שתף קטע נבחר

ארה"ב: ראש ה-CIA החדש נכנס לתפקידו

בטקס מצומצם בפרברי וושינגטון הושבע מנהל חדש לסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב. המנהל, לאון פאנטה, הגיע ל-CIA לאחר שורה של תפקידים בממשלים האמריקנים ואמור לסייע לשיקום התדמית של סוכנות הביון

לאון פאנטה נכנס אמש (יום ה') לתפקידו כמנהל החדש של סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית, ה-CIA. פאנטה הושבע לתפקיד על ידי סגן הנשיא ג'ו ביידן, בטקס שנערך במטה ה-CIA בלנגלי שבפרברי וושינגטון.

 

טקס ההשבעה לא הועבר בשידור חי כפי שהיה בטקסי השבעה של בכירים אחרים בממשל אובמה והשתתפו בו כ-200 בני אדם, שרבים מהם נותרו אלמונים גם לאחר ההשבעה - כמתחייב מתפקידיהם.

 

פאנטה, שזהו תפקידו הראשון בשירותי הביון, היה בעבר ראש מטה הבית הלבן של הנשיא ביל קלינטון, כשאחד מעובדיו אז היה רם עמנואל, כיום ראש המטה.

 

רם עמנואל היה גם זה שהציע לנשיא אובמה למנות את פאנטה לתפקיד ראש ה-CIA, כאיש חיצוני שיוכל להחזיר את האמון בסוכנות הביון. פאנטה הודה לעמנואל בטקס ההשבעה, ואמר: "רם עמנואל, תודה שאתה נמצא כאן". הוא פנה אליו והוסיף בנימה מבודחת: "אני לימדתי אותו כל מה שהוא יודע. אם הוא יפשל – זו לא אשמתי".

 

הכנסתו של לאון פאנטה ל-CIA היא חלק ממאמצי ממשל אובמה להחזיר לסוכנות הביון את שמה הטוב, שניזוק מאז המלחמה בעיראק, בין היתר בגלל הכשלון בהשגת המידע על כך שאין לעיראק נשק גרעיני.

 

נושא נוסף שגרם נזק תדמיתי גדול ל-CIA הוא חטיפת חשודים בטרור ברחבי העולם, והעברתם למתקן הכליאה גואנטנמו או לידי מדינות אחרות.

פאנטה צפוי לבצע שינויים גדולים בתפקוד ה-CIA, להפסיק את השימוש בעינויים בחקירות ובבתי כלא סודיים עבור טרוריסטים.

 

פאנטה הוא מעתה הראש הלא מקצועי של סוכנות הביון, שיפקח על אנשי המקצוע שמתחתיו. בנאומו הוא אמר כי הוא מונחה על ידי "הגינות", כלפי הנשיא אובמה וכלפי הציבור האמריקני.

 

למרות העובדה שאין לו ניסיון בביון, לאון פאנטה הוא בעל ניסיון רב, לאחר ששרת בוושינגטון קרוב לעשרים שנה - כציר בית הנבחרים מטעם קליפורניה, כאחראי על התקציב של הבית הלבן בממשל קלינטון וכן כראש מטה הבית הלבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאון פאנטה. רם עמנואל המליץ
צילום: רויטרס
מומלצים