שתף קטע נבחר

אובמה בקונגרס: יום הדין הגיע, זמן לקחת אחריות

נשיא ארה"ב נאם לראשונה בפני הקונגרס והתמקד כצפוי במשבר הכלכלי. הוא התחייב כי עד תום הקדנציה יצמצם בחצי את הגירעון, שעומד על טריליון דולר. ישראל הוזכרה פעם אחת

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, נאם הלילה (רביעי) לראשונה בפני שני בתי הקונגרס. רשתות הטלוויזיה הגדולות ויתרו על תוכניות הריאליטי בפריים-טיים לטובת אובמה, שבחר להתמקד במציאות של המשבר הכלכלי העולמי ובמלחמות בעיראק ובאפגניסטן.

 

"התקציב שאציג בעוד כמה ימים לא נועד לפתור את כל הבעיות ולהתמודד עם כל הנושאים. הוא משקף את המציאות הקשה

של מה שירשנו - גירעון של טריליון דולר, משבר פיננסי ומיתון יקר", אמר אובמה למחוקקים.

 

"חיינו בתקופה שבה לעיתים קרובות מדי רווחים לטווח קצר הוערכו יותר משגשוג ארוך טווח, שבה נכשלנו בלהביט מעבר למשכורת הבאה, לרבעון הבא, או לבחירות הבאות. עודף נהפך לתירוץ להעביר את העושר לעשירים במקום הזדמנות להשקיע בעתיד שלנו. ויסותים נהרסו למען רווח מהיר על חשבון שווקים בריאים. אנשים קנו בתים שהם לא יכלו לקנות מבנקים ומלווים שדחפו את ההלוואות הרעות הללו. ויכוחים קריטיים והחלטות קשות נדחו לזמנים אחרים. ובכן יום הדין הגיע והזמן לקחת אחריות לעתידנו הוא כאן".

 

 

"עכשיו זה הזמן לפעול באומץ ובחכמה לא רק כדי לאושש את הכלכלה אלא כדי לבנות בסיס חדש לשגשוג ממושך", אמר אובמה לאמריקנים. "עכשיו הוא הזמן להתחיל ליצור מקומות עבודה, להתחיל מחדש להלוות ולהשקיע בתחומים כמו אנרגיה, דאגה לבריאות וחינוך שיגדיל את הכלכלה שלנו, אפילו בשעה שאנחנו מקבלים החלטות קשות לצמצם את הגרעון. זה מה שנמצא על סדר היום הכלכלי שלי ועל זה אדבר אתכם הלילה".

 

הנשיא אמר שהתקציב השנתי, שיעביר בעוד כמה ימים לקונגרס, לא כולל סתם מספרים - אלא את "החזון של אמריקה, התוכנית לעתידנו". הוא התחייב לצמצם בחצי את הגירעון של ארה"ב בתום הקדנציה הראשונה שלו והבטיח לבטל תוכניות בזבזניות ולא יעילות.

 

"לא נסתיר יותר את מחיר המלחמה" 

ישראל הוזכרה פעם אחת בנאום: "על מנת לחתור להתקדמות לקראת שלום בטוח ובר קיימא בין ישראל ושכנותיה מינינו שליח כדי להתמיד במאמץ שלנו". איראן, סוריה והפלסטינים לא הוזכרו.


שרי הקבינט של ממשל אובמה בקונגרס, הלילה (צילום: AFP)

 

"כדי להתמודד עם האתגרים של המאה ה-21 - מטרור להפרות גרעיניות, ממגפות לאיומים ברשת המחשבים להביס את העוני - נחזק בריתות ישנות, ניצור חדשות ונשתמש בכל המרכיבים של הכוח הלאומי שלנו", הוסיף אובמה.

 

אובמה התייחס גם למלחמה באפגניסטן ואמר כי "עם ידידינו ובני הברית שלנו נייצר אסטרטגיה חדשה וכוללת לאפגניסטן ופקיסטן להביס את אל-קאעידה ולהכות את הקיצונים. כי אני לא ארשה לטרוריסטים לקשור קשר נגד אזרחי ארה"ב ממקומות מסתור בקצה השני של העולם".

 

"במשך שבע שנים אנחנו אומה במלחמה. אנחנו לא נסתיר יותר את מחירה. אנחנו בוחנים עכשיו בזהירות את המדיניות שלנו בשתי המלחמות בעיראק ואפגניסטן ואני אודיע בקרוב על הדרך קדימה בעיראק, שתותיר את עיראק לאזרחיה ותביא לסיום אחראי של המלחמה הזו", אמר אובמה. מקורבים לממשל מסרו אמש כי בקרוב תתפרסם הודעה על החלטת הנשיא להוציא את הכוחות הלוחמים מעיראק עד אוגוסט 2010.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה בנאומו בקונגרס, הלילה
צילום: רויטרס
מישל אובמה בקונגרס, הלילה
צילום: רויטרס
"בוחנים בזהירות את המדיניות בעיראק ואפגניסטן"
צילום: AFP
מומלצים