שתף קטע נבחר

התוצר במשק ירד ב-0.5% ברבעון האחרון

כך לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. המשבר הריאלי ניכר מאוד בסעיפי הייבוא והייצוא הרבעוניים: יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-43.6% ברבעון הרביעי אשתקד, בהשוואה לרבעון השלישי, והייבוא ירד ב-21.4%

הירידה בפעילות הכלכלית במשק ניכרת היטב בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמן היום (ב'): התוצר המקומי הגולמי ירד ברבעון הרביעי של 2008 ב-0.5%; זאת לעומת הרבעון השלישי. בכל המחצית השנייה אשתקד עלה התוצר המקומי הגולמי ב-1.1% בחישוב שנתי (במחירים קבועים ובניכוי עונתיות), בהשוואה למחצית הראשונה של השנה.

 

מהלמ"ס נמסר כי, העלייה המתונה בתמ"ג במחצית השנייה של 2008 מבטאת עלייה בהוצאה לצריכה ציבורית, לעומת ירידה בהוצאה לצריכה פרטית, בהשקעה בנכסים קבועים ובייצוא הסחורות והשירותים.

 זאת, על פי אומדנים מוקדמים לחשבונות הלאומיים למחצית השנייה של 2008 שנערכו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

 

ניתוח ההתפתחויות לפי רבעונים מראה שהתמ"ג ירד ברבעון הרביעי של 2008 ב-0.5%, לאחר עלייה של 0.9% ברבעון השלישי ועלייה של 3.2% ברבעון השני. בחישוב לפי מחציות: במחצית הראשונה של 2008 עלה התמ"ג ב-4.8% ולאחר שעלה ב-6% במחצית השנייה של שנת 2007.

 

בתמ"ג העסקי חלה עלייה מתונה יותר של 0.8%, במחצית השנייה של 2008. עוד עולה מהנתונים כי במחצית השנייה חלה עלייה של 6.8% בהוצאה לצריכה ציבורית בד בבד עם ירידה של 2.9% בהוצאה לצריכה פרטית לנפש. עוד מציינים בלמ"ס שחלה ירידה של 5.3% בהשקעות בנכסים קבועים, לא כולל אוניות ומטוסים.

 

סחר החוץ צונח

בצל המשבר וחוזקת השקל, חלה ירידה של 6.6% בייצוא סחורות ושירותים, למעט יהלומים וחברות סטרט-אפ. בייצוא היהלומים וחברות הסטארט-אפ ניכרת ירידה חדה אף יותר של 15.6% במחצית השנייה אשתקד וירידה של 10.6% בייבוא. המשבר הריאלי ניכר מאוד בסעיפי הייבוא והייצוא הרבעוניים: כשהייצוא ירד ב-43.6% ברבעון הרביעי אשתקד (לעומת הרבעון השלישי) והייבוא ירד ב-21.4%.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האטה בצמיחה במחצית; וירידה בתוצר ברבעון
צילום: index open
מומלצים