שתף קטע נבחר

אהבה חיה

כמה פעמים מזדווגים הדרבנים מדי לילה במחילה? האם השימפנזים וקופי מקוק נעזרים בסקס כדי להתגבר על מחלוקות? כמה זמן רוקד עכביש קופצני למען אהובתו ואיך מתחזקים זוגיות עם 120 נקבות פילי ים? פרויקט חייתי ליום האהבה

אליה וקוץ בה זוגיות במשקל כבד ריקוד פראי סקס פותר כל בעיה 

אליה וקוץ בה
הדרבנים המצויים (דרבנים הודים) נחשבים למכרסמים הגדולים המצויים ברחבי ישראל. אך אל תתנו לגופם הדוקרני ועתיר הקוצים להסתיר מערכת יחסים מיוחדת במינה. לאחר שהזכר הגיע לבגרות מינית בגיל שמונה חודשים, הוא יתחיל במסע החיפושים והשיטוטים אחר נקבה נטולת בן זוג ויתמקם בסמוך למחילה שלה, אותה יבקר מספר פעמים.  

 

"אם הנקבה לא מעוניינת בו, היא בקלות יכולה להשתמש בנשק ההגנה שלה, הקוצים, ולהבריח אותו מהמקום", אומר ל-ynet פרופ' צבי סבר, מאוניברסיטת אינדיאנפוליס, ארה"ב, החוקר דרבנים בישראל מזה 27 שנה.

 

"רק לאחר שהנקבה תאשר לו שהיא מעוניינת בו, השניים בעצם הופכים לזוג לכל דבר, לא זזים אחד מהשנייה, לא ביום ולא בלילה. תופעת הזוגיות הקבועה (מונוגמיה) אינה נפוצה כל כך בקרב יונקים, ואצל הדרבנים יש דגש חזק מאוד על נאמנות, הם לא יבגדו זה בזו ויצאו ביחד בלילה לחפש אחר מזון".

 


 

לאט ובזהירות. דרבנים בפעולה (צילום: פרופ' צבי סבר)

 

ומה בנוגע לעתיד המשפחה? סבר מציין כי בדרך לבניית התא המשפחתי, הדרבנים מעניקים חשיבות עצומה לקשר הזוגי. כיצד הדבר לידי ביטוי? "מהרגע שהם הכירו, הם יזדווגו כל לילה שמונה פעמים בכל ימות השנה. ההזדווגויות הן לאו דווקא לצורך התרבות, אלא כדי לשמור על הקשר הזוגי", הוא מסביר. "רק פעם-פעמיים בשנה ההזדווגות היא לצורך הבאת צאצאים לעולם". 

 

אמון הוא אחד היסודות החשובים במערכת יחסים בין בני האדם והדבר מקבל משמעות גורלית בחיי הדרבנים. איך הדרבנים עושים את זה מבלי להיפצע? מלבד העובדה שהזכר חייב לגלות כושר עמידות גבוה מדי לילה, הוא גם מצוייד באיבר מין גדול, שאורכו יכול להגיע ל-40 סנטימטר.

 

"הנקבה תזמין אותו אליה, תתכופף ותרכין הצידה את הדורבנות שלה, כך שהזכר יוכל לעמוד על שתיים, כשהבטן והגחון שלו חשופים", מגלה סבר. "תנועה אחת לאחור מצד הנקבה והיא יכולה לשפד או לקרוע לו את הבטן. זו הפגנת ביטחון ואמון גדולה מצידו. כשהצאצאים יגיעו לעולם, הוא גם יפגין כישורי אבהות מצויינים וישמור על הגורים בחודשים הראשונים לחייהם".

 

חזור למעלה
זוגיות במשקל כבד
זוגיות אינה דבר קל לתחזוקה, אך כשאתה במערכת יחסים עם 120 נקבות, הדבר מצריך משאבים גדולים, במיוחד כשמדובר בפיל ים דרומי. זהו טורף ימי גדול מימדים, העשוי להגיע לאורך של יותר מארבעה מטרים ולמשקל של כשלושה טונות. 

 

"פיל הים הוא יונק טורף בעל מבנה גוף המותאם לחיים בים והוא נחשב לגדול בסדרת הטורפים הימיים. למרות שהם בעלי חיים חברתיים, בקרב פילי הים ישנן מריבות ומלחמות קשות בין הזכרים על הנקבות, מאחר שהלהקות שלהן בנויות כלהקות הרמון", אומר ד"ר אבי ארבל, זואולוג רב פעלים, עורך מדעי ומרצה במכללת סמינר הקיבוצים. 
 

את הנקבות צריך לרצות. פילי ים נלחמים (צילום: AP)
 
"זכר השליט, לאחר שסיים את מאבקיו, עשוי להחזיק הרמון של עשרות נקבות ועם כולן הוא צריך להזדווג, אין זמן למשחקים. לא מספיק להיות הזכר הגדול והחזק בסביבה, לגרש זכרים מתחרים, צריך לדעת לעשות את זה בטוב טעם ויפה, הכל כדי שהנקבות תהיינה מרוצות". 
 

 

חזור למעלה
ריקוד פראי
אם ב"רוקדים עם כוכבים" מזיעים כל הדרך אל הגמר הגדול ומחפשים רעיונות חדשים, כדאי שיציצו מה קורה בעולמם של העכבישים הקופצניים. החיזור אצל הקופצניים הוא מופיע ויזואלי מרשים הכולל הזזת הגפיים, הזזת הגוף מצד לצד, מעלה ומטה ולכל מין יש מנעד תנועות ייחודי.

 

גם לאיכות המופע יש חשיבות רבה - זכרי עכבישים קופצניים טרופיים נחשבים לצבעוניים במיוחד וניתן לראות זאת בחלק הקדמי של הבחנינים (איברי חוש המצויים על-יד הפה. א.א.) והרגליים הקדמיות ובפנים.

 

מדובר באיזורים בעלי השפעה רבה מאחר שהנקבה תקדיש להם תשומת לב גדולה במהלך החיזור והיא עשוייה להשיב בתגובה הכוללת הזזת הרגליים או הבחנינים.

 


תרקוד, היא אמרה לי תרקוד (צילום: AP)

 

סבלנות היא מילת המפתח ולאחר שהעכביש הבחין כי בקרבתו מצוייה נקבה, הוא ינסה להתקרב אליה ובמרחק של מספר סנטימטרים, ניתן אור ירוק למופע. הזכר יבצע את ריקוד החיזור שלו והדבר עלול לארוך זמן ארוך למדי, שיכול לנוע בין דקות ספורות ועד לחצי שעה. בזמן הריקוד, נותר לזכר להתפלל שלזירה לא יגיעו זכרים נוספים, שינסו לסלקו משם.

 

מריבות בין זכרים במהלך החיזור עשויים לגרום לנקבה להתעלם מהם לחלוטין ולסגת מהמקום. אם הזכר הצליח למשוך את תשומת ליבה, היא תחליט האם היא מעוניינת בשירותיו או שהם ייפרדו כידידים. בסופו של דבר, גם מדובר בזכר המרהיב ביותר בשטח, ששורף את רחבת הריקודים בטבע בביצועים מרשימים, לנקבה שמורה המילה האחרונה.

 

 

חזור למעלה
סקס פותר כל בעיה
סקס הוא לא רק למטרות רבייה ומי שמספק דוגמא חיה לכך, הם קרובי המשפחה השעירים שלנו, השימפנזים.
 
"בדומה לבני האדם, השימפנזים מכירים בסקס כפעולה המספקת הנאה רבה ולא רק כדי להגדיל את המשפחה. הם מזדווגים זה עם זו גם למטרות פיוס, ולא פעם נצפו נקבות שהזדווגו עם הזכרים לפני שיצאו לצוד, כדי לקבל בתום הציד חתיכה נאה מהשלל", אומר הזואולוג ד"ר אבי ארבל.
 

כן לאהבה, לא למלחמה. צמד שימפנזים (צילום: csnw)
 
"שימפנזה מיוחמת יכולה בתקופת הייחום שלה להזדווג 12-15 פעמים עם מספר זכרים ואחת הטענות המקובלות הוא שמי שניחן בכמות הגדולה ביותר של זרע, הוא זה שיפרה אותה ולא סתם השימפנזים מצויידים באשכים הגדולים ביותר מבין כל הפרימטים".
 
לדברי ארבל, מי שנחשב לאלופי העולם בסקס, הם השימפנזים הגמדיים (בונובו) המסוגלים להזדווג פעמים רבות מדי יום. "הם אקרובטים מעולים שיכולים לעשות זאת בכל תנוחה אפשרית שבני האדם יכולים רק לחלום עליהן. אחד היתרונות הגדולים של סקס בקרב השימפנזים הוא שאין כמעט סכסוכים בלהקות. בכל פעם שיש מחלוקת, יש הזדווגות והבעיה נפתרת", הוא מגלה.
 

 
ומה עם טיפוח והשקעת תשומת לב בבן ובת הזוג? מחקר שנערך בשנים האחרונות על להקת קופי מקוק ארוכי זנב בפארק לאומי באינדונזיה, הוכיח כי זכרים בלהקה שמשקיעים זמן רב בטיפוח הנקבות, זוכים לחיי מין פעילים במיוחד. הנקבות גילו כי ברגע שיזדווגו עם הזכר הן מרוויחות בתמורה טיפוח מסור.

 

 


כולם מרוויחים? קופי מקוק ארוכי זנב בפעולה (צילום: Michael D. Gumert)

 

הפעולות החברתיות בקרב קופי המקוק כוללות סירוק, טיפוח הדדי, בדיקת ופליית כינים, אך גם פעילות מינית ערה. רוב הזכרים בלהקה לא נוהגים להקדיש בזמן האקט המיני אנרגיה נוספת לטיפוח פרוותה של הנקבה, אך ברגע שהם יגלו נקבות שמוכנות להזדווג עימן, הם ישקיעו זמן רב יותר בטיפוח ובסירוק הנקבות, במיוחד כשגורם הסקס נכנס למשוואה.

 

זכר הדואג לטפח נקבה יזכה לחיי מין פוריים, אך לעומתו, אם הנקבה תשקיע בטיפוח הזכר, הדבר לא יגדיל את סיכוייה להזדווג עימו בתדירות גדולה יותר ואפילו לא מבטיח לה כי הזכר יזדווג עימה בלבד.  

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרבנים מטפחים זה את זו
צילום: פרופ' צבי סבר
צילום: איי פי
רוקד כל הדרך אל בת הזוג
צילום: איי פי
תביא סקס, קבל טיפוח
צילום: Michael D. Gumert
מומלצים