שתף קטע נבחר

יובל רבין הופיע עם נתניהו: אצביע עבודה

שני האישים, שנועדו ביחידות כמה פעמים במערכת הבחירות הנוכחית, הצטלמו יחד והסכימו: צריך ממשלת אחדות. רבין: "אני לא רואה אופציה לממשלת מרכז-שמאל חזקה, כן יש אופציה לממשלת ימין חזקה, וההתחייבות של נתניהו לפני כל העם - להקים ממשלת אחדות"

זה זמן מה שיו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, מקיים פגישות עם יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח אשר נרצח במהלך כהונתו. היום (ב'), ערב הבחירות לכנסת ה-18, הניבו הפגישות הללו הזדמנות צילום משותפת - אבל לא ממש את ההצהרה שבליכוד קיוו לשמוע.

 

במסיבת עיתונאים בתל-אביב, דיברו השניים על הצורך בממשלת אחדות לאומית. "מטרת הפגישה היא לא להביע תמיכה במפלגה זו או אחרת, ומר נתניהו יודע שאני לא אצביע ליכוד", הכריז רבין. לשאלה מה כן יצביע, השיב: עבודה.

 

נתניהו סיפר על היכרותו עם בנו של יצחק רבין ז"ל: "נפגשתי איתו כמה וכמה פעמים בחודשים האחרונים, כולל היום, ואמרתי לו מה שאני אומר גם לציבור: אני מתכוון לנצח מחר ולהקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר עם כל המפלגות הציוניות, כדי להדוף את הסכנות הקיומיות לישראל. עוצמות האיומים שבאים מאיראן וגם בשל הצורך להגן על מקומות העבודה - אי אפשר להגן עליהם ללא ממשלת אחדות רחבה, וחזקה".

 

רבין אמר: "זה בדיוק הדבר שבאתי לשמוע". כאשר החל רבין לדבר התפרץ לעברו יו"ר צעירי מרצ, אורי זכי, ואמר לו: "אבא שלך היה מתבייש בך, כל מחנה השלום הישראלי מתבייש בך. זו בושה וחרפה". לאחר שהוצא זכי מהמקום, אמר נתניהו: "זו דוגמה לגישה שממשיכה לפלג את העם במקום לאחד את העם. הגישה שלנו היא הפוכה: אין לנו לוקסוס עכשיו למחלוקות וריבים. איראן והחמאס בשער... ". עליו ועל יובל רבין אמר: "היתה בינינו פעם תהום והיא כבר אינה קיימת בנינו".


נתניהו ורבין במסיבת העיתונאים (צילום: ירון ברנר)

  

רבין גם הסביר מדוע נפגש עם נתניהו: "מטרת הפגישה הזו היא לא להביע תמיכה במפלגה כזו או אחרת. מר נתניהו יודע שלא אצביע ליכוד. לא זו המטרה. השאלה היא מה היא המפה הפוליטית שתהיה מחרתים בבוקר ומה יעשו אותה. אני לא רואה אופציה לממשלת מרכז-שמאל חזקה.

 כן יש אופציה לממשלת ימין חזקה, וההתחייבות של נתניהו לפני כל עם ישראל להקים ממשלת אחדות לאור כל האתגרים, ולאור כל הקשיים הצפויים. אלה הדברים שהובילו אותי לפני 4-5 חודשים להתחיל לדבר עם נתניהו, ואלה הדברים שבעדם אני נמצא כאן היום - בעד ממשלת אחדות לאומית. יהיה מי שינצח ויוביל אותה: אבל ההתחייבות היא מאוד מחייבת".

 

לאחר מסיבת העיתונאים, התייחס רבין לדבריו של פעיל מרצ: "ברור שלא נעים לשמוע את הדברים האלה. ברור לי שזו החלטה לא קלה שתגרור אחריה ביקורת קשה, אך אני חושב שמטרתי הושגה. נאמרו דברים מאוד ברורים... אני חושב שאחת הבעיות שלנו בעשור האחרון זו אי היציבות השלטונית. גם ההחלטה שלי למי להצביע נובעת מהשיקול הזה: חייבים להחזיר למצב של שני גושים ולא שברירי מפלגות אופנתיות שבאות ונעלמות". 

 

גורמים בליכוד טענו כי למסיבת העיתונאים יש חשיבות, למרות שרבין הביעה דווקא תמיכה בברק. "המסר שביבי רוצה להעביר הוא איחוד ולא פילוג, ואין דבר טוב יותר מצילום עם רבין כדי לסמל אחדות בעם", אמרו הגורמים. "זה סוג של סגירת מעגל. יש אזרחים שעדיין יש להם מישקעים בעניין שבין נתניהו למשפחת רבין, ואם הם נותרו - אז הם סולקו עכשיו".

 

טרם מסיבת העיתונאים צלצלה יו"ר הכנסת דליה איציק (קדימה) אל רבין כדי לבדוק לפשר קיומה, ושאלה אותו האם בכוונתו להצהיר כי יצביע לנתניהו. כשהשיב לשלילה - התרצתה איציק. בתחילת מערכת הבחירות מתח יובל רבין ביקורת על השמאל הישראלי, והביע הזדהות עם כמה ממסריו של יו"ר הליכוד. אך כאמור, מחר בקלפי הוא מבטיח לתת את קולו לאהוד ברק.  

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בליכוד ורבין נשאר בעבודה
צילום: ירון ברנר
מומלצים