שתף קטע נבחר

צבי זיו: ההתעסקות בשכר הבכירים - פאתטית

מנכ"ל הפועלים אמר בכנס הרצליה כי כדי שבכיריו יקבלו בונוס, צריך הבנק להציג תשואה שלא תושג השנה. זיו קרא לממשלה לטפל באשראי החוץ בנקאי, ולדאוג שלא יתפוצץ בפני המשק

מנכ"ל בנק הפועלים צבי זיו אמר היום (ד') במסיבת עיתונאים מאולתרת שקיים בכנס הרצליה כי ההתעסקות בנושא שכר הבכירים במערכת הבנקאית היא פאתטית. לדבריו, מדובר בהתעסקות "בחדשות שאין חדשות".

 

ובינתיים באמריקה:

 

לדברי זיו, כדי שבכיריו יקבלו בונוס צריך בנק הפועלים להציג תשואה להון של מעל 8.5%. "כמו שציינו, לא נגיע השנה לתשואה כזו", אמר זיו, בהתייחסו לפרסומים אתמול לפיהם התשואה של הבנק תהיה שלילית ותעמוד על שיעור של מינוס 3% עד מינוס 5%. גם בשנה הבאה התשואה תהיה נמוכה מהשיעור הנדרש לקבלת בונוס ונראה כי היא תעמוד על בין 4%-7%.

 

לשאלת כתבת "כלכליסט" האם הוא חושש מיציבות המערכת הבנקאית, ענה זיו: "השנה הזו קשה ואנו מקווים שהשנה הבאה לא תהיה יותר גרועה מקודמתה. לבנק הפועלים יש הלימות הון של מעל 11%, כך שכרית הספיגה שלו טובה. לגבי המערכת הבנקאית, אפשר לשמוע התבטאויות ברורות של מי שאחראי על המשק ואפשר לסמוך על מה שהם אומרים. אנו מתכננים להגיע ליעד אותו הציב המפקח - הלימות הון של 12% עד סוף 2009".

 

באשר לתוכנית האוצר למתן ערבויות לבנקים, אמר זיו כי "הרעיון הוא שעל בסיס ההון שיגויס, הבנקים יגדילו את היצע האשראי במשק. בנק ישראל דורש מכל הבנקים להגיע ליחס הלימות הון של 12% עד סוף 2009, מה שאומר שעד שמגיעים ליחס הזה - אין מנוף על הכסף שמגויס. זה שקל מול שקל. רק אחרי שמגיעים להלימות הון של 12% המנוף הופך להיות סביב 8, כלומר על כל שקל נוסף שמגויס, הבנק נותן אשראי בסך 8 שקלים".

 

לדעת זיו, "אם הכוונה היא להשיג אפקט משמעותי, דרושה תוכנית בהיקף הרבה יותר גדול - 10 מיליארד שקל לפחות".

 

"לטפל בפצצת האשראי החוץ בנקאי"

בדברים שנשא בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי התייחס זיו החשש לפירעון האג"ח הקונצרני ואמר: "אני לא יכול להגיד מה יקרה אם הממשלה לא תמצא פתרון לפצצה המתקתקת של האשראי החוץ בנקאי. על הממשלה והפיקוח לטפל באשראי החוץ בנקאי ולדאוג שהוא לא יתפוצץ בפנים של המשק".

 

לגבי הפסדי הבנק, עליהם דווח אתמול, אמר זיו שההפסדים נבעו מהורדת הריבית. לדבריו, "הורדת הריבית הדרמטית יצרה הפסד חשבונאי של מיליארד שקל שאין בו כלום".

 

בהכנת הכתבה השתתפו רונית גודמן ויאיר חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל בנק הפועלים צבי זיו
צילום: צביקה טישלר
מומלצים