שתף קטע נבחר

ליברמן מפרק מוקשים: ברית הזוגיות נדחקה

יו"ר ישראל ביתנו צופה מהצד בקשיים במגעים בין הליכוד לקדימה ומנסה ליצור אפשרות מעשית של ישיבה בממשלה אחת עם ש"ס. ל-ynet נודע כי הוא אמר למקורביו שברית הזוגיות - המחלוקת העיקרית מול ש"ס - היא רק שלישית בחשיבותה, וכי יסכים לפתרון ביניים. "אני אופטימי", אמר

מתגמשים כבר לפני השיחות. המשא ומתן הקואליציוני טרם נפתח, אולם בישראל ביתנו כבר נערכים לכישלון המגעים בין ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, לבין יו"ר קדימה, ציפי לבני. ל-ynet נודע כי יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הבהיר היום (ב') בשיחות סגורות כי הנושא החשוב ביותר מבחינת המפלגה הוא מתן עדיפות ליוצאי צבא בחקיקה ובתקציבים. הנושא השני הוא שינוי שיטת הממשל ורק לאחר מכן נושא ברית הזוגיות.

 

החשש היה כי הדרישות של ישראל ביתנו בנושא שינוי שיטת

הממשל ובעיקר בנושא ברית הזוגיות ייצור מתח וקושי במשא ומתן מול ש"ס, אלא שנראה כי ליברמן מנסה כבר כעת לפרק את המוקשים ומבהיר למקורביו, כי הוא אינו פוסל הסכמה לגבי כ-100 אלף ישראלים שאינם מוגדרים כיהודים ושלהם יתאפשר רישום כנשואים, אם הם מתחתנים זה עם זו. בש"ס הבהירו כי אם ליברמן יסתפק במציאת פתרון לאוכלוסייה זו - הרי שהמחלוקות העיקריות בין ישראל ביתנו לש"ס ירדו מהפרק.

 

ישראל ביתנו רוצה 4 שרים

לירבמן הבהיר בשיחות סגורות כי בכוונתו לדרוש מנתניהו את תיק הביטחון או את תיק החוץ, עם עדיפות לתיק החוץ. ישראל ביתנו מעוניינת לקבל ארבעה תיקים בממשלה הבאה - לליברמן עצמו, לעוזי לנדאו, לסטס מיסז'ניקוב וליצחק אהרונוביץ'. מלבד תיק החוץ, בישראל ביתנו מעוניינים גם בתיק כלכלי ומדברים גם על התיק לביטחון פנים.

 

יו"ר ישראל ביתנו מוטרד מחוסר ההצלחה של נתניהו להביא את קדימה לממשלה רחבה ואמר למקורביו, כי מצב כזה אינו טוב למדינה. הוא חושש כי הבעיה המרכזית של ממשלה צרה טמונה ב"מורדים" בסיעת הליכוד ובגלל המאבקים הפנימיים שעשויים להתעורר בקואליציה.

 

ישראל ביתנו חרתה על דגלה כמה נושאים עקרוניים מבחינתה במהלך מערכת הבחירות ולאחריה בהם שינוי שיטת הממשל, חקיקת חוק האזרחות, רפורמה בנושא דת ומדינה ובנושא ברית הזוגיות וכן שינוי שייתן עדיפות לבוגרי צבא ולמשרתי שירות לאומי בלימודים אקדמיים. ליברמן אמר בשיחות עם מקורבים, כי הוא "אופטימי" וכי "הכל ייפתר".

 

בימים אלה דנה ועדה בהשתתפות הח"כים דוד רותם מישראל ביתנו ויעקב מרגי מש"ס בליווי נתן אשל מקורבו של נתניהו בנושא ברית הזוגיות. בימים הקרובים צפויה הוועדה להגיע לסיכומים שיצטרכו לעבור את אישור הרבנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. מתפשר
צילום: דודי ועקנין
נתניהו ולבני. חילוקי דעות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים