שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שניים אוחזין 2009

  זוכרים את בר ואוריין לומדים ביחד ומתגעגעים לקצת חוכמה יהודית? סדרה חדשה - "סוגיות הגמרא" - משגרת אותנו שוב בזמן אל ימי התלמוד. ויש גם טוויסט למאה ה-21: מה עושים עם DVD שנגנב? בואו לראות

  שנות ה-80, חום גבוה. איזה כיף, נשארים בבית לראות טלוויזיה. בתפריט: "בואו חשבון", "Here we are", "בולבול הקבולבול" וכמובן התוכנית ללימוד גמרא "שניים אוחזין", עם צמד הלומדים בר ואוריין. השניים ביארו סוגיות בגמרא, והצליחו להפוך את הלימוד המורכב לטקסט מובן ונהיר לכל. כמובן כולל קפיצה בזמן אל ימי התלמוד.

   

  הטלוויזיה הרב-ערוצית דחקה את רגלי החינוכית, והילדים שנשארים היום בבית מן הסתם מבלים את הזמן מול איזה ערוץ הופ, ילדים או MTV. אבל מי שבכל זאת מתגעגע ללמוד גמרא עם קריצה אל המציאות שלנו, או לימי התלמוד, יוכל להתנחם כעת בסדרת "סוגיות הגמרא", ההפקה החדשה בעולם הדיסקים היהודיים.  

   

  מנכ"ל חברת ההפקה "ניצוצות של קדושה", יגאל הושיאר, מסביר כי הסדרה אינה מיועדת רק לדתיים, אלא לכל מי שרוצה להתחיל ללמוד גמרא - אלו יכולים להיות ילדים, בעלי תשובה, או מתעניינים למיניהם. לדבריו, הלימוד הוויזואלי נהיר יותר ויסייע ללומדים לחוות את הסוגיות, ואף להעמיק בהן כאשר יגיעו לדפי הגמרא עצמה. 


  ומה אומרת הגמרא? (מתוך הסרט)

   

  הושיאר אומר כי לסדרה יש רלוונטיות עבור כל ישראלי, שכן היא מעניקה כלים משפטיים-יהודיים להתמודד עם מציאות יום-יומית. "מי שצופה בתוכנית יכול ללמוד איך להתנהג במקרים מסוימים, ומה עליו לעשות כדי שנוכל לחיות בהרמוניה", הוא אומר, "כך למשל מי שמוצא אבידה מסוימת יודע האם הוא חייב להחזירה או לא, ואיך לטפל בה". 

   

  בניגוד ל"שניים אוחזין", ששילב קטעים תקופתיים עם הלימוד, בסדרה החדשה משולבים גם קטעים מהמציאות של המאה ה-21. כך, כפי שנלמד בקטע המצורף,

  אחד הלומדים מגלה שכדי להחזיר DVD שגנב מחנות - עליו להשיבו ולדאוג לכך שבעל הבית יידע שהמכשיר הוחזר.

   

  הושיאר מעיד כי הוא חש אחריות גדולה בהפקת הסדרה. הוא מספר על סוגייה שצולמה ובמהלך העבודה על הסט התברר כי לא ברור לגמרי מה משמעות אחת המילים - ולכן הופסקו הצילומים למשך שעתיים, עד שהעניין הובהר. "זה בנפשנו, ואסור לטעות בשום עניין בזה", אומר הושיאר, "חשוב שכל מה שייאמר יהיה מדויק - כי יש לזה השלכות על החיים".

   

  לדברי המנכ"ל, השימוש באמצעים טלוויזיוניים ללימוד גמרא הוא שלב נוסף בדרך אל הגאולה שעליה נאמר כי הלימוד ייעשה תוך כדי ראייה. "המדיה הוויזואלית ניתנה לנו מלמעלה כהכנה לייעודה הגדול, שהוא להעביר תכנים של קדושה באופן המוחשי ביותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בפני בית הדין
  רגע של חשיבה
  מומלצים