שתף קטע נבחר

"שדות הקטל": החל משפטו של עוזרו של פול פוט

בבית המשפט המיוחד לפשעי מלחמה בפנום-פן נפתח היום משפטו של מפקד הכלא הידוע לשמצה S-21, שבו עינו אנשי הקמר רוז' את מתנגדי המשטר לפני שהוציאו אותם להורג. ניצולים רבים ביקשו להיות נוכחים באולם

משפטו של בכיר בארגון הקמבודי הקמר רוז', הידוע כגדול המענים של משטרו של פול פוט, החל היום (ג') בפנום פן - הראשון מקרב אנשיו של הרודן הקמבודי העומד לדין על פשעים נגד האנושות.

 

קאינג גואק איב, הידוע בכינוי "דוץ'", שכיהן כמפקד לשעבר של כלא S-21 הידוע לשמצה, הגיע לבית הדין לבוש בחולצה כחולה, ובהה בפנים קפואות כאשר השופט הקריא את דברי הפתיחה למשפט. מאות ניצולים מהזוועות התאספו מחוץ לבית המשפט בתקווה שיוכלו להיכנס לדיון. עם זאת, הדיון היה פרוצדורלי בעיקרו, והמשפט עצמו יחל בחודש הבא. גזר הדין צפוי להתקבל עד ספטמבר.

 

דוץ', שבינתיים גילה את הדת והפך לנוצרי מאמין, הביע חרטה על מעשה ערב המשפט, המתנהל בבית הדין המיוחד שהוקם כדי לשפוט "את אלה האחראים ביותר" למשטר האימים של הרודן פול פוט בין השנים 1975-1979, אחד הפרקים החשוכים בתולדות המאה ה-20. "הוא אמר לנפגעים, 'אני מבקש את סליחתכם, אני מבקש את סליחתכם'", אמר עורך הדין פרנסואה רו לסוכנות הידיעות רויטרס, לאחר שביקר את מרשו במתקן המעצר המיוחד שנמצא בתוך בית המשפט בבירה הקמבודית.

 

קאינג היה עוזרו הנאמן ביותר של פול פוט ופיקד כאמור על הכלא "S-21" בבירה פנום פן, ששימש לעינוי חשודים כמתנגדי המשטר בטרם נלקחו לשדות הקטל מחוץ לעיר. הכלא, המוכר גם בשמו "טואול סלנג" משמש כיום כמוזיאון המתעד את רצח העם במדינה. משפטו של קאינג נתפס כפריצת דרך חשובה על רקע חששות שהנאשמים הבודדים ימותו מזקנה או לא יהיו בריאים מספיק כדי לעמוד לדין.

 

כאשר התנועה הקומוניסטית עלתה לשלטון ב-1975, אחרי מלחמת אזרחים שניטשה במשך חמש שנים, רבים במדינה שבדרום-מזרח אסיה ציפו לשלום. עם זאת, מאמצי התנועה לשנות את פני החברה יצרו משטר של טרור שהסתיים לאחר ארבע שנים, עם פלישת כוחות מווייטנאם השכנה.

 

קרוב לשני מיליון בני אדם מתו במדינה בארבע השנים שהתנועה היתה בשלטון - כתוצאה מרעב ומחלות, עבודת פרך, או בעקבות הוצאות להורג. מבין הקורבנות, יותר מ-17 אלף היו חברי מפלגות, דיפלומטים, נזירים בודהיסטים, מהנדסים, רופאים, סטודנטים, מוזיקאים, רקדנים, שהובאו אל בית הספר בלב פנום פן שהפך למרכז עינויים ואשר בראשו עמד דוץ'. עדותו צפויה להישמע רק בסוף מרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוץ', היום. הקשיב לשופט בפנים קפואות
צילום: AP
מומלצים