שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט ל-ynet: יש רשימת אסירים חדשה
  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אישר בשיחה עם ynet כי ישראל העבירה למצרים שמות של עוד מאות אסירים פלסטינים שלא היו ברשימה המקורית של חמאס. הוא הבהיר שאין הפסקת אש בלי שחרור גלעד שליט: "לא ייתכן שאחרי שמחצנו את חמאס, נפתח את המעברים"

  האם הפעם באמת מתקרבים לעסקה? יום לאחר החלטת הקבינט להתנות כל הסכם רגיעה ברצועת עזה בעסקת שבויים, מאשר הבוקר (יום ה') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בראיון ל-ynet כי ישראל העבירה למצרים שמות מאות אסירים פלסטינים שלא היו ברשימה המקורית שדרש חמאס, ובעקבות זאת יש התקדמות במו"מ על שחרור גלעד שליט.

   

  "ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר כי ברשימה החדשה יש מאות אסירים "כבדים", שנכלאו לתקופות ארוכות בגין תכנון והוצאה לפועל של פיגועים. אולמרט ממשיך להבהיר כי בכל מקרה, שחרורו של שליט קודם לכל הסכם רגיעה. "מי שחושב שנפתח את המעברים לפני שנפתור את סוגיית גלעד שליט - טועה. העניין הזה אינו נכון. אני מזכיר שחמאס לא הסכים לכך שהמעברים יהיו סגורים, ולכן, בין היתר, הלכנו ללחימה ומחצנו אותו. לא ייתכן שאחרי שמחצנו אותו, נעשה בדיוק את מה שהם ציפו לו מלכתחילה, קרי - פתיחת המעברים. אם הם חושבים כך, הם טועים".

   

  "כל המטרה של המבצע בדרום היתה לשנות את המציאות מול החמאס ולהביא שקט לדרום", אמר אולמרט. "כך אנו פועלים גם עתה. ההחלטה אתמול בקבינט מגדירה את המתווה ואת סדר העדיפויות של ישראל. זה לא משנה מה אומרים גורמים כאלה ואחרים המתחזים כגורמים ביטחוניים".

   

  בדבריו האחרונים כיוון אולמרט בין היתר לביקורת החריפה שהשמיעו אתמול גורמי ביטחון בכירים, שהזהירו כי הלחץ שמפעילה ישראל בהחלטת הקבינט עלול להוביל לעצירת כל תהליך ההבנות בינה לבין מצרים והחמאס. כשנשאל אם הוא רומז גם לשר הביטחון אהוד ברק, השיב אולמרט: "אין לי כוונה להיגרר לוויכוחים עם גורמים פוליטיים. אני לא רוצה להתייחס, אבל אני יכול לומר שמדובר בדיבורים עם 'פוזה' של דאגה לביטחון. כל אלה שמפיצים שמועות על כך שהיחסים שלנו עם מצרים עלולים להיפגע לכאורה, אומרים דברים חסרי שחר. אנו בקשר יומיומי עם המצרים. הם יודעים מה אנחנו אומרים, והם יודעים מה אנחנו עושים".

   

  האם אחרי התקרית אתמול , עמוס גלעד נשאר השליח של ישראל למגעים עם מצרים?

   

  "איני רוצה להתייחס לפקידים. גם לא התייחסתי אליהם בעבר. את מה שיש לי להגיד לפקידים ולבוסים שלהם, אני אומר במהלכים פנימיים שלי".

   

  חמאס יבחר חצי

  "ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר כי במסגרת ההצעה החדשה של ישראל לחמאס, על שולחן המו"מ לשחרור שליט מונח כעת שחרורם של מאות אסירים "כבדים" שנכלאו לתקופות ארוכות בגין תכנון והוצאה לפועל של פיגועים, ולא הופיעו ברשימות האסירים שהארגון תבע את שחרורם. ההצעה הוכנה בחודשים האחרונים על ידי צה"ל והשב"כ על פי בקשת אולמרט.

   

  בזמנו הגיש החמאס רשימה של 450 אסירים שדרש לשחרר תמורת שליט. ישראל הסכימה לשחרר יותר מ-100 מהם. כעת מוצעת לפלסטינים רשימה חלופית של מאות אסירים, שמתוכם יוכל הארגון לבחור כמחצית.

   

  אולמרט עדכן אתמול שרים בהצעה החדשה ואמר בשיחות פרטיות כי האסירים ברשימה החדשה הם "אסירים שבכל מקרה יהיה קשה מאוד לציבור בארץ לקבל את שחרורם, אבל למען האפשרות לשחרר את שליט צריך לעשות את המהלך הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט.
  צילום: אמיל סלמן, ג'יני
  הפגנה למען שליט, אתמול
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים