שתף קטע נבחר

קלינטון יוצאת למסע רשמי ראשון - במזרח הרחוק

בניגוד לקודמיה שבחרו לבקר תחילה באירופה ובמזרח התיכון, מזכירת המדינה הילרי קלינטון יוצאת למסע בדרום מזרח אסיה. על סדר היום: המשבר הכלכלי, התחממות כדור הארץ, הגרעין הצפון קוריאני וכמובן - איראן. במרס היא תגיע לישראל

מסע בכורה: הילרי קלינטון תצא היום (א') למסעה הראשון כמזכירת המדינה של ארה"ב, במזרח הרחוק. מסעה השני, בעוד כשבועיים, יהיה למזרח התיכון ויכלול את מצרים וישראל. טרם נמסרה הודעה רשמית על כך, אבל קלינטון צפויה להגיע לישראל בתחילת מרס.

 

בניגוד למזכירי מדינה קודמים, שבחרו לערוך את מסעותיהם הראשונים באירופה או במזרח התיכון, בחרה הילרי דווקא

לבקר תחילה ביפן, אינדונזיה, דרום קוריאה וסין. אולי בגלל שהשליח המיוחד ג'ורג' מיטשל כבר ביקר במזרח התיכון וסגן הנשיא ג'ו ביידן ייצג את ארה"ב בכנס מינכן לביטחון.

 

הדיפלומטית מספר אחד של ארה"ב יוצאת למזרח עם רשימה חשובה של מטלות. תיאום, בעיקר עם סין, של המאבק הגלובלי במשבר הפיננסי, נמצא בראש הרשימה. ארה"ב רוצה להבטיח שסין תמשיך לפתוח את עריה למסחר ותמשיך בפיתוח שלה.

 

התחממות כדור הארץ היא נושא נוסף ברשימה. לכאורה מדובר בנושא המנוגד לנושא הראשון. הפיתוח התעשייתי המואץ הפך את סין לאחת המדינות המזהמות ביותר בעולם של גז החממה. קלינטון מצרפת למסעה את טוד סטרן, השליח המיוחד שלה לנושא האקלים, שניהל עבור בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון את המשא ומתן על הסכם קיוטו, שנועד לתת מענה לתיעוש המואץ שפגע בכדור הארץ - אך ממשל בוש התנער ממנו.

 

הנושא השלישי הוא קידום פיתרון למשבר הגרעין של צפון קוריאה.

בנושא זה, קלינטון אינה מתכוונת לשנות את מדיניות ממשל בוש. היא מתכוונת להודיע בקרוב על מינוי שליח אמריקני מיוחדת לשיחות בהן משתתפים נציגי סין, יפן, רוסיה, דרום קוריאה וצפון קוריאה.

 

צפון קוריאה החריפה בתקופה האחרונה את הטון, אבל קלינטון הבהירה שארה"ב מוכנה לנרמל את יחסיה עם המדינה הקמוניסטית תמורת התפרקות מגרעין באופן שיהיה ניתן לוודא.

 

קלינטון נאמה ביום שישי בניו יורק לקראת המסע. היא לא הזכירה את איראן, אבל שיפור מערכת היחסים בין וושינגטון לבייג'ינג תסייע לגייס את סין למאמץ האמריקני לפתור את משבר הגרעין האיראני בדיפלומטיה תוך החרפת הסנקציות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. בדרכה
צילום: רויטרס
מומלצים