שתף קטע נבחר

פרס לפוטין: יש לכם הכוח למנוע הברחות לעזה

נשיא המדינה נפגש עם ראש ממשלת רוסיה בפורום הכלכלי בדאבוס וביקש את עזרתו בפעולות נגד איראן וחמאס. פוטין אמר כי הוא מודע לשאיפותיה של איראן, ופרס הבהיר: "לישראל אין את הפריווילגיה להתעלם מסכנה מוחשית ואמיתית"

נשיא המדינה, שמעון פרס, נועד הערב (יום ה') עם ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, בדאבוס, שם נערך הפורום הכלכלי העולמי. פרס קרא לפוטין לנצל את כוחו כדי לעצור את משלוחי הנשק לעזה וקרא לרוסיה לסייע בטיפול בגרעין האיראני.

 

השניים דנו במשבר בעזה, בסוגיית הגרעין האיראני ובהרחבת שיתופי הפעולה הכלכליים והמדעיים בין שתי המדינות. "רוסיה עוקבת בדאגה אחר ההתפתחויות האחרונות בעזה, אך אנו אופטימיים בנוגע להחלטה על הפסקת האש ומבינים היטב את הקשיים איתם ישראל מתמודדת במצב שנוצר", אמר פוטין בפגישה והוסיף: "חשוב לי להדגיש בפניך את החשיבות הרבה שאני מייחס לקשרים בין שתי המדינות, ואני מקווה שנוכל להמשיך את המומנטום".


איראן ועזה במוקד. פוטין ופרס בדאבוס (צילום: AFP)

 

הנשיא הודה לו את הדברים ואמר: "ישראל למדה מרוסיה שיש דברים שמדינה חייבת לעשות כשאין לה ברירה. כך היה במשבר בעזה, שכן המלחמה לא היתה מבחירה, אלא מתוך הכרח. היינו חייבים להפסיק את מעגל הטרור הבלתי פוסק שפגע בנשים וילדים בישראל, אך עם זאת ישראל מעוניינת בשלום".

  

הנשיא הוסיף בשיחה כי "הכוונה של ישראל לאחר ההתנתקות היתה לאפשר לפלסטינים לחיות חיים טובים כדי שיהיו לנו שכנים טובים, אך חמאס הרס את הכלכלה בעזה והרס את עמו. הם הרגו מאות אנשי פתח לאור היום והמשיכו

לירות טילים באופן קבוע על ישראל. כאיש שלום אני קובע בצורה ברורה כי לישראל לא היתה ברירה אלא להנחית מכת הרתעה חזקה מאין כמותה על ראשי מחבלי חמאס במטרה לשנות את מציאות הטרור".

 

הנשיא פרס התייחס גם לאיום הגרעין ממזרח ואמר: "איראן לא רק מפתחת נשק גרעיני להשמדת המונית, אלא מפרנסת את זרועות הטרור בדמות חמאס וחיזבאללה. היא מממנת אותם בכסף ומשמנת באמצעי נשק. אין לנו דבר נגד העם האיראני, אלא נגד ההנהגה המטורפת שלו ונגד מחמוד אחמדי-נג'אד שעלול להמיט אסון על העולם".

 

פרס פנה לעמיתו באומרו: "יש לי בקשה קונקרטית וברורה מרוסיה - בידיכם הנסיון, הכוח והיכולת לעצור את משלוחי הנשק והטילים ארוכי הטווח מאיראן

לעזה". פוטין השיב: "רוסיה מודעת היטב לחששות שיש בישראל מפני הגרעין האיראני. אנחנו עוקבים ומודעים היטב לשאיפות של איראן".

 

הנשיא לא הרפה במהלך השיחה מהנושא האיראני והוסיף: "כשאני בוחן את המקרה העיראקי אני יודע היטב שג'ורג' בוש נפטר מאחד מהרוצחים הגדולים ביותר - סדאם חוסיין. אם מדינות אירופה היו עושות את אותו הדבר להיטלר, היו ניצלים חייהם של מיליוני בני אדם חפים מפשע. איני משווה את אחמדיניג'אד לאף אחד, אבל אין לנו את הפריווילגיה להתעלם מסכנה מוחשית ואמיתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקשה ברורה. פרס
צילום: AP
עוקב בדאגה. פוטין
צילום: AFP
סכנה מוחשית. אחמדי-נג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים