שתף קטע נבחר

צילום: AP

אורון: ארגוני נשים תמכו בלבני ופגעו בנו

איך קרה שמרצ הידרדרה לשלושה מנדטים? יומיים לאחר הבחירות, מנסה היו"ר, חיים אורון (ג'ומס), להסביר את המפלה. לדבריו, אותם ארגוני נשים שדורשים ממנו או מניצן הורוביץ להתפטר כדי שזהבה גלאון תיכנס, תמכו בלבני: "הקמפיין המאוד מוצלח ושקרי של קדימה הוריד לנו מנדטים"

יומיים לאחר הבחירות, יו"ר התנועה החדשה-מרצ, חיים אורון (ג'ומס), מתקשה להתאושש מהמפלה הקשה שספג. הוא שומע את כל הביקורות שנזרקות עליו מבית ומחוץ, אבל לא מתכוון להרים ידיים. מבחינתו, העבודה הקשה מתחילה כעת. ולא - הוא לא מתכוון לפנות את מקומו לזהבה גלאון.  

 

 

המטרה הראשונה שלו היא לשקם את המפלגה: "אנחנו עוסקים עכשיו בפירוק המטות, חוזרים למשרדי מרצ הישנים, יש לנו עוד היום דיון ראשון במפלגה על הבחירות

 ואחרי זה נתחיל עם חשבון הנפש".

  

קשה לאורון להבין מה גרם למפלה. "נעשה סדרה ארוכה של דיונים וננסה לנתח. ברור שיש תשובה חלקית וזה מה שקרה ביומיים האחרונים של הבחירות עם הקמפיין המאוד מוצלח ושקרי של קדימה. כביכול המלחמה בין ביבי לציפי משכה הרבה מצביעים פוטנציאליים שלנו, וזה הוריד לנו מנדט אחד או שניים, יש כאלה שאומרים אף יותר".

 

מאז הבחירות, שומע אורון יותר ויותר ביקורת בנוגע לחיבור עם התנועה החדשה. מבחינת ג'ומס, שהיה זה שדחף לאיחוד, אין סיבה לחרטה. "לכל ביקורת אני מתייחס ברצינות. גם לזאת. אני יכול להגיד שהרעיון הזה בתחילת הדרך הראה בסקרים שאנחנו עולים, וגם היתה עלייה בתודעת הציבור למפלגה. אז היו כאלה שאמרו שזה רעיון נכון, ואפילו חלק כינו את זה גאוני. יש כאלה שרואים בזה היום מהלך שהוביל לכישלון. אני מודה שאני לא רואה בזה סיבה מהותית לכישלון".


אורון עם גלאון בליל הבחירות. "עדיין מקווה שנקבל את המנדט הרביעי והיא תיכנס" (צילום: דנה קופל)

 

יש מי שאומר שהתמיכה של מרצ בתחילת הלחימה בעזה פגעה בכם.

 

"ומה אם לא היינו תומכים? היינו מקבלים יותר? אמרו לי שהרבה קולות יעברו ממרצ לחד"ש. חד"ש קיבלו בכל האוכולוסייה היהודית 11,000 קולות. אני מעריך שהפסדנו יותר קולות כי לא תמכנו במלחמה עד סופה. ויש אפשרות שלישית שאנחנו אומרים מה שאנחנו חושבים. בתחילה חשבנו שיש הצדקה לצאת למבצע, ואחרי חשבנו שאין סיבה להמשך הפעילות בעזה. תאמין לי שבעוטף עזה הפסדנו קולות יותר ממה שחד"ש הביאו בכל ישראל, משום שלא תמכו במלחמה".  

  

לשאלה האם מרצ תימנע מתמיכה בלבני אצל הנשיא, אומר אורון: "אמרנו גם לפני הבחירות כי אם היא תלך עם ליברמן למשא ומתן, לא נמליץ עליה. היות שאנו רואים שיש סיכוי להרכבת ממשלת ימין בראשותו של בנימין נתניהו, לא נמליץ על אף אחד. גם זה מותר".

  

בציבור התומכים של מרצ נשמעה דרישה שנציג התנועה החדשה, ניצן הורוביץ, יפנה את מקומו לזהבה גלאון. חלק דרשו מאורון לפנות את כסאו. ארגוני נשים אף התארגנו ופנו למרצ. מבחינת אורון, זה לא בא בחשבון. "יש לי הרבה שאלות לאותם ארגונים. אותם ארגוני נשים היו אלה שאמרו לקהל הבוחרים להצביע לציפי לבני. אני לא שמעתי אותם אומרים בואו נצביע למפלגות שיש בהן ייצוג לנשים כמו למשל מרצ ולדאוג שזהבה גלאון תיכנס.

 

"עם כל הכבוד, התפקיד שלהם הוא לא לסדר מיקום כזה או אחר של חברי כנסת. אולי יבואו מחר ארגונים ירוקים יגידו תוציאו את אילן, תכניסו ניצן. נקבעה רשימה והיא זאת

שתהיה בכנסת. אני עדיין מקווה שעד הערב נשיג את המנדט הרביעי וגם זהבה תיכנס לכנסת".

 

אתה לא חושב להתפטר?

 

"אני ממש לא חושב על זה. אני רואה באחריותי לטפל בכל מה שקורה במפלגה עכשיו. מהשאלות איך מקימים את המפלגה, איך לסגור את החובות ועד לתהליך שיימצב אותנו מחדש"

  

בתסריטים הגרועים שלך, ראית את מרצ גומרת עם שלושה מנדטים?

 

"לא. ראיתי ב-5 מנדטים אי הצלחה ברורה. כל מה שמתחת זה כישלון. נחלנו תבוסה קשה. אני יודע שיש תזה בישראל שמי שאחראי צריך ללכת הביתה. אני אמשיך לשאת בנטל ואעזור לשקם את המפלגה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון. "לא נמליץ על אף אחד"
צילום: דנה קופל
מומלצים