שתף קטע נבחר

עמוס גלעד מושעה מתפקידו כשליח למצרים

בעקבות עימות עם ראש הממשלה, לאחר דברים שאמר נגדו בתקשורת, הושעה ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון מתפקידו כשליח למצרים. גלעד מסרב להתנצל, ואמש הוגשה נגדו תלונה לנציבות שירות המדינה

ראש האגף מדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במיל' עמוס גלעד, מושעה בפועל מתפקידו כשליח מיוחד למצרים בעקבות העימות הקשה עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בשבוע שעבר. כתוצאה מכך מתנהלים המגעים מול מצרים באפיקים אחרים. כך מסרו הלילה (יום ב') גורמים בלשכת אולמרט. לדבריהם, אין פגיעה במגעים לשחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט.

 

גלעד עומד בסירובו להתנצל בפני ראש הממשלה על דברים שאמר לתקשורת נגדו. כתוצאה מכך החריף הנתק בין הצדדים ומשרד ראש הממשלה הגיש נגד גלעד תלונה לנציבות שרות המדינה. גלעד אינו מוזמן לדיונים הנוגעים להמשך ההתנהלות מול מצרים על סידורי הרגיעה עם חמאס, עצירת הברחות הגבול ושחרור החייל החטוף שליט.

 

העימות פרץ לפני חמישה ימים, כשגלעד צוטט בהתקפה חריפה על ראש הממשלה. זה קרה לאחר שאולמרט תבע את שחרור שליט קודם להחלטה על רגיעה. גלעד טען שעד עכשיו אולמרט לא עסק בזה, ופתאום הפך את סדר הדברים. בציטוטים שפורסמו ב"מעריב", אמר גלעד שהדבר פוגע ביחסי ישראל מצרים ובסיכויים להשיג הסדרה שתביא לשחרור שליט והפסקת אש.

 

אולמרט נזף בגלעד לפני ישיבת הקבינט ביום רביעי שעבר. סירוב גלעד להתנצל רק החריף את העימות. הקרע התרחב לאחר הודעת תמיכה שפרסם שר הביטחון, אהוד ברק, בגלעד סמוך לעימות ולאחר פרסום הידיעה על התלונה לנציבות המדינה אמש בחדשות ערוץ 2. בתגובת שר הביטחון התומך בגלעד, נאמר: "במערכת הביטחון מאמינים כי יש להתרכז בקידום הבאתו של גלעד שליט ובגיבוש הישגי מבצע 'עופרת יצוקה' במקום לעסוק בהתנגחויות פנים ממשלתיות".

 

עוד נאמר: "האלוף במיל' עמוס גלעד הוא עובד מדינה מסור ומצטיין עם תרומה של עשרות שנים לביטחון המדינה וידוע ברצינותו, אחריותו ויושרו. כך פעל לכל אורך דרכו, וכך גם לכל אורך הטיפול בקשר עם מצרים, במהלך ולאחר מבצע 'עופרת יצוקה', וזאת בהנחיה רצופה ומלאה של 'השלישייה' והקבינט. חבל שראש הממשלה בחר בימיה האחרונים של ממשלה בראשותו, בדרך מוקצנת של ניגוח וניסיון למיצוי דין עם משרת ציבור נאמן ומעולה".

 

בראיון ל-ynet, נשאל בשבוע שעבר ראש הממשלה האם גלעד מושעה בפועל מתפקידו כשליח מיוחד למצרים, והוא השיב: "איני רוצה להתייחס לפקידים וגם לא התייחסתי במסגרות אחרות לפקידים. מה שיש לי לומר לפקידים, נאמר להם ישירות ולבוסים שלהם, ויאמר בהליכים המתחייבים כלפי אנשים שחורגים מתחום סמכותם ותפקידם".

 

מעבר למתיחות הקשה בין אולמרט לברק, שבאה לידי ביטוי בהתבטאויות קשות של שני הצדדים הלילה, העימות הקשה מביא בפועל לסגירת הערוץ שניהל עמוס גלעד כשליח מיוחד של אולמרט והמטבחון המשולש. המגעים מול מצרים מתנהלים עתה דרך אנשי ראש הממשלה, היועץ המדיני שלום תורג'מן, והשליח המיוחד של אולמרט לשחרור החייל החטוף, עופר דקל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיבר ונפגע. עמוס גלעד
צילום: AP
אולמרט. השעה
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
מומלצים