שתף קטע נבחר

עסקת שליט: המחבלים הבכירים יגורשו לסוריה?

העיתון "אל-חיאת" מדווח מלונדון שעסקת שליט תוכרז תוך שעות או ימים ספורים. לפי הדיווח, ישראל מתעקשת לגרש את האסירים הכבדים שתשחרר. בין היתר ישוחררו מרואן ברגותי ואחמד סעדאת

האם האסירים "הכבדים" שתשחרר ישראל יגורשו לסוריה? כך לפחות טוען הבוקר (יום ב') העיתון "אל-חיאת" המדווח כי ישראל מעוניינת לגרש את האסירים הכבדים ביותר שתשחרר, ובהם מזכ"ל החזית העממית הכלוא בישראל בשל מעורבות ברצח השר רחבעם זאבי, אחמד סעדאת.

  

מקורות פלסטינים, אותם הגדיר העיתון כמהימנים, מסרו לו כי ישראל וחמאס מצויות על סף הכרזה על הסכם רגיעה ועסקת חילופי אסירים. לפי הדיווח, ההכרזה על הסכם הרגיעה צפויה בתוך שעות או ימים בודדים. בכל הנוגע לעסקת גלעד שליט, נאמר כי רוב סעיפיה כבר סוכמו והמחלוקת שנותרה מסתכמת כעת במספר הכולל של האסירים הפלסטינים שדם על ידיהם שישראל תשחרר.

 

על-פי הדיווח, ישראל הסכימה עקרונית לשחרר 250 אסירים מתוך רשימת 450 האסירים שאותה הגישו חמאס לישראל. לפי אותם המקורות, ישראל הסכימה לשחרר 230 אסירים מתוך המספר הכולל הזה והמחלוקת נסובה עתה סביב 20 השמות הנותרים. לפי הדיווח, ישראל דורשת לבחור מתוך הרשימה אילו 20 תשחרר ובחמאס מתנגדים לכך, אולם התנתה זאת בכך שבקבוצה זו ייכללו שמונה מבכירי מנהיגיה הכלואים בישראל.

 

לפי הדיווח ישראל הסכימה לבקשתה של חמאס לשחרר שמונה אסירים "כבדים" - ארבעה מהם יושבו לבתיהם, ובכלל זה את מזכ"ל הפתח בגדה לשעבר, מרואן ברגותי, הכלוא בישראל לחמישה מאסרי עולם, אולם היא מתעקשת לגרש את ארבעת האחרים לסוריה. בין אותם הארבעה נמנים מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעאדת, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה לשעבר, איברהים חאמד, מייצר המטענים עבדאללה ברגותי ועבאד א-סייד - שתכנן את הפיגוע במלון פארק בנתניה. 

 

אתמול תיארו בחמאס את התנאי של ישראל שלא להשלים את הסכם הרגיעה בטרם ישוחרר שליט כ"תמרון" של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לפני שיעזוב את הזירה הפוליטית בישראל. בכיר חמאס, ד"ר איסמעיל רדואן, אמר אתמול: "אולמרט, היוצא מהמפה הפוליטית כשחייו הפוליטיים מלאים בשערוריות, רוצה לחתום את הפרק הזה בהישג כלשהו שייכתב בהיסטוריה שלו. הוא מנסה להיאחז בסוגיית שליט, ואילו לנו בחמאס אין כל מניעה מלהאיץ את הדברים ולהשיג הסכם של חילופי אסירים, וזאת אם האויב הציוני ייענה לדרישות השובים. לסוגיית החייל השבוי אין כל קשר לנושא הרגיעה".

 

העיתון דיווח שכתב מטעמו בעזה קיבל אתמול שיחת טלפון מוקלטת לטלפון הנייד שלו ממספר חסוי. ההקלטה הכריזה כי יינתן סכום של עשרה מיליון דולרים למי שימסור פרטים על מקום הימצאו של שליט. "עשרה מיליון דולרים מחכים למי שימסור את המידע". בישרה ההקלטה שביקשה את הפונים להתקשר למספר טלפון בבריטניה או להיכנס לאתר אינטרנט מיוחד. "סודיות מובטחת", הובטח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחכים לגלעד
צילום: עופר עמרם
צילום: רויטרס
יגורש לסוריה? סעדאת
צילום: רויטרס
מומלצים