שתף קטע נבחר

ארדואן התקבל בתשואות: הגנתי על הכבוד

אלפים הריעו לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בשובו לאיסטנבול, בעקבות התקרית בדאבוס, במהלכה נטש דיון עם הנשיא שמעון פרס. ארדואן הסביר שנאלץ לפעול "כדי להגן על הכבוד הטורקי". פרס וארדואן שוחחו לאחר מכן. גורמים דיפלומטיים באנקרה: לא תהיה לזה השפעה על היחסים

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, התקבל הלילה (יום ו') בכבוד של מלכים בנמל התעופה של איסטנבול, בעקבות התקרית הדיפלומטית עם נשיא המדינה, שמעון פרס, במהלכה נטש דיון בפורום הכלכלי בדאבוס, והאשים את פרס: "אתם הורגים בני אדם".

  

יותר מ-5,000 תומכים נלהבים הציפו את נמל התעופה באיסטנבול עם נחיתת מטוסו של ארדואן, והניפו את דגלי טורקיה ופלסטין, כמו גם כרזות המשבחות את העמדה הפרו-פלסטינית שהפגין. ארדואן אמר למפגינים שנימת דבריו של פרס היתה בלתי מקובלת, ולכן נאלץ לפעול כפי שפעל "כדי להגן על הכבוד של טורקיה ושל העם הטורקי. אני לא ראש שבט. אני ראש ממשלת טורקיה. עלי לעשות מה שעלי לעשות".

 

ההמונים צעקו לארדואן: "טורקיה איתך", וכמה מהם נשאו כרזות שבהן נכתב שארדואן הוא "מנהיג חדש לעולם". תושב איסטנבול, מוסטפא מסטאר, אמר לרשת BBC: "בדאבוס העולם ראה מה שקורה פה כבר שנים. הראינו את עוצמתה של טורקיה. אנחנו עומדים על דעתנו". מוסטפא סאחין אמר: "הלילה הייתי באמת גאה. אני באמת שמח".

 

מקורות דיפלומטיים באנקרה אמרו לעיתון הטורקי "הורייט" כי לתקרית הדיפלומטית לא צפויות להיות השלכות מיידיות על יחסי ישראל-טורקיה, אך עשויות להיות השפעות עקיפות. פרס וארדואן שוחחו לאחר התקרית, וזה איתות נוסף לכך שאין פגיעה ביחסים.  


המפגינים בנמל התעופה (צילום: AFP)

 

חמאס בירך הבוקר את ארדואן. דובר הארגון, פאוזי ברהום, אמר כי "חמאס מעריך את הצעד האמיץ של ראש ממשלת טורקיה, שהגן בדאבוס על על הקורבנות של המלחמה הפושעת של הציונים נגד ילדינו ונשותינו בעזה".

 

פרס: מה הייתם עושים נגד טילים באיסטנבול?

הנשיא פרס הטיח אמש בארדואן: "הנשיא עבאס מכיר את המצב לא פחות טוב ממך, והוא האשים את חמאס, לא אותנו. מה הייתה עושה כל מדינה אחרת? מה היית עושה אתה, אם כל לילה היו נופלים באיסטנבול 10 טילים? או 100 טילים?"  

 

ארדואן השיב בטונים צורמים: "הנימוקים שלך חלשים, לכן השתמשת בקול חזק. אני מכיר ראשי ממשלה רבים בישראל ששמחו להיכנס לעזה רכובים על טנקים, ששמחו לכבוש ולהילחם. אני מוחה על מחיאות הכפיים שקיבלת, אלו מחיאות כפיים שתומכות בהרג ובמלחמה". מאוחר יותר הוסיף: "גישתו של פרס אינה הולמת גישה של נשיא והיא מקוממת. זה כולל התבטאויות לא אמיתיות ומעליבות".

 

ראש הממשלה הטורקי הוסיף כי "אני לא חושב שאשוב לדאבוס בעתיד". הוא חלף במהירות על פני עיתונאים בדרכו החוצה. גם אשתו נראתה נסערת, ואמרה בעיניים נוצצות: "כל מה שפרס אמר היה שקר. אי אפשר לקבל זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן חולף בדרכו החוצה
צילום: AP
דגלים וכרזות תמיכה באיסטנבול
צילום: AFP
מומלצים