שתף קטע נבחר

"יש פאניקה מריבוי הקצינים הדתיים בצה"ל"

בעקבות הביקורת על הרב הצבאי רונצקי על רקע מעורבותו ב"עופרת יצוקה", מפרסמים ראשי המכינות החילוניות גילוי דעת להגנתו ולהגנת הלוחם הדתי. יו"ר איגוד המכינות, דני זמיר ל-ynet: "ההתקפות על רונצקי - מעשה נבלה". ראשי המכינות: הדתיים מובילים נורמות של מוסריות בצה"ל

הוא חטף מארגוני שמאל ובעיתון "הארץ", ובשבוע שעבר זכה לביקורת גם בביטאון צה"ל הרשמי 'במחנה'. לאחר שהואשם בהטפה דתית ופוליטית בצה"ל, זוכה כעת הרב הצבאי הראשי תא"ל אביחי רונצקי לתמיכה בלתי צפויה דווקא מראשי המכינות החילוניות המזוהים בעיקר עם השמאל החילוני, ובימים הקרובים הם יפרסמו "גילוי דעת" בעניינו. היוזם, יו"ר איגוד המכינות הקדם צבאיות דני זמיר, אמר ל-ynet כי ההתקפות על הרב רונצקי הם "מעשה נבלה", וקבע: "יש פה פאניקה של ציבור שבניו משרתים פחות בעמדות מפתח בצבא מבעבר".

  

ראשי המכינות החליטו להתבטא בנושא בעקבות כתבה שפורסמה בגיליון הקודם של העיתון 'במחנה', על הסממנים הדתיים של מבצע 'עופרת יצוקה' ועל פעילות הרבנות הצבאית במהלכו. הסוציולוג הצבאי-פוליטי ד"ר יגיל לוי צוטט בעניין כשאמר: "התופעה הזו של צביעת המשימה הצבאית בצבע דתי היא בעיניי מסוכנת, משום שהיא מצדיקה קיצוניות. היא מפחיתה לבטים לפני שיורים על בית ספר, היא ודאי לא נותנת מקום לדילמות מצפוניות והיא כן יוצרת למשל הזדהות גדולה של כוחות השדה עם מתנחלים שבעצם נתפסים כמי שמבצעים את העבודה האמיתית של שירות האלוהים, וזאת תוך נכונות להעלים עין מעבירות על החוק וביניהן פגיעה בפלסטינים". 

 

עוד טען ד"ר לוי בכתבה: "מה שמטריד אותי אינו ההיבט התרבותי אלא איזה מין צבא צומח כאן. זה מסלול מסוכן, כי המשימה מקבלת את הכותרת של קידוש השם, דבר שמאפיין ארגוני טרור – רק שאנחנו לא טרור". 

 

ראשי המכינות בגילוי דעת

בעקבות פרסום הדברים בביטאון צה"ל הרשמי, כתבו ראשי המכינות: "צר לנו ש'במחנה' וכלי תקשורת אחרים נותנים במה רחבה לתפיסה הגוזרת גזירה שווה בין האסלאם הרדיקלי ליהדות... הניסיון לעורר מחלוקת וחרדה מפני השתלטות הדת וערכיה על צבא העם במדינת ישראל, במקביל לכאורה להשתלטות הדת על ארגונים סמי צבאיים המתמודדים מולנו... מעידה על בורות ולמצער על הנחות סמויות פוסט מודרניות ופוסט ציוניות". 

 

בהמשך גילוי הדעת מצויינים לשבח החיילים הדתיים ש"דווקא הם המובילים לא פעם נורמות מרשימות של אבחנה מוסרית שמירה על כבוד אדם ואצילות נפש". על הציונות הדתית כתבו ראשי המכינות כי אנשיה "נמצאים תמיד במקום בו נחוצה ההתנדבות והסיוע" וכי "על אף ההתנתקות שחוללה קרע ופגיעה עמוקה בקרב הציבור הזה לא פחתה מידת העשייה וההתנדבות בקרבו". הם סיכמו כי פחד, פירוד והטחת טענות ועלבונות אינם ההוקרה שאנשים אלה ראויים לה.

 

"אם גדוד מתפלל - הבעיה היא עם חילוניות החיילים"

יוזם העצומה, דני זמיר, המשמש כיו"ר איגוד המכינות הקדם צבאיות וראש המכינה ע"ש יצחק רבין, סיפר ל-ynet כי הרב אביחי רונצקי הוא ידיד אישי שלו והיה כזה הרבה לפני שמונה לתפקיד הרב הצבאי הראשי. על הביקורת בעניינו אמר: "חוברות עם עניינים הלכתיים לא רלוונטית בכלל לחייל החילוני, וקל להוציא אותה מהקשרה. אדם לא נכנס לכנסיה ונהיה כומר, ואם גדוד שלם של גולני עומד ומתפלל לפני כניסה לעזה - הבעיה פה היא עם החילוניוּת של החיילים. אני, למשל, לא הייתי מתפלל. אני לא חושב שצריכה להיות בעיה לשמוע יהדות בצה"ל כאשר זה במידה, כמו שאני עצמי, כאיש שמאל חילוני, מוזמן להרצות גם בפני תלמידי ישיבות ומכינות דתיים". 

 

זמיר העריך כי החשש מ"מלחמת דת" אינו מוצדק, והוא נובע מ"חרדה ובלבול" של חלקים בציבור הישראלי נוכח ריבוי חובשי הכיפה בעמדות המפתח בצבא, על חשבון קבוצות אחרות שהיו שם בעבר. לדבריו, "ההתקפות האחרונות הן ניסיון לא הוגן לצבור נקודות, והתגובה צריכה להיות בחינוך הבנים לתפוס שוב את העמדות הללו יחד עם חברינו מהציונות הדתית". 

 

"אני לא חסיד עיוור, ואני מניח שחלק מהביקורת מוצדקת", אמר זמיר, "יש לשפר את מה שצריך בצורה נקודתית, כמו הזמנת רבנים קיצוניים להרצות בפני חיילים, אבל לטעון שהנורמות המוסריות נפגעות בגלל הדתיים – זהו מעשה נבלה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי צה"ל בעזה
צילום: רויטרס
הרב רונצקי. מכתב חיזוק
צילום: אורלי זיילר
מומלצים