אלא משום שלא היה מי שייצג אותי בתחום המדיני", אמרה. "אני מודה שזכויות הנשים פחות בערו בעצמותיי. כשהגעתי לרשות החברות, הבנתי שחצי מהאוכלוסייה מיוצגות רק בשלושה אחוזים מהדירקטוריונים. נלחמתי לשנות את זה. כך גם בשירות הציבורי, עם נשים שמרוויחות יותר, ומרוויחות פחות".

 

לבני הציגה את עמדתה, לפיה נשים מספקות תפוקה יעילה יותר מגברים במקומות עבודתן: "הנשים לא מורחות שעות נוספות, בעוד גברים נמרחים, יש להם זמן, והרבה שעות נוספות. הם מרוויחים יותר כסף, ונלחמתי לשנות גם את זה.

 מצאתי את עצמי הופכת להיות חלק ממאבק של נשים גם במפלגות אחרות. לכל תפקיד בכיר שיכולתי, מיניתי סביבי נשים: מנכ"לית במשרדי, שגרירה באו"ם, שהיא אשה מוכשרת מאוד".

 

לבני תקפה את "ההיגיון העקום שלפיו ביטחון שייך לגברים". לדבריה, "קבלת החלטות קשורה ליכולת לנתח את המצב, להסתכל קדימה, לדעת לשאול את הרמכט"ל מה לעשות, לקבל תוכניות ולהבין את המצב האזורי, ולגייס את העולם. לאף גבר אין באף אחד מהדברים האלה יתרון עליי".

 

"מקבלת החלטות, לא עושה קפה"

נושא התמיכה בנשים עלה בימים האחרונים בעקבות תשדירי התעמולה של הליכוד, שתקפו את לבני על הצבעתה נגד שורת חוקים למען נשים. יו"ר קדימה כינתה את התשדירים "ציניים", וניסתה להסביר: "כשהגעתי כחברה במפלגה, ידעתי שאני חלק ממפלגה בכנסת, ולא משחקת משחק עצמאי ופופוליסטי למען כותרת לרגע.

 

"היו שתי החלטות בכנסת בעבר שסירבתי להיכנס אליהן, כי ממש לא יכולתי, ולכן לא הצבעתי בעד חוק טל ובחוק קצבאות הילדים של הלפרט. אני מחוייבת ומכבדת את החלטות הממשלה.

 איני מקלה ראש בנושא חופשת הלידה, גם אני חוויתי זאת בעבר. ובכל זאת, בכל נקודה שבה אני נמצאת, אני מקבלת תמיכה מנשים, על עצם היותי בראש הפירמידה".

 

את דבריה סיכמה לבני בהתייחסות למצבה שלה כאשה בצמרת המדינית-בטחונית של מדינת ישראל: "יושב צוות מצומצם של שלושה - ראש ממשלה ושני שרים, שני גברים ואשה, ונדמה לחלק מהציבור שישבו שני גברים עם עוד מישהי שלא ברור מה היא עשתה שם. אני מקבלת החלטות, ולא עושה קפה - וגם זה חלק מהמאבק בבחירות".

 

ראש צוות התגובות של מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', תקפה את לבני ואמרה כי היא "מזלזלת בנשים כאשר היא מצפה שיצביעו עבורה רק משום שהיא אשה". לדברי יחימוביץ', "לבני הצביעה תמיד נגד הנשים, מעולם לא קידמה דבר לטובתן ומעולם לא הייתה מחוייבת לנשים, לזכויותיהן ולמצוקותיהן. לכבוד הקמפיין המציא ראובן אדלר פמיניזם מדומה והיא אימצה את הספין בציניות לצרכים פוליטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני, היום. "לאף גבר אין יתרון עלי"
צילום: AP
צילום: דודי ועקנין
יחימוביץ'. "היא מעולם לא קידמה דבר"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים