שתף קטע נבחר

לא קיבלו "גלאט כשר" בטיסה; ישראייר תפצה

רב ורבנית צמו במשך כל הטיסה מניו-יורק, כי לא קיבלו אוכל גלאט כשר כפי שהזמינו. הרבנית התעלפה, כיסוי ראשה נפל וחצאיתה עלתה. ביהמ"ש: ישראייר תפצה אותם ב-3,000 שקל

התובעים, רב ורעייתו, הזמינו מישראייר אוכל כשר מהדרין "גלאט כשר" בטיסתם לארצות-הברית וחזרה. בטיסת החזור מניו-יורק לישראל לא קיבלו התובעים אוכל במשך כל הטיסה, בטענה שהם לא הופיעו ברשימת האוכל גלאט כשר.

 

 

עוד טענו התובעים, כי במשך הטיסה לא פעלו נורות השירות כשורה, וקריאותיהם לתיקון המצב לא נענו. לאחר הנחיתה בארץ, כאשר יצאו התובעים משרוול המטוס ובהיותם באמצע המדרגות הנעות, התעלפה התובעת, נפלה לאחור ונחבלה. בעקבות אירוע זה נפל לה כיסוי הראש ושמלתה עלתה באופן חושף. בגין הבושה, הסבל ועוגמת הנפש שנגרמה להם דרשו התובעים פיצוי של 17,800 שקל.

 

ישראייר טענה כי נפילת התובעת לא אירעה במשך הטיסה, ולכן היא אינה אחראית לנזקיה מכוח אמנת ורשה. עוד טענה, כי גם אם התובעים הזמינו אוכל גלאט כשר, היא לא מחויבת לספק להם מזון כזה, ובכל מקרה, סכום הפיצוי הנתבע מוגזם ומופרז - ומגיע לכמעט פי שניים מעלות כרטיסי הטיסה הלוך ושוב.

 

דילמה הלכתית

השופט גדעון ברק מבית-המשפט לתביעות קטנות ברחובות קבע כי ישראייר לא הוכיחה שעל פי תנאי החוזה שבינה לבין נוסעיה, היא אינה מחויבת לספק מנת אוכל כלשהי ו/או מנת אוכל מיוחדת, כגון גלאט כשר.

 

השופט אף דחה את טענת ישראייר כי התובעים יכולים היו לאכול מתוך המנה הכשרה הרגילה ולא גלאט, וקבע כי ישראייר אינה יכולה על דעת עצמה להחליף את האוכל המוזמן לאוכל מזדמן אחר.

 

"...והיה על הנתבעת להיערך כך שיהיו לה מספיק מנות אוכל גלאט כשר ולא להעמיד את התובעים בפני הדילמה ההלכתית: האם לאכול מה שיש - גם אם הוא כשר ולא גלאט - או לא לאכול כלל עד הגיעם לישראל", כתב השופט.

 

עוד נקבע, כי פציעת התובעת נגרמה עקב נפילה שהיא תוצאה של מקרה תאונתי הקשור קשר ישיר לטיסה, ולכן לישראייר אחריות לנזקים אלה.

 

נקבע כי בנסיבות העניין ישראייר תפצה את התובעים ב-3,000 שקל, וכן תשלם להם הוצאות משפט של 800 שקל.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי פסק דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעודת כשרות. אילוסטרציה
צילום: גבי מנשה
מומלצים