שתף קטע נבחר

ואל תנהגי לי ילדה

אחרי שהתקבלו לקורס טיס, צה"ל החל להפנות בחורות גם לתפקיד נהגוס על סמי-טריילר. רם גלבוע כבר מפנטז על המילואים

ב"ידיעות אחרונות" של ה־7 בדצמבר דיווח הכתב לענייני תחבורה אודי עציון על שילוב נשים כנהגות סמי־טריילרים בצה"ל. אני יודע מה אתם חושבים, אבל בואו נשתדל להימנע מהבדיחות השוביניסטיות הרגילות, כמו זה שמוצבים ייתקעו חודשים בלי אספקה אם יהיה להן פנצ'ר, או שאתם מקווים שאלה משאיות אוטומטיות, או שאסור לנו לעולם להילחם בשתי חזיות. בינינו, אין סיבה אמיתית שאישה לא תוכל להיות נהגת סמי־טריילר צבאי: הסיבה היחידה היא השוביניזם של קברניטי צה"ל. אה, נכון, וחניה.

 

תמיד משמח לשמוע שתפקיד צבאי נוסף נפתח בפני נשים, במיוחד אם אתה אחד מהגברים שכבר לא יצטרכו למלא אותו. אבל רוב הנשים, שאינן טיפשות כשזה לא נוגע למחשבים, דורשות שוויון בתפקידים הזוהרים ביותר - כמו טיס, או חובלים, או כל מקצוע לוחם אחר עם יוקרה ואופק קריירה. אני עדיין זוכר את פריצת הדרך שחלה בנושא הזה לפני קצת יותר מעשור, כשאליס מילר התעקשה שצה"ל יתייחס אליה כשווה. באופן אישי הייתי מתייחס אליה כשווה אם היא היתה מתאפרת קצת ועושה משהו עם השיער, אבל אני עדיין מוכן להתייחס אליה כלא רעה. על כל פנים, מילר היתה האישה הראשונה שדרשה מצה"ל להתקבל לקורס טיס. לדעתי היה צריך לאשר לה, בתנאי שאם היא עפה מהמיונים היא תעבור את המסלול הרגיל: תעוף לטירונות בשיזפון, תוסמך כטען־קשר, ושלוש שנים תאכל זין.


 

ההבדל בין מילר לנהגות הסמי־טריילר הוא שבמקרה הנוכחי מתאפשר לבנות למלא תפקיד צבאי כל כך מסריח, שהן יכולות לראות אותו כסימן של שוויון אמיתי. בינינו, להיות נהג משאית צבאי זה דבר מייאש כמעט כמו להיות מאבטח מתקנים או המזכיר הצבאי של ציפי לבני (לפי הבנתי, התפקיד הגרוע מכולם הוא מכונאי נגמ"שים. אני לא יודע אם הוא כבר פתוח לנשים, אבל מכיוון שלא שמעתי על ריבוי התאבדויות של חיילות, אני מניח שלא. אחרי הכל, נראה שמדובר בתפקיד היחיד שבו אבט"ש הוא צ'ופר). עכשיו, עם גיוסן לסמי, בחורות יכולות לסבול בדיוק כמו בחורים. נותר רק לראות מתי יפתחו את התפקיד הזה גם בפני אשכנזים.

 

"הגורם הצבאי" בכתבה של עציון מסר שצה"ל מכשיר את הנהגות בתגובה לירידה בכוח האדם המסורתי, כלומר המחזיק בפין. אותו קצין יידע את הכתב ש"בצה"ל כבר משרתות חיילות כנהגות במשאיות קלות יחסית, במשקל עד ארבעה טון", או במילים אחרות: במכוניות רגילות. או שאני לא הבנתי, והנהגות הן אלה ששוקלות עד ארבעה טון. בכל מקרה, הנה ההצעה שלי לתגובה על הירידה בכוח האדם הפיני: במקום לפתוח תקנים לנהגות, תפתחו עוד תקנים לשרמוטות של היחידה. כמעט בכל יחידה יש אחת שפינקה יותר חיילים בודדים מקרן לב"י ודפקה יותר חוגרים ממשטרה צבאית, אז למה שלא יהיו שתיים או שלוש? אפילו לא צריך גיוס מיוחד בשביל זה; הרי גם ככה יש למש"קיות חוי"ה הרבה יותר מדי זמן פנוי. 


 

לו אני הרמטכ"ל אולי לא הייתי דורש מכל הנשים להזנות הופעתן, אלא רק מהנשים שאינן משרתות כמסתערבות. כנראה שאני נשמע כמו חזיר זקן, אבל האמת היא שאני לא זקן. אני באמת ובתמים חושש מהתרככות צה"ל ומהפיכת חייליו לחיילי שוקולד. אני בעצמי הייתי חייל שוקולד, ואני די בטוח שהייתי מפסיד מלחמה למלטזים. תראו את זה ככה, למרות שזה לא בהכרח נכון: מי ניצח ב־67'? אנשים כמו עזר וייצמן, שכנראה סטר ליותר טוסיקים מרופא מיילד ואמר לאליס מילר "מיידלע, את ראית פעם גבר סורג גרביים?". ולמה הובכנו ב־2006? מירי רגב. סתם, בגלל מי שעמד בראש המערכת: רמטכ"ל מחיל האוויר, סגן רמטכ"ל מגולני ומפקד פיקוד צפון מהשריון. אני לא גנרל גדול, אבל אפילו אני יודע שההיגיון דורש שקברניטי צה"ל יגיעו מחיל הים. וחוץ מזה, ברצינות, מירי רגב.

 

אז תפתחו בפקודה עוד כפתור. הרשו לחוטיני בצבעי הסוואה לבצבץ מעל החגורה. הנהגים כבר יגיעו. אני ממש לא אומר שנשים צריכות להישאר במטבח - להפך, שיעשו שבוע־שבוע - אבל אסור לנו לשכוח את לקחי מלחמת ששת הימים: ניתן להניח שאם היו לנו אז נהגות סמי־טריילרים, עד שהן היו מגיעות לחזית היינו צריכים לקרוא לזה מלחמת שמונת הימים וחצי.

 

טוב, די, האמת היא שהבדיחות השוביניסטיות האלה באמת מיותרות. אני רוצה לסיים ולומר שרק צחקתי: נשים יכולות להיות חיילות יוצאות מן הכלל, ואני מניח שאפילו היו נהגות סמי במלחמת ששת הימים. אני גם בטוח שהרוסיות יהיו נהגות צבאיות טובות בדיוק כמו הרוסים שאיישו את התפקיד עד עכשיו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים