שתף קטע נבחר

אלג'יריה: חוקרים תיעדו ברדלסים נדירים בטבע

האגודה הזואולוגית בלונדון (ZSL) חשפה צילומים ראשונים מסוגם של ברדלסי סהרה (צ'יטה) באלג'יריה. הטורף הנדיר (Acinonyx jubatus hecki) תועד באמצעות מלכודת צילום במסגרת סקר מעקב אחר אוכלוסיית הברדלסים מתת מין צפון-מערב אפריקה, הנחשבים לבעלי חיים בסכנת הכחדה קריטית.

 

לדברי האגודה המקיימת את המחקר עם מדענים מאלג'יר, התמונות תועדו במסגרת סקר רציף וראשון מסוגו ברחבי מרכז הסהרה, בו מוצבות מלכודת צילום בשטח עצום של אלפי קילומטרים. במהלך הסקר שנמשך כחודשיים גילו החוקרים בעזרת 40 מצלמות הפועלות באמצעות אינפרה אדום, ארבעה ברדלסים שונים ובזכות הצילומים יכלו להבחין בדפוס החברבורות הייחודי לכל חיה.

 


ברדלס שתועד בלילה (צילום: ZSL)

 

החוקרת ד"ר שרה דוראנט מהאגודה הזואולוגית בלונדון מציינת כי למרות שמדובר בטורף בסכנת הכחדה קריטית, אין ידע רב על האוכלוסייה הקיימת. "העדות החדשה במחקר המתמשך היא משמעותית ביותר", אמרה דוראנט בהודעת האגודה.

 

ישנם כחמישה תתי-מינים של ברדלסים המצויים בעיקר ברחבי יבשת אפריקה, אם כי נותרו אוכלוסיות זעומות באזור איראן ופקיסטן. באיגוד השימור העולמי (IUCN) מוערכת האוכלוסיה הכללית של הברדלסים הבוגרים ב-7,500 בלבד. עם זאת, ישנם אזורים רבים בהן המידע על גודל אוכלוסיות הברדלסים הוא מועט ביותר.

 

באיגוד השימור מעריכים כי מספרם הכללי של הברדלסים בטבע אינו גבוה מ-10,000 פרטים והמין נחשב לפגיע במיוחד כתוצאה מאובדן שטחי מחייה, המביא בין  היתר להתרבות בתוך המשפחה ולקרבה גנטית הגורמת לעלייה בתמותת הטורפים, התמעטות בטרף טבעי, ציד בלתי חוקי שנועד להשיג את פרוותם הייחודית או כנקמה על כך שהברדלסים טורפים עדרי צאן ובקר. 

 


לכל ברדלס דפוס חברבורות ייחודי (צילום: ZSL)

 

הערכות: נותרו פחות מ-250 ברדלסים בוגרים

החוקר פריד בלבאשיר הלוקח חלק פעיל בפרויקט המחקר באלג'יר הוסיף ואמר כי "מדובר בתת-מין של ברדלס הנחשב לנדיר ביותר וחמקמק. הערכות גודל האוכלוסיה של הברדלסים הללו עומדות על פחות מ-250 פרטים בוגרים, אך הן מבוססות על השערות בלבד". בלבאשיר ודוראנט מקווים כי באמצעות המחקר הנוכחי, ניתן יהיה לגלות מידע חדש על מספרי הברדלסים שנותרו, איזורי המחייה והנדידה העיקריים שלהם.

 

החוקרים מסבירים כי תת-המין של ברדלס הסהרה מצוי ברובו באזור מדבר הסהרה ובסוואנות בצפון ומערב אפריקה, כשהריכוז הגדול ביותר שידוע עד כה נמצא באלגי'ריה. בכוונת המדענים לערב גם את הקהילות המקומיות בתהליך איתור הברדלסים וזיהוי הגורמים המאיימים על הישרדותם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טורפים בסימן ירידה
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים