שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בקרוב: מטבע לזכרו של קנוט האמסון
  זוכה פרס הנובל הנורבגי, שהואשם בבגידה על שום אהדתו לנאצים, יזכה למטבע הנושא את דמותו, כך החליט הבנק המרכזי של נורבגיה במלאת 150 שנה להולדת הסופר

  הבנק המרכזי של נורבגיה החליט לכבד את זכרו של חתן פרס נובל, הסופר קנוט האמסון, בהשקת מטבע חדש עליו מוטבעת דמותו. האנסון נוּדה והוחרם בחייו, לאחר שהואשם בבגידה בשל אהדתו לנאצים, מיד עם סיומה של מלחמת העולם השנייה. בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית, AFP, אמר מנהל הבנק המרכזי של נורבגיה, ליף וגום: "זהו הסופר, שאנו מכבדים". ערכו הנומינאלי של המטבע יהיה 200 קרונות (28.9 דולר) אך מחירו יהיה 450 קרונות.

   

  המטבע יושק ב-19 בפברואר, אז יצוינו 150 שנה להולדתו של האמסון, מי שחתום על יצירות מופת, בהן הרומן הפסיכולוגיסטי "רעב", שראה אור בשנת 1890, סיפור האהבה "ויקטוריה", שפורסם בשנת 1898 ו"ברכת האדמה", שראתה אור בשנת 1917 ועליה הוענק לו פרס נובל לספרות, שלוש שנים מאוחר יותר.


  שני צדי המטבע. מכבדים את הסופר, לא את מעשיו 

   

  לאחר שנים בהן נתפש כגיבור לאומי, העביר האמסון את שנותיו האחרונות, עד למותו ב-1952, בבידוד חברתי. נורבגיה נבוכה קשות מהחלטתו של האמסון,

  בשנת 1940, כשהיה בן 80, לתמוך בשלטונו של וידקון קוויזלינג, אשר שיתף פעולה עם הנאצים. כשהמדינה הסקנדיבית השתחררה מהכיבוש הגרמני בשנת 1945, האשימו הרשויות הנורבגיות את האמסון בבגידה, זאת למרות שפסיכיאטרים הכריזו עליו כבעל יכולות מנטליות חלשות, מה שהוביל לביטול ההאשמות. למרות היותו אחד מבין שלושת הנורבגים היחידים שזכו עד היום בפרס נובל לספרות, מעולם לא נקראו רחוב או ככר על שמו של האמסון - לא באוסלו הבירה ולא בעיר הולדתו, גרימסטאד.

   

  "רעב" נחשב לאחד הספרים המשפיעים ביותר במאה ה-20. ביצירותיו העוקבות, הטיף האמסון לאינדיבידואליזם קיצוני וגרס כי הפרט הוא חזות הכל. רעיונותיו שוללים את הרציונליזם ומדברים, בין היתר, על קידוש הדם והאדמה. עם פלישת הנאצים לנורבגיה, נפגש האמסון עם אדולף היטלר ועם שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס. לאחר המלחמה אושפז הסופר בבית חולים לחולי נפש, לצרכי הסתכלות, וכאמור בשנת 1946 הועמד לדין בעוון שיתוף פעולה עם האויב. עוד מספריו שתורגמו לעברית היו: "בעלי חלומות", "מסתורין", "עבדי האהבה", "פן" ו"פרשה אחרונה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים