שתף קטע נבחר

במקום בעזה: הספינה הלבנונית עגנה באשדוד

150 בקבוקי מים ורק כמה עשרות קילוגרמים של ציוד נשאה הספינה מלבנון, שביקשה לשבור את המצור הימי. "היתה לנו סבלנות, ביקשנו כמה פעמים וירינו באוויר, אבל הם התעקשו להמשיך לעזה - ונאלצנו להשתלט על הספינה", אמר קצין בחיל הים. בין הנוסעים שהועברו לחקירה: הארכיבישוף הילריון קפוצ'י

חוף מבטחים? אחרי הסערה בלב ים, הספינה שהפליגה מלבנון וביקשה להעביר סיוע לרצועת עזה - עגנה אחר הצהריים (יום ה') בנמל אשדוד. קצין מחיל הים שהיה בין הכוחות שהשתלטו על הספינה, סיפר כי על האירוע ואמר שלמרות אזהרות חוזרות ונשנות - שכללו ירי באוויר - אנשיה הודיעו כי הם נחושים להגיע לעזה ולשבור את  הסגר הימי שמטילה ישראל.

 

בסריקות שערכו אנשי חיל הים על הספינה הלבנונית, לא נמצאו כל אמצעי לחימה - ורק כמה עשרות קילוגרמים של ציוד הומניטרי, בהם כ-150 בקבוקי מים, מזון ותרופות. מדובר בהיקפים קטנים באופן יחסי שכן הספינה יכולה לשאת כמה אלפי טונות.

 

 

18 האנשים שהיו על הסיפון הועברו לחקירת המשטרה. ביניהם - הארכיבישוף האנטי-ישראלי הילריון קפוצ'י, שב-1974 נעצר כשניסה להבריח נשק למחבלים בירושלים, וכן כתבת וצלם של רשת הטלוויזיה "אל ג'זירה". הספינה נלקחה לרציף מרוחק בתוך נמל אשדוד, המשמש למטענים ביטחוניים ולספינות שזהותן "בעייתית". המטען הוצא, וצפוי לעבור לגורמי סיוע שונים, שימצאו דרך להעבירו לרצועת עזה דרך היבשה.

 

"לא נותרה לנו ברירה"

הספינה, הנקראת "האחווה" הפליגה תחילה מנמל טריפולי בלבנון, לאחר עיכוב של 12 שעות מהמועד המקורי. המזון והתרופות נתרמו על ידי ארגונים לבנוניים אזרחיים. הקצין מחיל הים סיפר כי כבר אמש נוצר קשר עם אנשי הצוות של הספינה, שהבהירו כי פניהם לאל עריש במצרים.

 

הבוקר החלה הספינה את דרכה לאל עריש, תחת עינם הפקוחה של אנשי חיל הים. היא התקרבה למצרים, אולם ברגע האחרון החלה לנוע צפונה לכיוון עזה. מי נוצר קשר עם אנשי הצוות, והובהר להם שבשל הסגר הימי לא יוכלו להיכנס לרצועה - אך הם לא ויתרו.

 

ספינות דבור של חיל הים התקרבו לעבר הספינה וניסו במשך דקות ארוכות לעצור אותה. הם אף ירו יריות אזהרה באוויר. "הסברנו להם שהם עוברים על החוק והייתה לנו הרבה סבלנות, כדי לנסות לגרום להם לשוב על עקבותיהם, אבל הם החליטו שהם עושים הכל כדי להגיע לרצועת עזה", סיפר הקצין. "לחיל הים לא נותרה ברירה אלא להשתלט על הספינה. זה בוצע בצורה חלקה, כמעט ללא התנגדות, מעבר למספר פרובוקציות".

 

כתבת "אל-ג'זירה" דיווחה בבוקר כי כוחות צה"ל העבירו לאנשים שעל הספינה איומים ברשת הקשר, ואף שהחיילים הפעילו כוח. רב החובל של הספינה סיפר כי חיילי צה"ל חיבלו במכשירי הקשר ובציוד טכני נוסף.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס מוקדם יותר לנושא, בכנס ראשי רשויות של המרכז לשלטון מקומי בתל-אביב. "צוות הספינה הודיע שהם מבינים שלא ניתן לה להיכנס והיא פונה לנמל אל-עריש", אמר ברק, "

 אבל שם בתוך המים הטריטוריאליים של מצרים, ניסתה הספינה לפנות בחזרה ולזחול, אם אפשר לקרוא לזה כך, לאורך המים הטריטוריאליים לתוך עזה. חיל הים עלה על הספינה, עצר אותה, והוביל אותה לאשדוד".

 

לדברי שרת החוץ ציפי לבני בהקשר לספינה הלבנונית, "ישראל לא תחיה בשכונה שבה הבריון קובע את הכללים. ישראל לא תיתן לבריון הזה שום הישג מדיני, וישראל תפעל מול הבריון הזה בכוח, כפי שישראל תקדם תהליך שמייצג האינטרסים שלנו, וגם את האינטרסים של הצד השני".

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה עוגנת בנמל אשדוד
צילום: אבי רוקח
בליווי חיל הים
צילום: AP
מומלצים