שתף קטע נבחר

ארגנטינה: כומר אנטישמי סולק מתפקיד בכנסייה

הכומר ריצ'רד וויליאמסון, שעורר שערוריה כשהכחיש את קיומם של תאי הגזים בשואה, הודח מתפקיד מנהל סמינר של הכנסייה בארגנטינה. "דבריו לא מייצגים בשום פנים ואופן את דעתנו", הבהיר ראש הכנסייה באמריקה-הלטינית

הכנסייה הקתולית בארגנטינה החליטה להדיח מתפקיד בכיר את הבישוף ריצ'רד וויליאמסון, ששמו עלה בשבועות האחרונים לכותרות לאחר שהכחיש את קיומם של תאי הגזים לשם רצח יהודים בשואה. וויליאמסון היה אמור לשוב לחיק הכנסייה לאחר שגורש, אולם לאחר לחץ בינלאומי רב החליט האפיפיור כי וויליאמסון יוכל לשוב לכנסיה רק אם יחזור בו מדבריו.

 

הבישוף השנוי במחלוקת כיהן כראש סמינר מטעם הכנסייה, שפעלה בפרבר של בירת ארגנטינה, בואנוס איירס. עם זאת, לאור התבטאויותיו השערורייתיות,

הודיעה הכנסייה כי אין לו מקום עוד בין שורותיה.

 

"הצהרותיו של הבישוף וויליאמסון אינן מייצגות בשום פנים ואופן את עמדתה של קהילתנו", הבהיר ראש הכנסייה הקתולית באמריקה הלטינית, האב כריסטיאן בושאקור, בהודעה רישמית שפרסם. 

 

תחילת הפרשה ב-24 בינואר, אז הסיר האפיפיור את החרם שהטיל על ארבעה בישופים מהזרם המסורתי בכנסייה, בהם הבישוף הבריטי וויליאמסון. האפיפיור ביטל את החרם בניסיון לגשר על הקרע בן 20 השנה בכנסייה. הצעד עורר מחאה חריפה מצידם של ניצולי שואה, כמרים פרוגרסיביים, חברי קונגרס אמריקניים, מנהיגים יהודים-גרמניים, וכן הרבנות הראשית בישראל.

 

אתמול שוחחו האפיפיור וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, והסכימו כי "השואה מהווה אזהרה לאנושות כולה". זאת, כשבוע לאחר שמרקל מתחה ביקורת על הוותיקן בעקבות ההחלטה לבטל את סילוקו של וויליאמסון ודרשה כי האפיפיור יבהיר את עמדתו ביחס לשואה.

 

בעקבות המחאה הסתפק האפיפיור תחילה בהבעת סולידריות עם היהודים והזהיר מפני הכחשת זוועת השואה, ואולם מדברי מרקל בשבוע שעבר

עלה כי היא אינה מסופקת בכך.

 

בשבוע שעבר, לאחר קריאת הקנצלרית שהיא בתו של כומר פרוטסטנטי, הרחיק עצמו האפיפיור ממכחיש השואה והודיע כי על הבישוף המסורתי לחזור בו מדבריו בנושא אם ברצונו לשוב באופן מלא לחיק הכנסייה. מרקל בירכה על הודעת הוותיקן בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וויליאמסון. הודח
צילום: רויטרס
מומלצים