שתף קטע נבחר

למנורה היו קנים מעוגלים או ישרים?

אז איך נראתה המנורה בבית המקדש? קניה היו עגולים, כפי שאנו רגילים לראות בציורים ובחנוכיות, או שהקנים היו ישרים כפי שטען בתוקף הרבי מליובאוויטש, על-פי הרמב"ם? הספר "מנורת זהב טהור" מנסה לספק את התשובה

עצמו את העיניים ודמיינו את מנורת בית המקדש, מה אתם רואים? אם ניצבת בעיניי רוחכם מנורה בעלת קנים מעוגלים, כמו בסמל המדינה וכרוב החנוכיות, מן הסתם אינכם שייכים לחסידות חב"ד. הרבי מליובאוויטש קבע כי על-פי ציור שראה בספר של הרמב"ם, הרי שהמנורה היתה עשויה מקנים ישרים ולכן אין להכין או לצייר מנורות שאינן תואמות את הגירסה הזו. 

 

בעקבות קביעת הרבי, בעשרות השנים האחרונות הובילה חב"ד מאבק נחוש נגד ציורי המנורה המעוגלת, בטענה שמדובר בציורים מזויפים שחדרו לעם ישראל ממקורות נוכריים. פרשת השבוע הנוכחית - "תרומה", שבה מתוארת צורת המנורה - לא מעניקה תשובה חד-משמעית לשאלה.

 

ואולם, בספר חדש שנקרא "מנורת זהב טהור", שחיבר הרב ישראל אריאל מ"מכון המקדש" ויוצא כעת לאור, מובאות הוכחות כי למנורה היו קנים מעגולים, כפי שצויר על שער טיטוס ברומא. בספר אף מוצגות ונסקרות עשרות מנורות שהתגלו בחפירות ארכיאולוגיות ברחבי העולם - וכולן, ללא יוצא מן הכלל - בעלות קנים מעוגלים.

 

בשיחה עם ynet מזכיר הרב אריאל את עדויותיו של יוסף בן מתיתיהו, כהן בבית במקדש, שתיאר את המנורה כבעלת קנים עגולים, ומזכיר גם ציורים שנמצאו ברובע ההרודיוני ובאזור הכותל הדרומי - שבכולם נראית המנורה בעלת קנים מעוגלים.  

 

על הציור בספרו של הרמב"ם אומר הרב אריאל כי בטקסט עצמו נכתב שמדובר בציור שנועד להמחיש את מיקום האלמנטים העיצוביים של המנורה

(כגון: פרחים, כפתורים, גביעים), ולא את צורת המנורה עצמה. "למעשה, הרמב"ם יצר ציור פשוט, סכמטי, מעין מפה, כדי שזה יוכל לעבור הלאה בכל ההדפסות", טוען הרב.

 

מעבר לכך, הרב אריאל מנסה להוכיח את טענתו באמצעות ממצאים מבית הכנסת של הרמב"ם בקהיר, שם השתמשו החל ממאה שנה לפני הרמב"ם ועד עצם היום הזה - במנורת קנים מעוגלים.

 

הספר יצא לאור בפורמט אלבומי, שכולל 224 עמודים וכ-140 ציורים וצילומים. לאורך 50 פרקים עוסק הספר בכל היבטי המנורה - חלקיה, גודלה, צורתה, עבודות המקדש הקשורות בה ומרכזיותה בחיים היהודיים. ואם השתכנעתם או אם לא, נותר רק לקוות שבקרוב נדע בוודאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כך
צילום: לע"מ
או כך?
צילום: AP
מנורת זהב טהור
באדיבות מכון המקדש
מומלצים