שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה 650 מיליון לבניית מעון רה"מ

רק ארבעה שרים התנגדו להחלטה שהתקבלה - להקצות 650 מיליון שקלים לבניית מעון רשמי חדש לראש הממשלה, שיכלול קומפלקס משרדים ואולמות כנסים. שרת החינוך, יולי תמיר, שהתנגדה, אמרה ל-ynet: "בסכום הזה יכולתי לשפץ את כל בתי הספר הזקוקים לשיפוץ בישראל"

בישיבתה האחרונה לפני הבחירות, אישרה הבוקר (יום א') הממשלה הקצאת 650 מיליון שקל לבניית מעון רשמי לראש הממשלה, ולצדו משרדים ואולמות כנסים. ההצעה עברה ברוב גדול, כאשר רק ארבעה שרים התנגדו - שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, שר האוצר, רוני בר-און, השר לאיכות הסביבה, גדעון עזרא, והשר לענייני הנגב והגליל, יעקב אדרי.

 

במהלך השנה הקרובה צפוי להסתיים התכנון של מעון ראש הממשלה והמשרדים הסמוכים לו, בקומפלקס שייבנה מול משרד החוץ בקריית הממשלה בירושלים. על פי התוכנית, מדובר ב"מבנה חללי", שחציו ייועד לראש הממשלה ומשפחתו וחציו למשרדים המשרתים אותו. לא ברור עדיין מה מועד הסיום של הפרויקט, שדבר קיומו נחשף בשבוע שעבר ב"ידיעות אחרונות".


קומפלקס מעון ראש הממשלה המיועד - הדמיה. "מבנה חללי"

 

בהצעת ההחלטה שהוגשה לממשלה על ידי משרד ראש הממשלה, נטען בין היתר כי מעון ראש הממשלה והמשרדים הסמוכים ישרתו צורך קיים בהקמת "קומפלקס לאומי", הכולל את בית המשפט העליון, את הכנסת ואת הסמל של הרשות המבצעת. ההשקעה הכספית סך 650 מיליון שקל תתפרס על פני 20 שנה.

 

בהצעה נטען שהמעון והמשרדים נועד לפתור מצוקות קשות של צוות ראש הממשלה, ולאפשר לו לתפקד גם בעת חירום. כמו כן נטען שהדבר יוזיל עלויות של שכירת מבנים המשמשים היום כמשרדים, עלויות אבטחה כבדות בתנועה של שיירת ראש הממשלה בין לשכתו שברחוב קפלן 3 לבין המעון הרשמי ברחוב בלפור שבשכונת רחביה, וימנע מטרד מתושבי השכונה שבה נמצא המעון כתוצאה מחסימות התנועה.

 

"השקעה לא ראויה"

לאחר ההצבעה, אמרה ל-ynet שרת החינוך: "בסכום הזה יכולתי לשפץ את כל בתי הספר הזקוקים לשיפוץ בישראל. זאת השקעה לא ראויה, ודאי בעת הכלכלית הזאת. הייתי בבירות בעולם, ראיתי מקומות, וברבים מהם מעון ראש הממשלה מופרד מהמשרדים. זאת לא עילה מספקת לקחת ולהקצות סכום כזה".

  

לדברי תמיר, "בסדרי העדיפויות של הממשלה היו צריכים להיות בתי הספר הזקוקים לשיפוץ בכל הארץ. עם כל הכבוד לצורך בהפגנת 'פנים אחרות' למעון ראש ממשלה שמארח מנהיגים, יש לי תוכנית שהגשתי והעלות שלה בין 650 ל-700 מיליון שקל לשיפוץ כל מוסדות החינוך הדורשים זאת. הממשלה צריכה ללכת במצב הכלכלי הנוכחי לדברים שהם יותר חברתיים. הממשלה צריכה ללכת היום למקום שבו היא פוגשת את האזרח ולא היכן שהיא פוגשת את עצמה, ואני אומרת זאת בזהירות כי ראש הממשלה הנוכחי לא ייהנה כנראה מהמעון הרשמי שייבנה בכסף הזה".

  

גם שר האוצר בר-און התנגד למיזם הראוותני. על פי מסמך שהגיש, אין בתקציב המדינה מספיק כסף לעניין, משום שבניית המיזם אינה מופיעה כלל בתקציב. כמו כן טען בר-און שבעת הכלכלית הזו, המדינה צריכה להקצות אפיקיה למשרדי הממשלה הזקוקים לכסף לא פחות.

 

שרת החוץ ציפי לבני לא השתתפה בהצבעה היום בממשלה. מקורביה הסבירו כי היתה "כוונת מכוון" מאחורי ההחלטה לא להשתתף בהצבעה, בשל האפשרות שהיא עצמה תכהן כראש ממשלה: "היא אינה רוצה להיחשד בניגוד עניינים, ולכן לא הצביעה בעד או נגד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר התייצבה נגד
צילום: יותם פרום
ישיבת הממשלה היום
צילום: AP
מומלצים