שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  תתחדשו: מינים חדשים התגלו בטנזניה
  במעמקי היערות בהרי טנזניה גילתה משלחת מחקר 15 מינים של צפרדעים, קרפדות וזיקיות שלא היו מוכרים למדע עד כה. בין היתר התגלתה קרפדה עצומה עם בליטות כתומות ושחורות. הרחק משם - בסין, גילו חוקרים מין חדש של זנבן, ציפור שיר שצדה חרקים על הקרקע

  15 מינים חדשים של דו-חיים וזיקיות התגלו לאחרונה בדרום הרי נגורו שבטנזניה, בתום סקר ביולוגי ארוך של קבוצת מדענים. מרבית מבעלי החיים החדשים עדיין לא זכו לשם מדעי רשמי, אך אחת מהן בולטת במיוחד וניחנה במראה חייזרי למדי - גודלה החריג והבליטות העצומות על גופה מבדילים אותה ממינים אחרים באזור, והיא בעלת מופע צבעוני ומגוון, החל משילוב של כתום ושחור, צהוב וירוק ואפילו אדום.
   
  "ברגע שראינו את הקרפדה, ידענו שנתקלנו בדבר מיוחד", אמר נישה אוון, מארגון ההתנדבות בריטי "Frontier", שהוביל את משלחת המחקר. "היא חיה בעלת מראה מוזר וקריאה ייחודית". המדענים ציינו כי מדובר ככל הנראה בקרפדת היער הגדולה ביותר ממשפחת Nectophrynoides, שהתגלתה עד כה. 


  בולטת בשטח (צילום: Frontier)

   

  מחקרים שנערכו בשנים האחרונות על מיני קרפדות אחרים מאותה משפחה גילו כי הן הקרפדות היחידות מסוגן המטילות ראשנים חיים - להבדיל מדו-חיים רבים המטילים ביצים.

   

  לדברי המדענים, נראה שהמינים שהתגלו חיים רק בעמקים בודדים במעמקי יערות דרום נגורו. עם זאת, באותם עמקים מבודדים, הדו-חיים החדשים נחשבים לנפוצים ביותר בקרב הדו-חיים באזור.

   

  שלושה מהמינים התגלו על ידי מדענים מהארגון הבריטי, הפועל ברחבי העולם לשימר מינים בסכנה. בין התגליות הנוספות של אנשי הארגון היו מינים חדשים של צפרדעי עצים בעלות עיניים אדומות (ממשפחת Leptopelis) וקרפדה מתחפרת בעל חוטם ארוך (ממשפחת Probreviceps).  


   

  חיה באזורים גבוהים (צילום: Frontier)

   

  לאחר התגלית מתוכננת כעת לצאת לפועל תוכנית שימור מקיפה, כדי להגן על בעלי החיים הנדירים ואזור המחייה שלהם. החוקרים הסבירו כי האזור הוא לא רק בית גידול ייחודי לדו-חיים צבעוניים ונדירים, אלא גם מאכלס בתוכו יותר מ-50 כפרים המתפרנסים ברובם מחקלאות. החשש הגדול הוא שיוזמות פיתוח חקלאות יתרחבו ויפלשו בהדרגה לאזור מבודד זה, ושדות שטוחים יחליפו את היערות העבותים. המשמעות היא כמובן פגיעה בבעלי החיים הנדירים.

   

  בשורה עם כנפיים: זנבן חדש בסין

  בשורות משמחות גם בקצה האחר של העולם, בסין. עם פרוש השנה הסינית החדשה דווח כי במחוז גואנשי בדרום מערב המדינה, סמוך לגבול עם ויטנאם, התגלה מין חדש של זנבן. ציפור השיר אותרה לראשונה בשנת 2005 על ידי שני חוקרי ציפורים שניהלו סקרים באזור. רק כעת, לאחר שורה של בדיקות ומחקר מקיף, היא זכתה להכרה רשמית כמין עצמאי ולשם מדעי מפואר: Nonggang Babbler Stachyris nonggangensis.


  אוהב לצוד חרקים על האדמה (צילום:AP)

   

  לדברי החוקרים, הזנבן החדש שהתגלה מעדיף לרוץ על פני האדמה מאשר לעוף, ומבלה את מרבית מזמנו בחיפוש אחרי חרקים המסתתרים בין הסלעים ומתחת לעלים על הקרקע.

   

  החוקרים ציינו כי מדובר בהתנהגות המנוגדת למינים אחרים של זנבנים המבלים את מרבית זמנם בשיחור אחר מזון בשיחים ועצים, ורק לעיתים נדירות מגיעים אל פני הקרקע.

   

  עד כה לא הצליחו החוקרים לאתר קן של זנבן, אך תועדו כ-100 זוגות של המין המדובר בשמורה. האיום העיקרי על הציפורים המצויות בשמורה וביערות הגשם מחוץ לאזור המוגן, הוא כריתת יערות ושריפת עצים לטובת תעשיית הפחם.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים