שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נוער הגבעות

  ברנדה וולש בפריז, אמלי ולנטיין מתחרפנת, הטרגדיות של דילן קורעות את הלב ודונה מרטין גראדג'ואייטס. רגע לפני עליית סדרת הבת "90210" בארץ, אספנו את הסערות הגדולות של סדרת הנעורים המקורית. ואף מילה על אנדריאה זקרמן, כמובן

  היא התחילה בתור הבלונדינית הטיפשה, החברה הטובה שתמיד נשרכת מאחור, זו שלובשת שמלה בלתי אפשרית לנשף האביב ומעצבנת את כולם. היו לה מעט מאוד שורות בכל פרק והיא תמיד נחשדה בגלל קשרייה המשפחתיים. אבל בעיצומה של העונה השנייה, דונה מרטין הוכיחה לעולם שהיא הרבה יותר מהבת הבלונדינית של המפיק.

   

  לאחר שג'ים וסינדי אוסרים על ברנדה להיפגש עם דילן, וקלי מבריזה לדונה ברגע האחרון מנסיעה משותפת לפריז, יוצאות ברנדה ודונה לחופשת קיץ לימודית בעיר האורות.

  הקלוּלסיות הקליפורנית מגיעה בפרקים אלה לשיאה, ודונה - שנתקלת בקשיי שפה, הופכת לדוגמנית לעשר דקות ולחלוטין לא מתאקלמת בסביבה הפריזאית החדשה, מתגלה כשחקנית קומית מעולה.

   

  שיאה של האפיזודה הפריזאית מגיע בקטע בו ברנדה ודונה יושבות במסעדה, מזמינות מאכל שאין להן מושג מה הוא ומגלות רגע אחד מאוחר מדי שמדובר במוח. בקטע הזה למעשה, דמותה של דונה הופכת מסיידקיק של קלי וברנדה לדמות הכי מצחיקה ובעלת הומור עצמי בסדרה. כי מה שעובד לשמנות ומכוערות - עובד טוב גם לבתולות.

   

  מיי בלאדי ולנטיין

  בפרק השמיני של העונה השנייה היא הגיעה משום מקום, רכובה על אופנוע וחמושה בגיטרה. אמלי ולנטיין, הבחורה הכי קולית בגבעות בוורלי, הצליחה לסחרר את ברנדון ודילן, לחדור את חבורת הסנוביות, לסמם את הבחור הכי חנון בקבוצה ולהשתגע.

  כריסטין אליס, בדמותה של אמלי, הופיעה ב-12 פרקים בלבד בסדרה שנמשכה 12 עונות, אבל הצליחה להפוך למיתולוגית.

   

  מהרגע הראשון היה ברור שיש בה משהו שונה. השורשים הלא צבועים בשיער נטול ההחלקה, הג'ינס הקרועים, החולצות הגדולות מדי והגישה הכנה והפגיעה שלא ממש יישרה קו עם האף הסולד של קלי טיילור. אבל אפילו הבנות לא יכלו לעמוד בפני הבחורה עם הגיטרה והתייצבו לעשות לה קולות לשיר "ברייקינג אפ איז הארד טו דו". ברנדון ודילן התאהבו שניהם בקסם בעל המבטא הדרומי, אבל היה זה דווקא ברנדון שניצח במאבק על לבה.

   

  לא פלא שאחד מהפרקים הזכורים ביותר בתולדות הסדרה קשור אליה, וזהו כמובן הפרק עם הביצה. אמלי משכנעת את כל החבורה ללכת למסיבת אנדרגראונד שאת הוראות ההגעה אליה מקבלים בתמורה לביצה.

   

  במסיבה עצמה היא נותנת לברנדון ללא ידיעתו סם שנקרא "אופוריה". ברנדון הפוריטן המזועזע זורק אותה והיא מגיבה בהתקף פסיכוטי וכמעט ושורפת את החצר האחורית של הוולשים . לאחר מכן היא מתאשפזת בבית חולים פסיכיאטרי, ומשם עוברת לסן פרנסיסקו ולפריז.

   

  לא מפתיע שאחת הדמויות הכי חתרניות ולא מיישרות קו מתפתחת לדמות פסיכוטית שזקוקה לכיוונון. בעולם של מותגים, ערכים נוצריים וניתוחים פלסטיים אמלי ולנטיין היתה סכנה ברורה ומיידית על נפשם הרכה של נוער הגבעות.

   

  דונה מרטין גראדג'ואייטס

  אין משפט מוחץ ומוכר יותר שיצא מ-90210 מאשר המשפט הנצחי הזה. משפט שהצליח להגדיר את דמותה של דונה מרטין, את דמותו של ברנדון וולש, את העונה השלישית ואת הסדרה בכלל.

  ב-5 בדצמבר 1993 שודר הפרק בו תלמידי תיכון "ווסט בוורלי" יוצאים להגנתה של חברתם דונה מרטין, ומוחים בפני מנהלי התיכון על ההחלטה לתת לדונה לסיים את בית הספר רק אחרי שהיא תשתתף בלימודים במהלך כל חופשת הקיץ.

   

  מרטין קיבלה את העונש, שכלל גם השעיה, בעקבות כך שהשתכרה ונתפסה ב"פּרוֹם", נשף הסיום בלעדיו אי אפשר להעביר סדרת או סרט נעורים. אבל ברנדון האמיץ לא היה מוכן לכך. הוא האמין בליבו ולחם עבור חירותה של דונה. הוא איגד את התלמידים בזמן בחינות הבגרות האחרונות ולמרות שמנהלי בית הספר איימו להכשיל את כולם, ברנדון והאחרים לקחו את הסיכון.

   

  הם צעדו אל תוך בית הספר בידיים למעלה, צעקו והפגינו עבור חברתם - והם הצליחו. דונה, בסופו של דבר, זכתה רק ל"הפרעה קלה" על פי חוקי "ווסט בוורלי" והצליחה לסיים את בית הספר עם שאר חבריה ולצאת יחד לקיץ ההוליוודי לו הם כל כך חיכו.

   

  נכון שבסך הכל היה מדובר בתקופה של שלושה חודשים, ואם דונה היתה הולכת ללימודי קיץ, היא בכל זאת היתה מתחילה את הקולג' עם ברנדון, קלי, ברנדה, סטיב ודילן. אבל גם אתם הייתם נלחמים בשביל דונה ובשביל החודשים האלה. גם אתם הייתם נלחמים עבור הקיץ שלכם ב"פיץ' פיט".

   

  מאלון חמישה כוכבים

  בפרק הראשון בו נראתה ואלרי מאלון בשכונת בוורלי, היא יושבת למרגלות חלון בבית וולש ומגלגלת ג'וינט. היא מקשקשת בטלפון עם חברה שלה על השכונה החדשה אליה היא הגיעה, על המחשבות לנצל את סטיב בשביל הכסף שלו ועל חבורת הקוּלים התמימה אליה היא תצטרף בקרוב.

  זה היה ליהוק מושלם והחלפה מבריקה לברנדה שעזבה. טיפאני אמבר טיסון, שנראתה בוגרת וסקסית הרבה יותר מאז ימיה ב"צלצול הגואל" הגיעה והפכה לאלקסיס של בוורלי הילס 90210 - לזו שכולם אוהבים לשנוא, אבל לא יכולים שלא להיות קרובים אליה, במיוחד הבנים בחבורה.

   

  ואלרי, שנראתה לראשונה בעונה החמישית, אולי התחילה את דרכה בשכונה כביצ'ית וכאויב מוצלח לקלי המושלמת, אבל ככל שהעונות חלפו היא גם הראתה לכולם שיש לה לב גדול. במערכת היחסים המורכבת והארוכה עם דיוויד, כשאחיו של נוח האנטר שם לה סם במשקה במטרה לאנוס אותה (מה שהוביל לסאגה שלמה עם נוח והחבורה כולה, עד שנחשף האשם האמיתי), כשעשתה בדיקת איידס וגילתה שהיא אינה נשאית של הנגיף והרגעים הדרמטיים בהם ואלרי הודתה ברצח אביה מתוך הגנה עצמית ובסופו של דבר, השלימה עם אמא שלה ויצאה לדרך חדשה.

   

  למרות שלא היתה שם מההתחלה ולמרות שהפסידה את השנים הטובות ביותר בתיכון "ווסט בוורלי", ואלרי מאלון היתה דמות שלקחה את הסדרה מקצה אחד לשני, לטוב ולרע.

   

  עזיבתו של ברנדון

  הלילה בו ברנדון וולש עזב את בוורלי הילס, בתחילת העונה התשיעית, הוא הלילה בו עבור רבים נגמרה הסדרה. למרות שבאופק עוד חיכתה החתונה של דיוויד ודונה ולמרות שדילן חזר לשכונה, ברנדון ריסק את כולם. הרי "90210", עוד לפני שהיתה סבוכה במערכות היחסים של כל משתתפיה, סיפרה על משפחה שמגיעה ממינסוטה הקפואה והמושלגת לקליפורניה השמשית. משפחה שלמרות שהשתקעה בבוורלי הילס, ולמרות שאב המשפחה רק זוכה כל הזמן לקידומים בעבודתו, עדיין בנם, ברנדון, צריך לעבוד כל הקיץ בשביל לקנות מכונית ישנה.


  ברנדון. לנצח אחי (צילום: AP)

   

  אבל כשברנדון עזב, המשפחה עליה נבנתה הסדרה נעלמה כולה מהשכונה. ג'ים וסידני עברו להונג קונג (וטוב שכך), שאנון דוהרטי התפרעה ונחשפה ונאלצו להעביר בעקבות כך את ברנדה ללונדון ובתחילתה של העונה התשיעית, ברנדון עזב לוושינגטון, להגשים את חלומו ולהיות שם עיתונאי. בשביל סיום מושלם, באותם הפרקים, גם צריך היה לערוך את החתונה של דיוויד ודונה ולא לחכות לסוף העונה העשירית. כך המעגלים כולם היו נסגרים יחד.

   

  הטרגדיות של דילן

  קשה שלא לרחם על דילן "איי דונט דו קמראס" מקיי. למרות שהיה כל כך קול, רגוע ובטוח בעצמו, הגולש הלחשן ספג טרגדיות נוראיות. האירועים חלק גדול מהסדרה ומדמותו של דילן והצופים לא האמינו שעושים להם את זה.

   

  זה קרה קודם כל לאביו. בעונה השלישית ג'ק מקיי המפוקפק, שהסתבך עם האנשים הלא נכונים והתפוצץ במכוניתו בעונה השלישית. דילן היה הרוס (כל צופה זוכר את הצעקות הנוראיות שבקעו מפיו ברגע שראה את המכונית מתפוצצת).

  הוא בדיוק התחיל לשקם את מערכת היחסים עם אביו שלא היה שם בשבילו רוב הזמן בילדתו. אבל שבע שנים מאוחר יותר, ג'ק מקיי חזר. שוב, הצופים לא האמינו שעושים להם את זה והפעם הם כעסו, לא היו עצובים. מסתבר כי מקיי האב היה צריך להיעלם בכדי לשמור על חייו. דילן, כמו הצופים, כעס, אבל במהרה הבין כי זה היה הכרחי.

   

  אבל מה שהיה קורע לב עוד יותר מהמוות המדומה של ג'ק מקיי הוא המוות של אנטוניה מרשט. כשדילן מגלה מי היה מאחורי רצח אביו, הוא מגיע למאפיונר טוני מרשט. הוא מוצא אותו ואת ביתו, הנושאת את אותו השם ומחליט להתקרב אליה בשביל להיות כמה שיותר צמוד לאיש שלכאורה, רצח את אביו.

   

  אבל דילן מתאהב בבת היפה ויוצר את אחד מסיפורי האהבה הזכורים והקצרים ביותר שהיו בסדרה. טוני האב שלא מאשר את הנישואים של השניים, מחליט להתנקש בחייו של דילן. בלילה גשום, בעוד טוני נוהגת במכוניתו של דילן וכובע קפוצ'ון על ראשה. הרוצח השכיר לא מצליח לזהות כראוי והורג את טוני במקום את דילן. את הבת, במקום את החתן. עכשיו היה צריך דילן לעזוב את הסדרה וכך באמת עשה. הוא עבר ללונדון, כך סיפרו החברים, התחבר שוב עם ברנדה אבל אחרי ולמרות הכל, הצליח לחזור הביתה לבוורלי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  היו ימים. "בוורלי הילס 90210"
  צילום: Gettyimage Imagebank
  לאתר ההטבות
  מומלצים