שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: דניס רוס מונה למחזיק התיק האיראני
  הדיפלומט הבכיר יכהן כיועץ מזכירת המדינה לענייני מדינות המפרץ - ובפועל יטפל בנושא האיראני. במאמר שפרסם טען כי יש לפגוע ישירות בכלכלת איראן כדי להביא להקפאת הגרעין

  מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הודיעה הבוקר (יום ג') על מינויו של הדיפלומט האמריקני הוותיק דניס רוס לתפקיד האחראי על הטיפול בתיק האיראני.

   

  רוס, שהיה השליח המיוחד של ביל קלינטון לתהליך השלום הישראלי-ערבי, יישא בתואר רישמי של יועץ מיוחד למזכירת המדינה למפרץ הפרסי ודרום מערב אסיה. עם זאת, המשמעות המעשית היא שהדיפלומט המנוסה יעסוק

  בעיקר באיום הגרעין והטרור האיראני על ישראל ומדינות האזור.

   

  בהודעת דובר מחלקת המדינה, רוברט ווד, נמסר כי "זהו אזור שבו ארצות הברית נלחמת שתי מלחמות. אנו עומדים מול אתגרים של עימות מתמשך, טרור, גרעין, גישה לאנרגיה, פיתוח כלכלי וחיזוק הדמוקרטיה ושלטון החוק".

   

  לאחר השבעת הנשיא, מינו אובמה וקלינטון שני שליחים מיוחדים: ג'ורג' מיטשל למזרח התיכון וריצ'רד הולברוק לאפגניסטן ופקיסטן. בשבוע שעבר הודיעה קלינטון על מינוי סטפן בוסוורת' לשליח המיוחד לשיחות שש המדינות על הגרעין הצפון קוריאני.

   

  רוס לא מונה כשליח לשיחות עם איראן, בין היתר משום שעדיין לא מתנהלות שיחות כאלה, ואיראן אף אינה מוזכרת בהגדרת התפקיד שלו. אובמה וקלינטון מדברים בגלוי על רצונם לפתוח בדיאלוג עם איראן, אך מציינים שהנושאים המטרידים את ארצות הברית ויועלו בשיחות כאלה הם הגרעין האיראני והסיוע לטרור של חיזבאללה וחמאס.

   

  באופן רשמי, ממשל אובמה עורך בחינה של המדיניות כלפי איראן, בשעה שהרפובליקה האיסלאמית צוברת אורניום מועשר בכמות שתספיק בקרוב לייצור פצצת אטום אחת – זאת על פי הדו"ח האחרון של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שפורסם בסוף השבוע.

   

  "דיבור תקיף עם איראן"

  ב-29 בנובמבר, לאחר בחירתו של אובמה לנשיא, פרסם רוס מאמר בשבועון "ניוזוויק" שכותרתו: "דיבור תקיף עם איראן". במאמר טען כי "לא מאוחר מדי לעצור את איראן מהשגת הפצצה. איראן רוצה את הנשק הגרעיני למטרות הגנתיות והתקפיות, אבל לא ברור אם המנהיג העליון האייתוללה עלי חמנאי יקריב משהו להשגת הנשק הגרעיני".

   

  לדברי רוס, המשטר באיראן מגיב ללחץ חיצוני ומגביל את פעולותיו אם הוא חש מאוים. איראן, לטענת רוס, ממשיכה במאמצים להשגת הנשק כיוון שממשל בוש לא הפעיל מספיק לחץ ולא הציע מספיק טובות הנאה תמורת שינוי כיוון.

   

  "פגיעה ישירה יותר בכלכלה תיאלץ את המולות לקבלת החלטה. הכלכלה האיראנית פגיעה בצורה עמוקה", קבע רוס והוסיף כי "כדי להשיג לחץ יש להתמקד פחות באו"ם ויותר בגיוס האירופים, היפנים, הסינים והסעודים לשתף פעולה".

   

  היועץ המיוחד החדש של הילרי קלינטון סבור כי "ככל שוושינגטון תפגין נכונות להידברות ישירה עם איראן, כך השותפות האחרות ירגישו נוח להצטרף ללחץ.

  האירופים מתלוננים שאם הם יפחיתו את עסקיהם עם איראן, הסינים יתפסו את מקומם. צירוף סין יפחית את החשש הזה", טען.

   

  התוכנית של דניס רוס, שעיקריה נשמעו כבר בדברי הנשיא אובמה והמזכירה קלינטון, היא להציע הצעות נדיבות לאיראן בתחומים המדיני, הכלכלי והבטחוני, בתמורה לשינוי מדיניותה של איראן בתחום הגרעיני והטרור. במקביל, הוא סבור שצריך להציג לאיראן את ההטבות שתפסיד אם תמשיך בתוכנית הגרעין. רוס עדין מאמין שאפשר לפעול דיפלומטית כדי "להימנע משתי תוצאות איומות: לחיות עם איראן גרעינית או לפעול צבאית כדי למנוע זאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  דניס רוס. מדיניות תקיפה
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים