שתף קטע נבחר

חזקיהו: אזהרת הפועלים - הראשונה מבין רבות

המפקח על הבנקים רמז על הפסדים נוספים במערכת הבנקאית, לאחר אזהרת הרווח שפרסם בנק הפועלים, והזהיר כי המשבר עדיין לא הסתיים. עם זאת הוסיף כי "בינתיים המערכת הבנקאית יציבה"

אזהרת הרווח שפרסם אתמול (ג') בנק הפועלים היא רק "הסנונית הראשונה" המבשרת את הצפוי למערכת הבנקאית במהלך השנה, כך התריע היום המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, לוועדת הכספים, כשרמז על הפסדים הצפויים גם בבנקים אחרים. אך יחד עם זאת הוסיף ואמר כי "בינתיים המערכת יציבה ולא נשקפת לה סכנה, גם אחרי פרסום הדו"חות הכספיים".

 

"המשבר לא נגמר, התחזית ל-2009 קשה, וההשלכות הגדולות של המשבר העולמי על המערכת הפיננסית עדיין לפנינו, אמר חזקיהו. "יכולים לקרות דברים קשים, ואסור לנו לפספס אותם ולהגיע למצב שנחטוף את המכה ורק אח"כ נתחיל להתאושש".

 

המפקח אמר כי הבנקים יצטרכו להגדיל השנה את ההפרשות לחובות מסופקים ואת כרית ההון העצמי, ובכך לחזק את המערכת הבנקאית כדי שתוכל להמשיך לשרת את המשק. "פגיעה בבנקים היא פגיעה במשק", הוסיף.

 

כשנשאל לכמה "סנוניות" מצפה חזקיהו, ענה המפקח: "כמה בנקים יש?"

 

חזקיהו ציין כי בבדיקות שערך ב-2007 התגלה כי רמת ההפרשות שואפת לאפס, ועל כן בנק ישראל לחץ על הבנקים להגדיל את כרית ההון העצמי. "כיום אנחנו לוחצים להקטין את חשיפות הבנקים חו"ל ולחשוב על התרחיש החמור ביותר. המערכת נמצאת תחת פיקוח הדוק, אינטנסיבי וקשוח. הטלנו עליה מגבלות רבות, וגם קנסנו אותה בהון גדול".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המערכת יציבה". חזקיהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים