שתף קטע נבחר

מערכת חדשה תסייע לפקח על קופות הגמל

רשות ניירות ערך הציגה מערכת ממוחשבת חדשה, שתסייע לאוצר לפקח על קופות הגמל וקרנות הנאמנות. המערכת תוכל לספק לממונה על שוק ההון נתונים על שימוש חריג בניירות ערך, ניצול לרעה של מידע פנים ואף לאתר מנהלים שסרחו

רשות ניירות ערך תסייע לאוצר בפיקוח על קופות הגמל וקרנות הנאמנות, בעזרת מערכת ממוחשבת חדישה שהיא רוכשת ותופעל בקרוב. כך הודיע היום (ד') בוועדת הכספים, יו"ר הרשות, פרופ' זהר גושן. הוא אמר זאת בדיון קצר על תקציב הרשות ל-2009 שאושר בראשותו בהיקף של 138 מיליון שקל.

 

גושן הסביר כי התקציב גדל ב-22 מיליון שקל לעומת שנה שעברה, כשחלק מהתוספת תושקע בהקמת המערכת הממוחשבת וחלק מהתוספת בהסרת תקנים נוספים לתגבור יחידת הפיקוח על שוק ההון. בין השאר הרשות מקימה יחידת פיקוח חדשה על המכשירים הפיננסים שבתוכה התגלו קשיים רבים, וכן כשלים רבים שמשפיעים על המשבר בשוק ההון. כמו כן יתוגברו פעולות יחידות המודיעין והחקירות ויועמק הפיקוח על מנהלי התיקים ויועצי ההשקעות.

 

המערכת הממוחשבת, ש"תשים עין" על קופות הגמל, תוכל לספק לממונה על שוק ההון באוצר נתונים על שימוש חריג בניירות ערך, ניצול לרעה של מידע פנים ואף לאתר מנהלים שסרחו.

 

"סדר היום החדש בשוק ההון מחייב להגביר את הפיקוח גם על תחומים חדשים", הדגיש גושן. "מה ששבר את השוק הן ההפתעות של התמוטטות חברות גדולות כגון AIG ו'להמן ברדרס' שלהן לא קדמו דיווחים על מצבן". הוא ציין כי גילוי נאות לבדו איננו מספיק בלי להיכנס לעומק מצבם הפיננסי של הגופים.

 

"המשבר הפיננסי גם יצר מצב שבו על הרשות להתמודד עם מצבם חירום רגולטורי הדורש התערבות מיידית ומוגברת". לדבריו הרשות לא תוכל להתמודד לבדה ללא חקיקה מיוחדת וחדישה שהכנסת החדשה תידרש להעביר בהקדם. הוועדה אישרה פה אחד את תקציב הרשות כדי לסייע לה למלא את הצרכים החדשים בתחום הפיקוח והסדרת שוק ההון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר רשות ניירות ערך
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים