שתף קטע נבחר

רה"מ הורה להעביר 175 מיליון ש' בשטרות לעזה

ל-ynet נודע כי בניגוד לדעתם של לבני וברק, אולמרט החליט להעביר את השטרות, שאמורים לממש את משכורות עובדי הרשות - כסף אותו מעביר שלטון אבו מאזן. החשש: הכסף יגיע לידי חמאס. לשכת רה"מ: זה שלהם, ומגיע לאנשי פתח

אחרי הלחימה, ישראל ממשיכה להזרים כסף לרצועת עזה: ל-ynet נודע כי ראש הממשלה אהוד אולמרט הורה להעביר לעזה 175 מיליון שקלים, שיסייעו לתשלום משכורות לאנשי הרשות הפלסטינית. ההחלטה נפלה למרות התנגדות נחרצת מצד שני חבריו למטבחון המצומצם - שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון אהוד ברק. הכסף יועבר כבר היום, בהתאם לבקשת ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, שאף דרש להעביר 230 מיליון שקל.

 

הכסף אמור להיות משולם כמשכורות למי שעוד מוגדרים כאנשי הרשות הפלסטינית בעזה. אולם, מכיוון שעזה נשלטת על ידי חמאס, הרי שבקרב גורמי ביטחוניים ומדיניים בישראל קיים חשש כבד שמא הכספים יגיעו בסופו של דבר לאנשים המשרתים את שלטון חמאס, ואולי אף למוסדות ארגון הטרור.


ברק, אולמרט ולבני. אחד נגד שניים (צילום: רויטרס)

 

הרשות הפלסטינית מחזיקה בחשבונות בנקים בישראל כספי מסים. כדי לשלם לעובדיה בעזה, היא מעבירה את המשכורות לאנשים המזוהים על-פי שם, מספר זהות ומספר חשבון.

 אלא שבשל מצוקת המזומנים ברצועה, אותם אלפי אנשי אבו מאזן לא יכולים לפדות את משכורותיהם, והתשלום עוכב. לאותם עובדים נמסר שיקבלו את הכסף ב-15 בפברואר.

 

שרת החוץ לבני ושר הביטחון ברק, התנגדו בדיון במטבחון הבוקר להעברת הכסף לעזה. לבני הבהירה לראש הממשלה שלמרות הסכם פריז מ-1994, המחייב את ישראל להעביר כספים אלה, אין לעשות זאת עתה. זאת מכיוון שהם מגיעים אל יישות טרור עמה נלחמת ישראל. אל עמדתה הצטרף כאמור ברק. לשניים ברור היה שרוב הציבור בישראל יתנגד למהלך שכזה. אולמרט החליט לפעול בניגוד לדעת שני השרים הבכירים, שכידוע גם נאבקים בימים אלה על קולות הבוחרים.

 

"הכסף שלהם, אנחנו מחזקים את המתונים"

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "מדובר בכסף שלהם והם רשאים להחליט מה לעשות בו ואיך. הכסף הזה שייך לפיאד ומועבר לאנשיו בעזה. הפלסטינים פנו בעניין זה גם לארצות הברית ויש להם גיבוי בינלאומי לדרישתם, משום שזה מעוגן בהסכמים".

 

גורם מדיני בכיר ביותר בלשכת ראש הממשלה הדגיש ואמר ל-ynet: "מכיוון שהכספים מועברים אישית על פי שם, לאנשי פתח בלבד בעזה, הרי שיש בכך כדי לקדם את מדיניות ישראל לחיזוק אנשי אבו מאזן ופיאד על פני אנשי חמאס. אנחנו עושים את מה שישראל מחויבת לו לפי הסכם, ופועלים כדי לחזק את המתונים".

 

לפני כחודשיים התעוררה סערה כאשר ברק דווקא אישר להעביר 100 מיליון שקלים מבנקים בגדה המערבית לבנקים ברצועת עזה.

 ההחלטה התקבלה בעקבות בקשותיהם של ראש הממשלה הפלסטיני ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, על רקע מצוקת המזומנים ברצועה, שגרמה לסגירת בנקים. הכסף שימש לתשלום משכורות של כ-70 אלף עובדי הרשות שם.

 

פיאד אמר כבר אז כי הכסף שהועבר אינו מספיק, משום ש"זה סכום קטן מאוד שאינו מספיק כדי לשלם את המשכורות". לטענתו אז, רצועת עזה זקוקה לסכום של כ-100 מיליון שקלים מדי חודש כדי שתוכל לשלם את המשכורות לפקידים.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. אישר את ההעברה
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
פיאד. צריך מזומנים
צילום: AP
העברת מזומנים לעזה (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים