שתף קטע נבחר

חמאס העלים טונות של פצצות שלא התפוצצו

אנשי חמאס אספו לאחר המלחמה שבע טונות של פצצות ופגזים שירה צה"ל, ושמרו אותם במחסני האו"ם. כעת מתברר שכל התחמושת נעלמה. אנשי הזרוע הצבאית ביקשו כנראה לעשות שימוש חדש בתחמושת. האו"ם: "זה מסוכן מאוד"

חמאס העלים שבע טונות של נשק ותחמושת שהוחזקו במחסנים של האו"ם לקראת פיצוצם באופן מבוקר על-ידי מומחי תחמושת של האו"ם. גורמים בכירים באו"ם מביעים הערב (יום ג') תרעומת ודורשים להשיב את התחמושת.

 

לאחר תום המלחמה ברצועה, אספו אנשי חמאס ואנשי האו"ם כמויות גדולות של נשק ותחמושת, הרוב - פגזי טנקים שלא התפוצצו. אלה הועברו למחסן מיוחד שאובטח על-ידי אנשי ביטחון מן החמאס. נציגים של אונר"א בדקו את הנשק ומשלחת של מומחי תחמושת מהאו"ם הייתה אמורה להגיע לרצועה כדי לבצע פיצוץ מבוקר של הנשק, אולם ביומיים האחרונים התברר כי הנשק במחסנים נעלם. גם אנשי הביטחון של החמאס שאיבטחו את המחסנים נעלמו.


נפלים שהתגלו בעזה (צילום: Gettyimages Imagebank)

  

לא ברור עדיין מדוע חמאס החליט להעלים את הנשק אולם ההערכה היא כי בחמאס סברו שניתן לייצר מחדש או להכניס לשימוש את הפגזים שלא התפוצצו. חמאס התייחס באופן רשמי לפרשה אולם גורמים בארגון אמרו כי ייתכן מאוד שאנשי הזרוע הצבאית ביקשו להכניס לשימוש את הנשק.

  

גורמים רשמיים באו"ם מסרו לרשת BBC כי הם מנסים לברר בדחיפות להיכן נעלמה התחמושת, וקראו להחזרתה. בישראל מאשימים את חמאס בכך שהיא זו שהעלימה את התחמושת.

  

ריצ'רד מירון, דובר בכיר של האו"ם בירושלים, אמר ל-ynet: "אנחנו לא עוסקים בשאלה מי מחזיק בחומרים - אלא רק איך אפשר למצוא אותם מהר ככל שאפשר כדי לנטרל אותם, למען שלום הציבור". לדבריו, "מדובר בחומרים מסוכנים מאוד לציבור שיש לנטרלם באמצעים מיוחדים שעומדים ברשותנו".

 

לפני כשבועיים התאפשר לצוות פירוק המוקשים של האו"ם להגיע למקום אחסון בעזה שבו נמצאו יותר משבע טונות של חומרי נפץ, שכללו בין היתר שלוש פצצות של כטונה כל אחת וכן שמונה פצצות קלות יותר שהופלו ממטוסים. עוד נמצאה שם כמות גדולה של פגזי 155 מ"מ, שכללו גם פצצות זרחן. חלק גדול מהתחמושת נאסף על-ידי שלטונות חמאס ברצועת עזה.

 

"ב-14 בחודש, חזרה המשלחת למקום שבו רוכזה התחמושת, במרכז העיר עזה, אולם בינתיים כל התחמושת המסוכנת הזו נעלמה. צריך לעבוד בדחיפות כדי לאתר את התחמושת ולנטרלה", סיפר מירון.

  

BBC דיווח כי צוות האו"ם עדיין מחכה לאישור צה"ל להכניס לרצועת עזה אמצעים מקצועיים שיאפשרו להם לפרק את חומרי החבלה. הם זקוקים, בין היתר, לחומרי נפץ שיאפשרו לבצע פיצוץ מבוקר של כמה מהפצצות. עוד נמסר כי צוות האו"ם מחכה לאישור צה"ל לבצע פיצוץ מבוקר של התחמושת בשני מוקדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פצצות שנמצאו בעזה
צילום: Gettyimages Imagebank
אחת הפצצות שהתפוצצו
צילום: AFP
מומלצים