שתף קטע נבחר

עובדי "גיבור" יפוטרו: "מכה קשה לקריית שמונה"

עוד 100 מעובדי מפעל הטקסטיל שנמכר יאבדו את פרנסתם. יו"ר הוועד מיואש: "אנשים עבדו פה 40 שנה, הם לא יודעים לעשות כלום חוץ מלקפל גרביים"

מכת הפיטורים במשק נמשכת - ובפריפריה הנזק משמעותי עוד יותר. הקורבנות האחרונים הם 100 מעובדי מפעל "גיבור ספורט" בקריית שמונה, שיוותרו מחוסרי פרנסה בעקבות עסקת מכירת המפעל לחברת "דלתא". יושב ראש ועד העובדים שלהם, נשמע מיואש במיוחד.

 

"מאה איש הולכים בסוף החודש הביתה - זה מה שבטוח", אמר אמש (יום ב') יו"ר הוועד, חיים דוד. "תוך חצי שנה מפעל שהעסיק 450 עובדים יישאר עם 50 עובדים בלבד.

 מדובר במכה קשה לעיר קריית שמונה ש-220 משפחות בה נותרו ללא פרנסה. לצערי הממשלה לא עשתה כלום ואני מבין את בעל הבית שלקח את הרגליים והלך".

 

הוא תיאר תמונה קשה, בלי תקווה לעתיד: "עצוב שבתקופה כה קשה יישארו רבים בלי פרנסה. יש פה אנשים שעבדו 20, 30 ו-40 שנה. הם לא יודעים לעשות שום דבר חוץ מלקפל גרביים. אני לא אופטימי לגבי הגורל של 50 העובדים שיישארו, גם זה עלול להיגמר תוך כמה חודשים בפיטורים".

 

עסקת המכירה נוגעת למפעל עצמו ואינה מתייחסת לעובדים, שנשארים באחריות חברת גיבור. בפועל, תסגור גיבור את המטה שלה בנתניה, תפטר את כל העובדים שם, ובעוד כמה שבועות יפוטרו כל 150 העובדים בקריית שמונה. עם זאת, דלתא התחייבה בפני ההסתדרות וההנהלה המקומית של החברה להמשיך להעסיק כ-50 עובדים, שיישכרו מחדש כעובדי דלתא לתקופה של כחצי שנה עד שנה. כל זאת, לאחר שכבר פוטרו למעלה מ-50 עובדים של המפעל.

 

העובדים שצפויים להישאר נמנים על מחלקת הסריגה של המפעל, ונסיונם הרב דרוש לבעלים החדשים כדי להמשיך בייצור. לדברי דוד, "ניסינו במשך חודשים לערב כל כך הרבה גורמים - ממשלה, כנסת, הסתדרות. אבל זה לא עזר, אין מה להשוות בין פועל בירדן או בטורקיה שמרוויח 200 שקל לבין עובד בישראל שיקבל באותה עבודה 1,200 שקל. תנסה להסביר את הכדאיות למנהל בתקופה כל כך קשה".

 

בחודשים האחרונים, בשל המשבר הכלכלי, פועל המפעל בצורה מינימלית בשל הירידה בדרישות ועליית מחירי חומרי הגלם. עיקר העבודה עברה כאמור לירדן. מחר בבוקר צפויים העובדים לקבל הסבר מפורט מהבעלים הנוכחי על מהות המכירה ועל ההליך שבו צפויים מרביתם לאבד תוך ימים ספורים את מקור פרנסתם.


פורסם לראשונה 16/02/2009 23:51

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפעל גיבור בקריית שמונה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים