שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברק ממליץ: לקצוב הדיאלוג האמריקני עם איראן
  שר הביטחון השתתף בדיון חשאי שכינס ראש הממשלה ושעסק בדו"ח הסוכנות לאנרגיה אטומית על איראן. בישראל חוששים כי טהרן תנצל את רצונו של אובמה במשא ומתן כדי "למרוח זמן"

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כינס אתמול (יום א') דיון חשאי בנושא איום הגרעין האיראני על רקע פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לכוונת הממשל האמריקני החדש לפתוח בדיאלוג עם טהרן והמליץ לקצוב אותו לזמן קצר, שלאחריו יוטלו סנקציות. 

   

  בדיון השתתפו שרי המטבחון ובכירי מערכת הביטחון, וראש הממשלה הטיל איפול על תוכן הדברים. אולם שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לדיון לפני כניסתו לישיבת הממשלה אתמול, ואמר כי הדו"ח "ממחיש את הצורך בהמשך הלחץ הבינלאומי. יש להמשיך לדבוק בעמדה הישראלית, לפיה אין להוריד שום אופציה מהשולחן".

   

  בעקבות הדיון סבורים ברק ושרת החוץ, ציפי לבני, כי יש לפתוח במאמץ דיפלומטי מול הממשל האמריקני. ברק ממליץ לקצוב את הדיאלוג האמריקני עם איראן לפרק זמן קצר, שלאחריו, יוטלו סנקציות של האו"ם המאפשרות פעולה. "לצד המאמץ המודיעיני והפעילות המדינית יש חשיבות רבה מאוד להבנה... שישראל אינה מורידה אף אופציה מהשולחן וממליצה לגורמים אחרים בעולם לא להוריד שום אופציה מהשולחן", אמר ברק.

   

  רק בשבוע שעבר אמר ברק כי "איראן חותרת להוביל את המאבק נגד ישראל עד לחיסולה, בין אם מטפורית או באיום מרומז. אני לא חושב שהמקור לגרעין האיראני הוא רק ישראל ובאיום עליה. לאיראן יש תפיסה עצמית כמעצמה, היא רואה את כל שכניה גרעיניים והיא רואה חובה להיות גרעינית. אין ספק שנשק גרעיני באיראן הוא איום על כל סדר עולמי אפשרי. הוא פתח להתגרענות מסיבית של כל המזרח התיכון ויכול להיות, אם וכאשר יבשיל, איום קיומי על מדינת ישראל".

   

  ברק העריך כי איראן תנסה "למצות עד הסוף את האסטרטגיה של הטעיה, הרתעה ושימוש מתוחכם בדיפלומטיה. לפי הערכתי, ייפתח שיח איראני

  עם ממשל אובמה, ובכל פעם שיראה סיכוי ממשי לפעולה צבאית, אנחנו נראה מחוות איראניות שמיועדות לדחות את העניין. ברקע, ישנו מאמץ איראני גם להגיע למיגון עמוק יותר, ולהגנה יותר טובה על המערכות".

     

  גורמים מדיניים בירושלים הדגישו אחרי הדיון החשאי כי בשלב זה מחכים לראות את פעולות הנשיא האמריקני שהצהיר על כוונתו לשנות את מדיניות קודמו ולפתוח במשא ומתן עם איראן. עם זאת, הוסיפו הגורמים, כי ברגע שההיערכות תסתיים, יש להגביר את הלחץ הבינלאומי עד שלממשל בטהרן לא ישתלם להמשיך בפיתוח הגרעין למטרות צבאיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זמן קצוב. ברק
  צילום: אלכס קולומויסקי
  דיון חשאי. אולמרט
  צילום: אמיל סלמן, ג'יני
  רוצה לדבר. אובמה
  צילום: AP
  מומלצים