שתף קטע נבחר

רבני אירופה נגד פוליטיקאי אוקראיני

חבר פרלמנט לשעבר, הידוע בהתבטאויותיו האנטישמיות, טען כי היהודים במדינה "הורסים הכל מבפנים, כמו בעזה". במרכז רבני אירופה קוראים לשלטונות: "העמידו אותו לדין. השמצות כאלה גרמו לשואה"

תושביה היהודיים של אוקראינה נתונים בחודשים האחרונים תחת מתקפה אנטישמית חסרת תקדים של סרגיי קירצ'נקו, חבר מועצת העיר חרסון ולשעבר חבר הפרמלנט האוקראיני, המאשים אותם בהשתלטות על המדינה ובחתירה למחיקת הגזע הסלבי. מחאות הרב המקומי לא עזרו, והשבוע טען קירצ'נקו כי יהודי המקום מתנהגים "כמו בעזה". הוא הצליח להקפיץ את "מרכז רבני אירופה" – שם דורשים כעת מהשלטונות להעמידו לדין ולקדם חקיקה שתאסור התבטאויות דומות.

 

"היהודים כובשים, הם כבשו אותנו, הם גוזלים את כל עושרנו ושולטים בנו, ובכך הם באים איתנו חשבון ויוצרים תנאים אשר יאפשרו לבצע רצח עם בעם הסלבי", טען סרגיי קירצ'נקו בראיון עיתונאי. הוא הוסיף כי זוהי מטרת העם היהודי על פי השולחן ערוך והתלמוד. על רקע מבצע 'עופרת יצוקה', אמר: "כמו בעזה, שם הם הורגים נשים וילדים, אצל העם הסלבי הם הורסים הכל מבפנים"

  

בהזדמנויות אחרות טען קירצ'נקו לאחרונה כי "היהודים הינם היחידים שמתעשרים כאשר כולם סובלים. ההיסטוריה מעידה כי העמים הגיבו בצורה קשה למעשי היהודים שגזלו את ממונם - האינקוויזיציה, מרטין לות'ר, בוגדן חמלינצקי, הגרמנים, והסכסוך הערבי ישראלי. זאת הסיבה לכך שבחרסון אנחנו חיים כל כך רע, לכך שגוזלים אותנו יום-יום, שאין לנו שלום... היהודים חושבים שהאוקראינים הם גזע נחות שנועד לשרת אותם, ולכן הם עושים פשעים שאף אומה אחרת לא מרשה לעצמה לעשות". את "הפרוטוקולים של זקני ציון" הוא כינה "מסמכים היסטוריים", ולא חדל מדברי ההסתה גם לאחר בקשתו של הרב המקומי, יוסף יצחק וולף.

 

במרכז רבני אירופה, שבשנה שעברה דרש מצרפת להתנות כל שיתוף פעולה של

 האיחוד האירופי עם אוקראינה במיגור האנטישמיות בתחומה, העריכו כי קיריצ'נקו מנסה לפלס את דרכו אל משרת ראש העיר חרסון, המאויישת כיום על ידי יהודי, בניסיון לעורר גל רגשות שנאה ליהודים אשר הוא מנסה לעורר בקרב התושבים. לטענתם, "בחמשת החודשים האחרונים הוא מוביל בעיתונות מסע הסתה אנטישמי נטול כל רסן נגד היהודים בעירו ובאוקראינה בכלל".

 

בעקבות ההתבטאויות האחרונות קרא מרכז רבני אירופה לשלטונות אוקראינה לאסור אותן בחוק ולהעמיד את חבר הפרחמנט לשעבר לדין. בהודעה שפרסמו הרבנים נכתב: "סרגיי קיריצ'נקו מקדם את אותה השמצה מרושעת שהובילה לחורבן רוב יהדות אירופה בתקופת השואה. העיוות ושינוי ההיסטוריה הוא מרעיל במיוחד, וזה מטריד מאוד שרק 70 שנה אחרי אדם יכול לתמוך בפומבי בפרופוגנדה אנטישמית כזו. יהדות אירופאית באופן כללי והיהדות האוקראינית בפרט תרמו רבות לצמיחה במדינה, וזו עובדה שלא ניתן לערער עליה". 

 

"אנו קוראים לפוליטיקאים האוקראינים בכל מקום להוקיע שקרים נוראים אלו ולקרוא להעמיד לדין את האשמים בהפצתם. יהיה זה חסר אחריות להתעלם מההערות אלו. על הממשלה האוקראינית לחוקק חוק נגד צרות אופקים שכזו, כמו רוב מדינות אירופה. אין מקום לחשיבה מעוותת שכזו במאה ה-21".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלחמה באנטישמיות. רבני אירופה
באדיבות מרכז רבני אירופה
אנטישמיות באירופה
באדיבות הסוכנות היהודית
מומלצים