שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דו"ח: 865 אזרחים נטבחו בקונגו תוך 3 שבועות
  בדו"ח בן 67 העמודים שפרסם היום ארגון זכויות האדם האמריקני "Human Rights Watch" נטען כי בין חג המולד האחרון ל-17 בינואר, נרצחו בצפון קונגו 865 אזרחים ונחטפו 160 ילדים על ידי מורדים מארגון "צבא המהפכה של האל". הארגון קרא לאו"ם לשגר בדחיפות משקיפים נוספים לאזור

  ארגון זכויות האדם האמריקני "Human Rights Watch" קרא היום (ב') לאו"ם לשגר בדחיפות משקיפים נוספים לצפון הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כדי לספק לאזרחים הגנה מפני ארגון המורדים האוגנדי "צבא המהפכה של האל" (LRA).

   

  דו"ח שפרסם היום הארגון, יום לפני שהמצב בקונגו עולה על סדר יומה של מועצת הביטחון של האו"ם, מתעד את רציחתם האכזרית של אזרחים על ידי חמושי הארגון. תחת הכותרת "טבח חג המולד: התקפות ה-LRA על אזרחים בצפון קונגו", מגולל הדו"ח בן 67 העמודים את רציחתם של 865 אזרחים על ידי הארגון במחוז צפון אואלה בין חג המולד ל-17 בינואר.

   

  על פי הדו"ח, בתקופה האמורה, גם חטף ארגון המורדים 160 ילדים ילדים. פעילי הארגון האמריקני טענו בדו"ח כי כמה מההתקפות המחרידות אירעו בשעה שמשפחות הסבו יחדיו כדי לחגוג את חג המולד. מורדים פרצו לתוך בתיהם חמושים במצ'טות וגרזנים ושיספו את גרונם, או רוצצו את גולגלותיהם במוטות ואלות.

   

  "מטריד מאוד שהמשקיפים שמועצת הביטחון הורתה לשגר לאזור טרם הגיעו, ואינם יכולים לסייע לתושבי קונגו החיים בפחד מתמיד מפני התקפות", אמרה אנקה ון וודנברג, חוקרת בכירה בארגון זכויות האדם. "הכוונות הטובות של המועצה הינן חסרות טעם אם הן אינן מיתרגמות למעשים קונרקרטיים להצלת חיי אדם".

   

  כוח המשקיפים המוצב בקונגו, MONUC, הוא כוח השיטור הבינלאומי הגדול בעולם. עם זאת, חיילים פרושים בדלילות ברחבי המדינה הענקית, ורק 300 מהם מוצבים במחוז הצפוני שבו מכה המחתרת האוגנדית. מאז שהחלו ההתקפות, תוגבר הכוח רק בעשרות חיילים נוספים. בנובמבר אישרה מועצת הביטחון להוסיף 3,000 חיילים נוספים לכוח השיטור המוצב בקונגו, אך אלה טרם נפרשו במדינה. גורמים באו"ם ציינו כי מדינות מעטות הביעו נכונות לשגר משקיפים מטעמן לקונגו.

   

  הטבח החל בעקבות המבצע הצבאי

  על פי נתוני האו"ם, יותר מ-140 אלף אזרחים נמלטו מבתיהם מאז סוף דצמבר האחרון, בניסיון להציל את עצמם. חלקם חצו את הגבול לסודן השכנה. בכמה אזורים חוששים העקורים להתגודד יחדיו, מחשש שיהוו למטרה בעיני לוחמי ה-LRA.

   

  התקפות המורדים אירעו לאחר שצבאות אוגנדה, קונגו ודרום סודן פתחו במבצע צבאי משותף נגד ה-LRA. הצבא האוגנדי תקף את מפקדת הארגון בפארק הלאומי גרמבה שבקונגו, הסמוך לגבול עם סודן. בעקבות ההתקפה, נפוצו לוחמי ה-LRA לכל עבר, והחלו לטבוח באזרחים.

   

  בדו"ח הארגון נטען כי הצבאות של שלוש המדינות לא נערכו בצורה משביעת רצון כדי להגן על האזרחים ממתקפת-נקם של ה-LRA. עקב כך, ביצעו חמושי הארגון באין מפריע מעשי טבח קשים, בייחוד בעיירות דורומה ופרדז'ה, שם נספו יותר מ-450 בני אדם. גם משקיפי האו"ם, שלהם מנדט לפעול בכוח כדי להגן על אזרחים, לא עודכנו במבצע הצבאי של שלושת הצבאות, ולכן לא היתה כל היערכות מצידם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משקיפי או"ם. פרושים בדלילות
  צילום: AP
  פליטים בקונגו. חוששים להתגודד
  צילום: AP
  מומלצים