שתף קטע נבחר

הסביבה תחכה: המפלגות הירוקות נותרו בחוץ

המפלגות הירוקות סבורות כי הנושא הביטחוני ומבצע עופרת יצוקה השאירו אותן מחוץ לכנסת ה-18. יו"ר הירוקים, פאר ויסנר: "כנראה שהמשרד לאיכות הסביבה יישאר בידיים אינטרסנטיות. אולי כדאי שיתנו אותו לש"ס וזהו"

בזמן שבעולם לוקחות המפלגות הירוקות חלק אינטרגלי ולעתים מרכזי בעשייה הפרלמנטרית, בישראל, הנושא הירוק ייאלץ לחכות לבחירות הבאות. לפי שעה, אף אחת מהמפלגות הירוקות שהתמודדו בבחירות 2009 - "הירוקים" או "התנועה הירוקה-מימד" - לא עברו את אחוז החסימה. גם מרצ, שנהנתה מחיזוק ירוק בדמותו של ניצן הורוביץ, ספגה מכה קשה.  

  

 

לאחר מבצע "עופרת יצוקה", חלה ירידה משמעותית בתמיכה הציבורית באותן המפלגות. "הנושא הביטחוני", התלוננו אז המפלגות השונות, "השתלט על השיח הציבורי ולא נותן לנו מקום".  


הירוקים קיוו שהמטריות יוציאו את הבוחרים. הם טעו

 

"אין ספק שהמלחמה היתה הבסיס לדעיכה בתמיכה", אמר הלילה פאר ויסנר, יו"ר מפלגת הירוקים. "אבל לצערי גם העבודה וגם הליכוד חשבו שהמלחמה תעזור להם. בסופו של דבר, כולם מבינים שהיה צריך לדחות את הבחירות ולא לקיימן לאחר מלחמה. לנו היה בקושי קמפיין של שבועיים. לא נתנו לנו את זכות הדיבור וזו התוצאה".

 

לדברי ויסנר, בסופו של דבר, כולנו נשלם את המחיר על כך שישראל חיה את העבר, במקום להישיר מבט למציאות. "כשבכל העולם מדברים על התחממות כדור הארץ, כשנשיא ארצות הברית בא עם תכנית חדשה, אנחנו עדיין תקועים בשלשום. אם לא נתפכח מהר נגלה שנשארנו מאחור, נהיה שקועים בחול, כי אפילו מים אין לנו".

 

ומה לגבי העתיד? "אנחנו מתריעים בנושא איכות הסביבה זה שנים. אם אכן יתברר שאלו התוצאות, אנחנו נמשיך לעבוד ולפעול ברשויות המקומיות, אבל כנראה ששוב המשרד להגנת הסביבה יהיה בידיים אינטרסנטיות. אולי כדאי

שיתנו אותו כבר לש"ס וזהו. אתמול שוב התבשרנו על הזרמת שפכים לים. הסביבה, לצערי, עדיין במקום האחרון בסדר העדיפויות בישראל".

 

בתנועה הירוקה-מימד, שהתמודדה בבחירות 2009 על אותו האלקטורט, לא ממהרים לסכם את תוצאות הבחירות. למרות שכל המדגמים הראו תוצאה זהה ומאכזבת, העדיפו במפלגה להמתין לסיום ספירת הקולות. עם זאת, ביקשו כבר הלילה להודות למתנדבים הרבים שליוו את המפלגה. "היו לנו שלושה שבועות מדהימים של נצחון רוח ההתנדבות של מאות ואלפי פעילים ברחבי הארץ. כבר עכשיו אנחנו חייבים לומר תודה ענקית לאותם אנשים שהוכיחו שאנחנו עם נפלא", מסרו ראשי המפלגה, הרב מיכאל מלכיאור וערן בן ימיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפילו מים אין. ויסנר
צילום: ירון ברנר
תוצאה מאכזבת. בן ימיני
צילום: ירון ברנר
מומלצים