שתף קטע נבחר

המדינה תקצה 6 מיליון שקלים לסירוסים ועיקורים

תיקון לחוק צער בעלי חיים חייב את המדינה להקצות תקציב לעיקור וסירוס כלבים וחתולים אך חוק ההסדרים סיכל את המהלך. הסכם שנרקם בין משרדי החקלאות והאוצר יבטיח 2 מיליון שקלים לנושא בשלוש השנים הבאות, ויאפשר לעקר ולסרס רבבות כלבים וחתולים

משרדי האוצר והחקלאות חתמו על הסכם שיקצה 6 מיליון שקלים לצורך פעולות סירוס ועיקור כלבים וחתולים במשך שלוש השנים הקרובות. פעולות אלה נועדו לצמצם את התרבותם של כלבים וחתולים, כדי למנוע תופעות של בעלי חיים משוטטים ולהפחית את העומס הרב על עמותות האימוץ.

 

ד"ר דגנית בן דב, הממונה על חוק צער בעלי חיים אמרה כי התקציב - 2 מיליון שקלים בכל שנה - ישמש למבצעי עידוד סירוס ועיקור במתכונת דומה למבצעים שערך משרד החקלאות בשנתיים האחרונות. במסגרת המבצעים הקודמים עוקרו כ-15 אלף כלבים. בנוסף הודיע משרד החקלאות כי יבחן דרכים לביצוע עיקורים וסירוסים של חתולי רחוב, כדי למנוע את התרבותם.

 

ההסכם שנחתם יחליף את הסעיף בחוק המתייחס לחובת המדינה לסבסד עיקור וסירוס כלבים וחתולים. כתוצאה מחתימת ההסכם הוסר האיום לביטול התקציב הייעודי לפחות לשלוש השנים הקרובות.

 

בשנה שעברה התקבל בכנסת סעיף תיקון מהפכני לחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), שחייב את המדינה לקחת אחריות על עיקור וסירוס כלבים וחתולים (צמצום התרבות בע"ח משוטטים). התיקון לחוק כלל גם סעיף תקציבי לפיו משרד האוצר יחוייב לממן את הפעילות בהיקף של מיליוני שקלים בכל שנה.

 

התיקון לחוק התקבל בברכה בקרב פעילי זכויות בעלי החיים אולם השמחה הייתה מוקדמת, שכן חוק ההסדרים ביקש לבטל את התקציב הייעודי לעיקורים ולסירוסים. ביטול התקציב היה למעשה מרוקן את התיקון לחוק מתוכן.

 

באגודת צער בעלי חיים ישראל (תל אביב) השקיעו מאמצים רבים כדי להסיר את רוע הגזירה. עו"ד עידן אבוהב, שתדלן האגודה, פעל לגיבוש ההסכם בין משרד החקלאות ומשרד האוצר. הצדדים אכן נרתמו למלאכה מתוך הבנה אמיתית כי הבעיה חייבת מימון, וכך נולד ההסכם שהבטיח את התקציב הייעודי לשלוש שנים.

 

"אנחנו מקווים כי בשטח נראה יותר ויותר עיקורים וסירוסים. ובעתיד לא נצטרך לקלוט כמויות אדירות של בעלי חיים משוטטים ולא רצויים", אמר אבוהב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים