שתף קטע נבחר

קדימה לליברמן: מסכימים איתך ב-90 אחוז

השר חיים רמון הגיש לח"כ סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו מסמך העונה לרוב דרישות המפלגה. בסוגיית האזרחות, נאמר במסמך קדימה כי "בישראל לא יינתן ביטוי לאומי למיעוטים לאומיים", ותינתן עדיפות ליוצאי צבא בקבלה לאוניברסיטה

קדימה אומרת: דה, ליברמן. השר חיים רמון הודיע בצהריים (יום ב') בפגישה עם יו"ר צוות המשא-ומתן של ישראל ביתנו, ח"כ סטס מיסז'ניקוב, כי קדימה מקבלת את מסמך העקרונות שהציגה ישראל ביתנו בסוף השבוע, ומסכימה לדרישות בנושאים שפורטו.

 

 

במסמך של קדימה נאמר בהקשר לחובת הנאמנות של ליברמן כי "בישראל, כבית לאומי לעם היהודי, לא יינתן ביטוי לאומי למיעוטים לאומיים. לפיכך, המדינה תבטיח העדפה ברורה לחיילים משוחררים ששירתו בצה"ל ולמי ששירתו שירות אחר ותרמו לביטחון המדינה".

 

בהמשך נטען כי "קדימה תפעל להרחבת פעולות 'מנהלת השירות הלאומי-אזרחי' על פי העיקרון, שכל צעיר אזרח ישראל חייב לתרום למדינה ולחברה, שבהן הוא חי, באמצעות שירות צבאי, לאומי או אזרחי מוכר על ידי המדינה".

  

במסמך ששלחו אנשי ישראל ביתנו לציפי לבני ולבנימין נתניהו ביום שישי, הוצגו חמישה סעיפים החשובים למפלגתו של ליברמן במסגרת קווי היסוד הקואליציוניים: המפלגה דורשת להפיל את שלטון החמאס;

 להגיש את הצעת חוק האזרחות לכנסת ובין היתר - חוק נאמנות - אזרחות; לנסח הצעת חוק ממשלתית תוך שלושה חודשים בנוגע לשיטת הממשל; להקים קבינט חירום לקליטת עלייה - ועוד דרישות בנושא דת ומדינה, כמו ברית הזוגיות.

 

בקדימה אומרים, כי חלק מהנושאים שהציגה ישראל ביתנו מופיעים במצע שלהם, ואילו לגבי האחרים - יושבת ראש המפלגה, ציפי לבני, התייחסה אליהם בנאומים פומביים במהלך קמפיין הבחירות. רמון אמר ל-ynet: "אנחנו לא פתחנו במשא ומתן. אנחנו מתייחסים למסמך שלהם על סמך מצע קדימה והעמדות שלבני הביעה בעבר. כמעט 90 אחוז מהעמדות של ישראל ביתנו במסמך תואמות לשלנו. גם בנושא הנאמנות, בכל מה שקשור לשירות לאומי - יש הסכמה. לא קבענו עמדה לגבי חקיקת חוק נאמנות - ולכן אנחנו לא מגיבים. זה נושא לא פשוט, ויש לדון בזה במסגרת של ועדה".

 

בקדימה כתבו בתגובה לדרישת ישראל ביתנו: "הממשלה בהנהגת קדימה תיאבק בנחישות בארגוני הטרור, במסייעים להם ובמממנים אותם, ותפעל באופן אקטיבי, בכל מקום ובכל זמן, כדי לסכל, לשבש ולמנוע פיגועי טרור נגד אזרחי ישראל ויהודי העולם".

 

על שלוש הדרישות האחרות כתבו: "קדימה מאמינה, שרק שינוי שיטת המימשל באופן שיבטיח יציבות ומשילות, יאפשר ניהול תקין ונכון של המדינה על-ידי ממשלה בעלת ראייה לטווח ארוך, על פי שיקולי טובת המדינה בלבד; ממשלת קדימה תפעל לאפשר גיור בהיקף רחב ומשמעותי,

 שיענה לכל מי שיבקש להתגייר, וזאת מתוך מאור פנים ואהבת הגר, ובכפוף להנחיות ההלכתיות של הרבנות הראשית בישראל; קדימה רואה בפעולה נחושה ובמאמץ רצוף להעלאת עולים רבים ארצה מכל תפוצות הגולה חובה וצורך לאומי ראשונים במעלה".

 

בקדימה מקווים לפורר את גוש מפלגות הימין, שהחליטו להמליץ על נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה. בכירים במפלגה אמרו בימים האחרונים: "אנחנו לא בטוחים שליברמן ימליץ על ביבי, ולכן צריך לעשות הכל כדי לוודא שהוא לא יעשה זאת". בישראל ביתנו אומרים כי הם מעודדים מהתשובה החיובית של קדימה, וממתינים כעת לתשובות מהליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. פגישה עם ישראל ביתנו
צילום: AFP
ליברמן. מחוזר
צילום: AFP
מיסז'ניקוב. יו"ר הצוות של ליברמן
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים