שתף קטע נבחר

לאומי מזהיר: הפסדנו 700-800 מיליון ש' ברבעון

לדברי הבנק ההפסד ברבעון הרביעי של 2008 נובע מהעמקת המשבר הפיננסי העולמי, ירידות השערים בבורסות והרעת מצב המשק. הבנק צופה שבשנת 2008 ירוויח 475 -575 מיליון ש'

לאחר אזהרת הרווח של בנק הפועלים   - גם בלאומי מזהירים. בנק לאומי הודיע הבוקר (ד') כי הוא מעריך שהפסיד 700-800 מיליון שקלים ברבעון הרביעי של שנת 2008. זאת, לדברי הבנק, בשל העמקת המשבר הפיננסי העולמי, ירידות השערים בבורסות העולם ובישראל והרעת המצב במשק הישראלי, והשפעתם על עסקי הקבוצה.

 

 

עם זאת, הבנק מעריך שתוצאותיו במהלך שנת 2008 כולה יניבו רווח נקי של 475 -575 מיליון שקלים. הפסד, גם אם רבעוני, של בנק כה גדול, במערכת בנקאות כה ריכוזית, מצביע על עוצמת המשבר הכלכלי בישראל.

 

יצויין כי בנק לאומי טרם פרסם את הדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2008, ומדובר בהערכה ראשונית בלבד.

בבנק לאומי מדגישים כי, "בצל האמור לעיל ומאחר וטרם התקבל מידע בדבר תוצאות החברות הכלולות, נתונים והערכות אלו עשויים להשתנות".  

 

מחיקות ערך של מאות מליונים

חלק ניכר מההפסד נובע מירידת ערך בתיק האג"ח - בעיקר בשווקים הגלובאליים. הבנק הגדיר מחדש חובות שהוגדרו כזמניים ונרשמו בקרן הונית - כהפסד קבוע בדוח" רווח והפסד של הבנק. מדובר במחיקות ערך בשווי של מאות מיליוני שקלים.

 

גורמים במערכת הבנקאות מסרו ל-ynet כי מדובר ב"ניקוי שולחן" שהבנק מבצע לקראת שנת 2009 בכדי להסיר את הנטל של הירידות בשווקים בשנה האחרונה ולפתוח דף חדש. אותם גורמים מעריכים כי אחד השיקולים שעמדו לנגד עיני בנק לאומי בהכירם בהפסדים כקבועים הוא הרצון להוביל  גם בשנת 2009 במערכת הבנקאית. זאת, לאחר שבבנק הפועלים, השני בגודלו במדינה והמתמודד מול לאומי על הבכורה, הודיע שיסיים את שנת 2008 בהפסד. 

 

בדו"חות הרבעון השלישי של 2008, הסתכמה הלימות ההון של לאומי ב- 12.08%. כך שבפועל עמד הבנק בדרישות הלימות ההון של המפקח על הבנקים לסוף 2009, כבר ברבעון השלישי אשתקד.

 

גם בנק הפועלים צופה הפסד

גם הבנק השני בגודלו במדינה העריך שיודיע בקרוב שסיים את רבעון הרביעי של 2008 בהפסד - של רבע מיליארד שקלים. מדובר ברבעון שני ברציפות שבנק הפועלים סיים בהפסד, וההערכה היא כי לראשונה מזה עשרות שנים, יסיים הבנק את שנת 2008 בהפסד של כחצי מיליארד שקלים. במהלך המיתון של השנים 2001-2002 רשם בנק הפועלים ירידה חדה ברווחיו, ומדי פעם רשם הפסדים רבעוניים, אך לא נקלע להפסד שנתי מאז תחילת המאה ה-21.

  

בין הסיבות להפסדים שרשם הבנק השנה נמנות ההשקעות הכושלות שביצע בחו"ל, עלייה בהפרשה לחובות מסופקים עקב הפסדים שרשמו בעלי עסקים בישראל, וכן, במידת מה, הירידה בחלק מהריביות במשק הישראלי, כתוצאה מהורדת ריבית החובה במטרה לעורר את הפעילות העסקית. הסיבה העיקרית להפסדים - המשבר הכלכלי הגלובלי והשלכותיו. 

 

כשלונו של הבנק ברבעון הרביעי של שנת 2008, הסותר את תחזיותיו המוקדמות, לא הפריעו לו לפרסם בתוכניות העבודה שלו לשנת 2009 תחזית לפיה הבנק ירשום בשנת 2009 תשואה חיובית על ההון של 4%-7%.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים