שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס מרגלית למפעל חיים יוענק לבודו

  הפרס יוענק לשחקן תיאטרון היידישפיל הוותיק יעקב בודו, במסגרת טקס פרסי התיאטרון הישראלי שייערך באפריל

  פרס מפעל חיים ע"ש מאיר מרגלית יוענק השנה במסגרת טקס חלוקת פרסי האקדמיה הישראלית לתיאטרון לשחקן תיאטרון היידישפיל יעקב בודו. ועדת הפרס בראשותו של גד קינר כללה את השופטים שמוליק עומר ואורי עופר. ההחלטה התקבלה פה אחד.


  בודו. אמן במה רבגוני (צילום: ז'ראר אלון) 

   

  בנימוקיהם למתן הפרס כתבו חברי הוועדה: "בודו הוא מאמני הבמה הרבגוניים בישראל. קשת הסגנונות בה הופיע נעה מהבמה הקלה ועד לתיאטרון הדרמטי הרציני. בודו, שהיה מעורב בעשייה בכל התיאטרונים בארץ, הוא מהדמויות המרכזיות שפיתחו את תיאטרון היידיש ואת התרבות היידית. שחקן בעל משחק ייחודי שזכה לפופלריות רבה ומייצג בחום השופע ממנו ובהומור המיוחד שלו שכבה שלמה של עולים שהגיעו ארצה ממדינות מזרח אירופה".

   

  השופטים ציינו בנימוקיהם בין היתר את המחזה "מוישלה וינטלטור", שזיכה אותו באהבת ההמון, והדגישו: "בודו הצליח לפתוח את שערי התיאטרון רחב בפני אנשים רבים שבדרך כלל רגליהם לא פקדו את אולמות התיאטרון".

   

  יעקב בודו נולד ברומניה ועלה לישראל ב-1950. שנה לאחר מכן התגייס לצבא ובשורותיו עשה את ראשית דרכו האמנותית. הוא נמנה על מקימי הלהקות הצבאיות ובמשך שש שנים היה שחקן ומפקד של להקת פיקוד צפון. עם שחרורו, כיכב כאמור בהצגה "מוישלה וינטלטור", שהיתה הלהיט הישראלי של התקופה והציגה יותר מאלף פעם.

   

  בין התיאטרונים שעל בימותיהם הציג היו "הזירה", "הבימה" ו"תיאטרון חיפה". מאז הצטרפותו לתיאטרון יידישפיל בשנת 1992, מילא תפקידים ראשיים במרבית הצגותיו. לצידן מימש חלום ישן בתוכנית יחיד ביידיש "אליין איז די נשמה ריין" ("לבד נשמתך הטהורה"), מחרוזת ממיטב ההומור היהודי.

  על במת היידישפיל הופיע לצדה של ענת עצמון בתכנית "צו זינגען און צו לאכן" ("לשיר ולצחוק") ובשנים האחרונות ככב בלהיטי תיאטרון יידישפיל בהם "נערי הזהב" שזכתה בפרס קומדיית השנה של האקדמיה לתיאטרון, "דז'גאן ושומאכר לנצח", "געבירטיג" ו"קערת העץ". בהצגה "מזל טוב, יידן", חגג לו התיאטרון יובל 50 על הבמה.

   

  לצד הקריירה הבימתית הענפה של בודו, הוא כיכב גם בלא מעט הפקות קולנועיות בהן הסרטים הישראלים "מיליונר בצרות", "ארבינקא", "השועל בלול התרנגולות", "סלאח שבתי", "אף מילה למורגנשטרן" ו"נס בעיירה" ושורה של הפקות גרמניות בהן "היי היי אמריקה" ו"מגיהנום לגיהנום". בין הפרסים שהוענקו לבודו לאורך השנים היה גם פרס קרן אדית וישראל פולק לשנת 1999 ופרס קרן לרנר ליידיש לשנת 2000. פרס מפעל חיים על שם מאיר מרגלית יוענק לבודו ב-3 באפריל בתיאטרון במשכן החדש לאמנויות הבמה בבאר שבע.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בודו בפעולה. עם אירמה סטפנוב ביידישפיל
  לאתר ההטבות
  מומלצים