שתף קטע נבחר

בכירים באוצר תוקפים: הנגיד פועל בניגוד לחוק

מדובר בהתקפה חסרת תקדים באוצר נגד תוכניתו של בנק ישראל לרכוש אג"ח ממשלתיות, כך לפי דיווח בגל"צ. שר האוצר: הדברים שפורסמו בעילום שם כנגד הנגיד פוגעים גם באוצר. בנק ישראל: נמשיך לשתף פעולה עם כל הגורמים

בכירים במשרד האוצר מתחו בימים האחרונים ביקורת חריפה על אופן ההתנהלות של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר,

הן מול אמצעי התקשורת והן ברמה המקצועית. כך, דיווח גל"צ הבוקר. אותם בכירים האשימו את הנגיד בהצפת השוק בכסף, בתוכנית בנק ישראל לרכוש אג"ח ממשלתי, וטענו כי "מה שפישר עושה מנוגד לחוק למניעת הדפסת-כסף".

 

בישיבה שהתקיימה לאחרונה באוצר, תקפו בכירי המשרד את התוכנית; לדבריהם "הוא מציף את השוק בכסף, ולא סופג במקביל את העודפים. אם אנחנו היינו עושים דבר כזה, היו שוחטים אותנו.

 יהיו לזה השפעות אינפלציוניות. כשאנחנו הצענו את קרנות המנוף בבנק ישראל התנגדו בטענה שאין כשל שוק ואין סיבה להתערב, ועכשיו הם יוצאים עם תכנית גרנדיוזית משלהם. המטרה כאן היא לגזור את הסרט, לא לעזור לכלכלה".

 

"לא סותם את הפה"

גם התנהלות הנגיד בתקשורת גררה התרעמות של אותם בכירים, לפי הדיווחים: "כל יומיים הוא עושה מסיבת עיתונאים, כדי שכולם יהללו וישבחו אותו. ריבית, אבטלה, מדד משולב, אג"ח - כל יום הוא מופיע בתקשורת. הוא עסוק רק ביחסי ציבור, מחוץ לישראל ובתוך ישראל. הוא מתלונן על הדלפות אינסופיות ולא סותם את הפה בעצמו. כולם בתקשורת מתרפסים לרגליו, ואנחנו יוצאים האיש הרע בסיפור".

 

עוד נאמר בישיבה שהתנאים שמעמיד הנגיד לכהונה בקדנציה נוספת הן חוצפה; "מגיע גביר העיירה מחו"ל, מלמד את כולנו כלכלה, והוא עוד מעמיד תנאים - אם לא תתנו לי את זה ואת זה ואת זה אני הולך. זה כבוד לשרת את מדינת ישראל, ואם הוא לא רוצה - לא צריך. שלא יעשה לנו טובות", כך לדברי הבכירים.

 

אריאב: ההתבטאויות קטנות וקטנוניות

מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, אמר ל-ynet בתגובה לפרסומים: "בישיבות הנהלת האוצר, שאני מנהל אותן, הדברים לא נאמרו. זה שמישהו מתבטא בכל מיני ישיבות שאין לי אחריות עליהן אני לא יכול להגיד אם הן נאמרו או לא נאמרו. אני גם לא יודע מי אמר מה ומתייחס לדברים בשאט נפש. הסגנון והדיבור לא נכונים ולא ראויים אבל הם לא יכולים להעיב על היחסים ועל שיתוף הפעולה בין האוצר לבנק ישראל. אלה דברים קטנים וקטנוניים והקולות האלה לא הגיעו לאוזניי".  

 

אריאב אמר עוד כי אין ביקורת על החלטת בנק ישראל לקנות את האג"ח הממשלתיות. "זהו צעד נכון במסגרת של מדיניות מוניטרית מרחיבה להתמודדות עם המשבר הגלובלי. אין בכך פיזור כספי מדינה ופעולה שאיננה כחוק. הצעד הוא אמנם לא שגרתי אבל אנחנו בתקופה לא שגרתית. גם אם היו באוצר קולות אחרים, טוב שהיו, זה לגיטימי וגם אם יש בצעד של בנק ישראל דברים שליליים המאזן הסופי הוא חיובי, גם אם יש חילוקי דעות מקצועיים, מלבנים אותם במגעים עם בנק ישראל".

  

אריאב הוסיף כי הנגיד פישר הוא נכס מעולה לישראל והוא מקווה שימשיך למלא את תפקידו.

 

שר האוצר, רוני בר -און, מיהר לנסות להוריד את עוצמת הלהבות. מלשכתו נמסר בתגובה כי: "דרך ההתבטאות, כפי שפורסמה הבוקר בגלי צה"ל, אינה על דעתו של שר האוצר. לנגיד בנק ישראל תרומה מכרעת למשק הישראלי. שיתוף הפעולה הטוב בין שר האוצר לנגיד בנק ישראל, ובין משרד האוצר לבנק ישראל היווה מכפיל כוח בהתמודדות הממשלה עם המשבר הגלובאלי וביכולת לנקוט בצעדים אפקטיביים כפי שננקטו, לחיזוקו של המשק הישראלי ויש להמשיך ולפעול לחיזוק קשר זה".

 

בר-און: זו פגיעה גם באוצר

עוד הוסיפו בלשכת שר האוצר ש"אם אם קיימים חילוקי דעות על בסיס מקצועי, הדרך לפתור אותם היא על בסיס שיתוף פעולה והדברות ולא בדרך של הדלפות, כפי שנעשה הבוקר. שר האוצר רואה בדברים שפורסמו בעילום שם כנגד הנגיד גם פגיעה במשרד האוצר. 

 

מבנק ישראל נמסר כי הם "מצרים על הדברים שמיוחסים להנהלת משרד האוצר וכי בנק ישראל ימשיך לשתף פעולה עם כל הגורמים על מנת לצלוח את המשבר הכלכלי בדרך הטובה ביותר". עוד הדגישו בבנק כי "כי רכישת האג"ח על ידי בנק ישראל לא תגרום להדפסת כסף מעבר לקצב הרגיל המותאם לריבית בנק ישראל ולתנאי המשק. בנק ישראל משתמש בכלים העומדים לרשותו (פיקדונות הבנקים ומק"מ) כדי לספוג את הכסף שהוא מזרים בזמן רכישות האג"ח. האינפלציה בתקופה הקרובה צפויה להיות מתחת לגבול התחתון של יעד המחירים ולפיכך בנק ישראל נוקט במדיניות מוניטרית להחזרת האינפלציה אל תוך תחום היעד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פועל "בניגוד לחוק"? נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים