שתף קטע נבחר

מחקר: מריחואנה מגבירה הסיכון לסרטן האשכים

מחקר חדש מגלה כי הסם מגביר את הסיכון ללקות בסרטן האשכים בלא פחות מ-70 אחוזים. הסרטן, מסוג נון-סמינומה, נחשב אלים ועמיד בפני הקרנות וטיפולי כימותרפיה

אמרו לכם שמריחואנה טובה לבריאות? טוב, אז לא תמיד. מחקר חדש מגלה כי עישון מריחואנה מגביר את הסיכון לסרטן האשכים בעשרות אחוזים. המחקר החדש, שכלל מאות גברים נבדקים, מופיע בגליון החדש של כתב העת הרפואי Cancer.

 

כאמור, מחקרים קשרו בעבר עישון מריחואנה לסיכון מוגבר לסרטן. אחד המחקרים האחרונים מצא סיכון מוגבר ללקות בסרטן שלפוחית השתן בקרב מעשני מריחואנה. החוקרים שיערו כי הסיכון נובע מכך שעישון המריחואנה מתבצע ללא פילטר וכך נחשפים המעשנים לכמות גדולה יותר ממרכיבי המריחואנה המופרשים בשתן.

 

במחקר החדש בדקו חוקרים ממרכז הסרטן בסיאטל 369 גברים חולי סרטן האשכים בגילאי 18 עד 44, שהושוו לקבוצת בקרה שמנתה 979 גברים באותם גילאים. מהמחקר עלה כי אלה שהשתמשו במריחואנה היו בסיכון גבוה ב-70 אחוז ללקות בסרטן האשכים.

 

הסיכון היה גבוה יותר בקרב גברים שדיווחו על עישון מריחואנה במשך 10 שנים או יותר בתדירות של אחת לשבוע לפחות. הסיכון היה גבוה במיוחד גם בקרב אלה שהחלו לעשן מריחואנה לפני גיל 18.

 

הסיכון המוגבר בפניו עמדו מעשני המריחואנה הוא בפני סרטן אשכים מסוג "נון-סמינומה", המהווה 40 אחוז מכלל מקרי סרטן האשכים. סוג זה של סרטן ידוע כאלים יותר ועמיד לטיפולי הקרנות וכימותרפיה.

 

סרטן האשכים פוגע בעיקר בגברים בגילאים 15-44, והוא הסוג השני בשכיחותו בין חולי סרטן בגילאים אלה. בעשור האחרון נמצאת השכיחות של סרטן האשכים בעלייה, ותפוצתו כמעט והוכפלה: ב-1990 עמדה שכיחותו בארץ על 2.5 חולים ל-100 אלף גברים, ואילו עתה השכיחות היא 4.2 חולים ל-100 אלף גברים.

 

סרטן האשכים מסוג נון-סמינומה מופיע אצל גברים בעשור השני והשלישי לחייהם. הטיפול בסוג סרטן זה כולל כריתת האשך ומעקב, או כריתת בלוטות הלימפה בבטן וכימותרפיה. שיעור חזרת המחלה עומד על כ-2 אחוז. בגילוי מוקדם סיכויי הריפוי הם למעלה מ-90 אחוז.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלי פילטר - והחשיפה לחומרים מזיקים גדלה
צילום: index open
סיכון גבוה בקרב אלה שעישנו 10 שנים לפחות
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים