שתף קטע נבחר

הקונגרס אישר את תוכנית התמריצים החדשה

אמש אושרה התוכנית, של 787 המיליארדים, בבית הנבחרים, ולפנות בוקר היא אושרה בסנאט. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, צפוי לחתום על אישורה הסופי עד יום שני הקרוב. הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין: זו גניבה תקציבית על חשבון הדורות הבאים

הסנאט האמריקני אישר היום (ש') לפנות בוקר (שעון ישראל) את תוכנית התמריצים החדשה של אובמה. זאת לאחר שבית הנבחרים אישר אמש (ו') את התוכנית. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, צפוי לחתום על התוכנית כדי שתהפוך לחוק עד יום שני הקרוב, יום הנשיאים.

 

בית הנבחרים והסנאט, המהווים יחדיו את הקונגרס האמריקני, הגיעו השבוע להסכמה על תוכנית התמריצים של אובמה. היקף התוכנית - 787 מיליארד דולר. לטענת הדמוקרטים, התוכנית אמורה להביא ליצירת 3.5 מיליון מקומות עבודה חדשים. נציגי המפלגה הדמוקרטית מסרו כי צוות המשא ומתן של אובמה הסכים להוסיף סכום של 39 מיליארד דולר כסיוע למערכת החינוך שנפגעה כתוצאה מירידה בהכנסות מתרומות.

זאת, בנוסף לאישור שינויים אחרונים בתוכנית הקטנת נטל המס, כאשר זוגות יזכו להטבה גדולה יותר לעומת רווקים.

 

אובמה שיבח את אישור התוכנית ואת הדיון העירני שהאישור טמן בחובו. עם זאת, הזהירהנשיא האמריקני ש"זו רק ההתחלה בכל הנוגע לדברים שיש לעשותם על מנת להוציא את המשק מהבוץ".

  

קיצוץ במסים

כשליש מהסכום הכולל, שיוזרם לכלכלה, מיועד לקיצוץ במסים, כאשר המחלוקת בין המפלגה הרפובליקנית השמרנית יותר, לדמוקרטים היתה על גובה הקיצוץ. הנציגים הדמוקרטים שיבחו את התוכנית. לעומתם, הרפובליקנים תקפו אותה בטענה שיעילות קיצוץ המסים המוצע נמוכה מזו שהייתה נוצרת לו הופנה סכום דומה לעידוד התעסוקה.

 

על אף שהתוכנית אושרה לבסוף הן בבית הנבחרים והן בסנאט, היא לא זכתה לתמיכתה של המפלגה הרפובליקנית. בבית הנבחרים אושרה התוכנית ללא סיוע הנציגים הרפובליקנים,ואילו בסנאט התוכנית אושרה לבסוף התוכנית, על חודו של קול (נדרש רוב מיוחס), בסיוע 3 סנאטורים רפובליקנים שחברו לדמוקרטים בניגוד לקו המפלגתי.

 

הסנאטור הרפובליקני, ג'ון מקיין, שהתמודד לנשיאות ארה"ב מול אבמה, והפסיד - תקף את התוכנית בחריפות. "זו לא תוכנית הנהנית מתמיכת שתי המפלגות. הרבה ממרכיביה לא נועדו לעודד צמיחה. מדובר בלא פחות, לא פחות, מגניבה תקציבית על חשבון הדורות הבאים", אמר.

 

 


פורסם לראשונה 13/02/2009 22:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכנית שעלותה 787 מיליארד דולר. אובמה
צילום: AFP
מדובר בגניבה תקציבית. מקיין
צילום: AFP
מומלצים