שתף קטע נבחר

זירת הקניות

איך לחבק עצים?

לכבוד ט"ו בשבט: איך מגינים על עץ שעומד בפני כריתה? איך מטפלים בעץ בגינת הבית? כמה שווה עץ ומה הכי כדאי לשתול? השאלות והתשובות שיסייעו לכם להמשיך ולראות גם עצים וגם יער - וגם צילומי עצים מהאוויר של הצלם אופיר בן-טוב

ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, הוא יום חגם של העצים. רבים יצאו ויוצאים היום (ב') לטעת עצים ביערות וברשויות המקומיות. אשתקד, בשנת השמיטה, לא היום נטיעות, וגם השנה - בגלל מצוקת המים - נוטים רבים לנטוע באופן סמלי או להקפיד על נטיעת צמחים ועצים חסכוניים במים.

 

אבל מה באשר לעצים הקיימים - מי ישמור עליהם? קבלנים שאפתנים, סוללי כבישים ומתכננים חסרי מעוף מאיימים לגדוע אותם כדי לפנות מקום לעוד בניין, רחוב וקניון. וגם אם ניצלו מלהב המסור, הם עדיין עומדים חסרי אונים כמעט מול לחצי העיר - זיהום הקרקע והמים ותולי המודעות חובבי הנעצים.


שדה ליד רחובות. צילומים: אופיר בן-טוב

 

עצים הם היצורים החיים בעלי משך החיים הארוך ביותר. הם זכר לעבר ותקווה לעתיד, אבל הם הרבה יותר מסמל: הם מספקים צל מהשמש הקופחת בקיץ, מורידים את הטמפרטורה בעיר, סופחים פחמן דו-חמצני וזיהום אוויר, וגם תורמים לנוף ולנוי. מי אמר שדווקא הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם? אז הנה כמה שאלות ותשובות על העצים שלנו:

 

עושים כבוד לעצים:

 


ירוק בעיניים באזור בית נטופה בגליל 

 

מי שומר על העצים?

"פקודת היערות" - שירשנו מהבריטים - היא התקנה המגנה על העצים בישראל. על פי הפקודה, מרבית עצי הנוי בישראל מוגנים מכריתה, ויש צורך בקבלת היתר לכריתתם או להעתקתם. גם אם העץ מצוי בחצר בית פרטי יש לקבל היתר לכריתה או העתקה. את ההיתר ניתן לקבל מפקיד היערות או ממורשה אחר.

 

מתי בכל זאת כורתים?

בשל לחצי פיתוח נאלצים לעיתים פקידי היערות לאשר העתקה של עץ גם אם ברור שהמהלך יסכן אותו, או ישאיר אותו גידם ופצוע, ולעולם לא יחזור לצורתו המקורית ולנופו. אם ידוע לכם על על בקשה שהוגשה, בקשו מפקיד היערות הסברים והפעילו לחץ נגדי שישאיר את העץ במקומו.


שדות ליד שדרות 

 

איך לעצור כריתה?

אם ידוע על עץ שעומדים לכרות דרשו מהגוזם לראות את האישור. כריתת עץ ללא אישור היא עברה פלילית. במקרה של חשש לכריתה לא חוקית ניתן לפנות לפקידי היערות של משרד החקלאות (03-9485816) או לפקיד היערות של קק"ל (02-9905566) או למנהל יחידת הפיקוח בקק"ל (02-9905561).

 

בחודש מאי צפוי להכנס לתוקף חוק שיזם ח"כ אופיר פינס-פז (עבודה) האוסר כריתת עצים בוגרים שהגדרתם על פי החוק - עץ שגובהו עולה על 2 מטרים וקוטר גזעו מעל 10 ס"מ. החוק הוא תיקון בחוק התכנון והבנייה וקובע כי לא מוסד תכנון לא יאשר תכנית בנייה אלא לאחר שבחן את הצורך בשמירה על העצים במסגרת מכלול השיקולים תכנוניים, ולאחר שהתייעץ עם פקיד היערות.

 

האם מותר לי לכרות עץ בחצר שלי?

במידה ומדובר בעץ מוגן - לא. גם אם אתה הוא זה שנטע את העץ, וגם אם מדובר בבית פרטי, אסור על פי החוק לכרות עץ שנמצא ברשימת העצים המוגנים. יש להשיג אישור מפקיד היערות של העיר. יחד עם זאת, לשוב לזכור שעל פי הערכת מתווכים, ערך דירה מוקפת עצים גבוה ב-5 עד 10 אחוזים מדירה שאינה מוקפת עצים.


שדה ליד רחובות

 

מה עושים עם עץ שגדל קרוב מדי לחלון?

מותר לגזום רק את הענפים הקרובים לבית, וניתן להסיט את גידול הענפים לצד הנגדי. אין לכרות או להסיר את צמרת העץ. עץ הוא אמנם דבר מוצק ויציב, אך הוא דורש טיפול במנות קטנות. הורדה אגרסיבית של חלקים מהעץ פעם בשנה אינה הדרך הנכונה. טיפול תקופתי אמנם יקר יותר, אך רווחי יותר בטווח הארוך.

  

מי מוסמך לטפל או לגזום עץ?

העץ הוא אורגניזם מורכב וכדי לטפל בו יש לעבור הסמכה. כמו בכל מקצוע, יש דרגות שונות של מומחיות. יש להניח שהגנן הקבוע המטפל בגינה לא למד אגרונומיה ולכן מוסמך רק להשקות את העץ ולא לגזום אותו. ממש כשם שהחשמלאי צריך להחזיק בתעודת "חשמלאי מוסמך", יש לדרוש זאת מהאדם המטפל בעץ. גיזום מקצועי של עצים יכול להתבצע רק ל ידי מי שברשותו תעודת "גוזם מומחה" מטעם משרד החקלאות.  מחקרים הוכיחו שגיזום "חזק" ובלתי מקצועי מעוות את העץ, מקצר את חייו, מחליש את ענפיו, והופך את העץ פגיע ביותר למזיקים ופטריות. עד כאן כריתה - ועכשיו שתילה.


שוב ליד רחובות 

 

איזה עץ כדאי לשתול בגינה?

שתילת עץ בעיר דורשת מחשבה תחילה. כאשר נוטעים עץ קטן בגינה לא תמיד חושבים על כך שבעוד 20 שנה הוא יהפוך ליצור אדיר ממדים. כששותלים עץ באזור מגורים יש לקחת בחשבון את אופן התפשטות השורשים, את צורת הנוף ומרכיבים רבים נוספים. יש להיוועץ באיש מקצוע, שימליץ על נטיעת העץ הנכון במקום הנכון, כך ייחסכו גיזומים מיותרים ויימנע מצב של חדירת שורשים לצנרת הביוב, בזבוז מים ועוד.

 

מה התועלת שבעץ?

מלבד היתרונות בניקוי האוויר מפיח, והצל שהוא מעניק, העץ גם משמש בית לציפורים שמלבד הציוצים תורמות גם לשמירת המערכת האקולוגית בעיר (מאבק במזיקים וחרקים). בקיץ העץ מסייע להפחתת הטמפרטורה בסביבתו בכארבע מעלות צלזיוס. ועוד יתרון: העץ שמול החלון שומר גם על פרטיות, שלך ושל השכן ממול.


טרקטור בודד בעמק החולה 

 

מדוע אין לתלות מודעות על עצים?

העץ אינו לוח מודעות. הוא אורגניזם חי ויש לנהוג בו בכבוד. קליפה שלמה ובריאה חיונית לצמיחת העץ. המסמרים והנעצים פוצעים את הקליפה, ומאפשרים לתועלים ופטריות לחדור לתוך הגזע. אלה מחלישים את העץ ועלולים אף להביא למותו.

 

כמה עולה עץ?

שלא כמו מכונית שערכה פוחת עם השנים, ערכו של העץ עולה. ערכו הכלכלי של עץ בן 20 שנה הוא כ-12 אלף שקלים לפחות. סכום זה אינו כולל את ערכו האקולוגי של העץ בספיחת זיהום האוויר, בהורדת הטמפרטורה והנוי שהוא מעניק.


עוד ירוק בעיניים, בעמק החולה

 

ושאלה מיוחדת לתל-אביבים בעיקר:

איך מתמודדים עם נשירת פירות הפיקוס?

פעם הפיקוס לא הניב פירות. לפני כמה עשרות שנים הגיעה לארץ צרעה מזן שלא היה קיים כאן קודם. צרעה זו הפרתה את העץ ומאז יש לו פירות.

חשוב לזכור שהפיקוס מניב פירות רק כשלושה חודשים בשנה. עצים רבים משירים את עליהם בשלכת אך אנו לא כורתים אותם כדי שלא יהיו עלים לטאטא. העץ אמנם מלכלך את סביבתו וגורם מטרד לא קטן, אך יש לזכור ולזקוף לזכותו את התועלות המרובות שהוא מעניק לנו.

 

  • המידע באדיבות משרד החקלאות ופיתוח הכפר. צילומים: אופיר בן-טוב

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק יפה. צאלון נאה
צילום: ישראל גלון, משרד החקלאות
אלמוגן פורח בלב העיר
צילום: ישראל גלון, משרד החקלאות
מומלצים