שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סקר: האם צריך ללמוד על הנצרות בבית ספר?
  האם ראוי שארגונים יהודיים יקבלו סיוע כספי מגופים נוצרים, האם יש לאפשר לחייל נוצרי להישבע על הברית החדשה בצה"ל ולהכניס את לימודי הנצרות לכיתות? מערכון של ליאור שליין הקפיץ את הנוצרים, ומה אנחנו חושבים עליהם?

  הסרת החרם מהבישוף מכחיש השואה ריצ'רד וויליאמסון זיעזעה את העולם היהודי, מערכון אחד של ליאור שליין בערוץ 10 הצליח להקפיץ את הנוצרים, ונראה שהמתיחות בין שתי הדתות עולה מדרגה. סקר שערך מכון ירושלים לחקר ישראל בחן את עמדות הציבור כלפי הנצרות, העולם הנוצרי והנוכחות הנוצרית בארץ, והוא מגלה יחס אמביוולנטי של אזרחי ישראל: רוב הנשאלים סבורים שיש ללמד את בבתי הספר על הנצרות אך לא את הברית החדשה, שעל המדינה לאפשר חופש פולחן לנוצרים בישראל - אך למנוע מגופים נוצריים לרכוש קרקעות בירושלים,

    

  הסקר בוצע על ידי מכון סמית בקרב 500 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל, לקראת שני ערבי עיון בנושא יחס היהודים בישראל לנצרות שיקיים מכון ירושלים בחודש הבא.

   

  על פי 54% מהחילונים, הנצרות קרובה ליהדות יותר מהאיסלאם. רק 17% מהדתיים סבורים כך (48% אומרים שהאיסלאם קרובה יותר). 48% מהחילונים הגדירו את יחסה של הכנסייה הקתולית ליהדות וליהודים כחיובי. 65% מהדתיים והחרדים אומרים שהוא שלילי. 60% מהדתיים והחרדים טענו שמפריע להם להיתקל ברחוב בנוצרי שעונד צלב, ל-91% מהחילונים זה לא מפריע.

   

  כמעט בכל הסוגיות הפגינו החילונים פתיחות מרשימה כלפי הנצרות, לעומת הדתיים והחרדים המסתייגים ממנה. כך, למשל, 68% מהחילונים סבורים שצריך ללמד על הנצרות בבתי הספר ו-52% אמרו שיש ללמד גם את הברית החדשה. מנגד, הדתיים והחרדים שוללים כל לימוד על הנצרות או הברית החדשה - 73% ו-90% בהתאמה.

    

  71% מהחילונים סבורים כי יש לאפשר חופש פולחן לעולי חבר העמים הנוצרים, ו-56% קוראים לאפשר לחיילים נוצרים להישבע על הברית החדשה במקום על התנ"ך. הנשאלים הדתיים והחרדיים מתנגדים: 68% טענו שאין לאפשר קיום פולחן נוצרי בישראל, ו-62% אמרו שאין לאפשר לחיילים נוצרים להישבע על הברית החדשה.

   

  51% מהחילונים הגדירו את יחס הערבים הנוצריים למדינה כחיובי. במגזר הדתי והחרדי אמרו 62% כי היחס הוא שלילי. בנוסף טענו 51% מהם שישראל צריכה לעודד הגירת ערבים נוצריים לחו"ל, לעומת 24% בלבד מן החילונים. בשני המגזרים סבורים כי על המדינה למנוע רכישת קרקעות בירושלים על ידי גופים נוצרים (64% מהחילונים ו-95% מהדתיים והחרדים).

   

  48% מהדתיים

   והחרדים סבורים שיש להגביל כמה שיותר את פעילות הכנסיות בארץ, לעומת 48% מהחילונים שקוראים להבטיח את קיומן ולסייע להן כמו למוסדות דת יהודיים.

   

  פערים נמצאו גם בשאלות האם מותר ליהודים לבקר בכנסיה נוצרית – 80% מהחילונים אומרים שמותר ו-83% מהדתיים והחרדים אוסרים. והאם כל או רוב הנוצרים הם מיסיונרים כלפי היהודים? 82% מהחילונים לא הסכימו לטענה זו, אך 43% מהדתיים והחרדים דווקא כן. 70% מהחילונים טענו שמקובל עליהם שארגונים יהודיים יקבלו סיוע כספי מגופים נוצריים זרים. 79% מהדתיים והחרדים שללו זאת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האפיפיור. איך מתייחסים בישראל?
  צילום: AP
  הפגנה נוצרית בגליל נגד שליין
  צילום: גיא ברמן
  מומלצים