שתף קטע נבחר

"נשות הכותל" חגגו 20 שנה ועוררו מהומה

הסדרנים ביקשו מהן להסיר את הטליתות ולהתפלל בלחש ומעזרת הגברים צעקו לעברן "גוועלד", אך בסופו של דבר מעל 100 נשים מהארץ וצפון אמריקה התפללו הבוקר ברחבת הכותל וציינו 20 שנה לקיום הקבוצה. רב הכותל ל-ynet: "מדובר בפעילות התגרות שפגעה במקום הקדוש"

למעלה ממאה נשים הגיעו הבוקר (ד') לרחבת הכותל המערבי כשהן חובשות כיפות ועטופות בטליתות, וציינו בתפילת חגיגית את ראש חודש אדר ו-20 שנה לפעילותן של "נשות הכותל". הקבוצה, מתוגברת בעשרות נשים רפורמיות מצפון אמריקה השוהות בישראל, ליוותה בשירה את תפילת ההלל, וחברותיה ספגו בעקבות כך קריאות גנאי וביקורת ממתפללים וסדרנים שהיו במקום. מעזרת הגברים צעקו לעברן "גוועלד" ו"קול באישה ערווה", וסדרנים מטעם רב הכותל, המופקדים על שמירת הסדר באתר, דרשו מהן להתפזר כיוון שאינן נוהגות כמנהג המקום.  


תפילת נשים. הבוקר בכותל (צילומים: דודי ועקנין)

 

ענת הופמן, ראש המרכז לפלורליזם יהודי, שהשתתפה בתפילה, אמרה ל-ynet כי הייתה עוינות כלפי הקבוצה, אך טענה כי לא הייתה כל כוונה ליצור פרובוקציה. לדבריה, רוב "נשות הכותל" הן אורתודוכסיות פמיניסטיות שהתגבשו לקהילה, וכמו בכל ראש חודש – גם הפעם התפללו ושרו בלחש. היא הסבירה כי "כיוון שהפעם הגיעו מאה נשים זה נשמע חזק יותר".

  

מהי "פגיעה ברגשות"

הופמן טוענת כי בג"ץ התיר בעבר את קיום התפילות, אך סעיף י"ג בתקנון הכותל קובע כי אין לפגוע ברגשות המתפללים ואף מטיל עונש מאסר על מי שעושה כן. היא האשימה את רב הכותל, שמואל רבינוביץ', ש"מפרש 'פגיעה ברגשות' בצורה שמשתיקה חצי מהעם היהודי", וטענה: "הסדרנים רוצים שנסיר טליתות ושרק שפתינו ינועו בלי שקולנו יישמע".


האם מדובר בהתגרות? התפילה

  

"מבחינת הנשים מחו"ל, שזהו מנהגן, זה ששוטר יהודי בישראל אומר להם דבר כזה – זה מזעזע", אמרה, "אנחנו מרגישות שיש פה הרבה זיוף: מצד אחד הכותל הוא סמל לאחדות העם היהודי, ומצד שני הנשים, שהן חצי מהעם, מושתקות, ואיתן המנהג של הקבוצה הגדולה ביותר של יהדות העולם. זו בושה שמהאמריקאים אנחנו רק רוצים צ'קים, ואת כל שאר האמונות והפלורליזם שלהם שישאירו בבית".  

 

"'מנהג המקום' לא יכול להיקבע על ידי הקבוצה החרדית ביותר בישראל. המדינה הפכה את הכותל לבית כנסת אורתודוכסי שבו הנהלים נאכפים באלימות. אם אתה סוטה במשהו מהמקובל אתה תחטוף - כולל סבתא שמחזיקה בידו של נכדה כשעולה לתורה".  

 

רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', טען בשיחה עם ynet כי מדובר בפעולת התגרות של נשים שנוהגות להתפלל בכלל בקשת דוידסון ולא ברחבת הכותל. "לצערנו הן יצרו פגיעה חמורה במקום הקדוש, במיוחד ביום ראש חודש אדר, כשבמקום אחדות בסימן 'לך כנוס את כל היהודים' הן ביטאו אלימות ומחלוקת".  

 

לדברי הרב רבינוביץ', "בג"ץ אסר עליהן לנהוג שלא כמנהג המקום, ומנהג המקום, כמו מנהג ישראל, הוא שנשים לא מתעטפות בטלית, לא מניחות תפילין ולא קוראות בתורה. הכותל פתוח לכל אישה להתפלל בצורה ובדרך שלה כל עוד לא מפירה את מנהג המקום שזו ההלכה היהודית. היה הבוקר ניסיון ליצור פרובוקציה, לפגוע ולחלל את האתר, לפגוע ברגשות המתפללות והמתפללים. זה מעשה חמור שראוי לגינוי, ואנחנו נפעל כדי שבפעמים הבאות זה לא יקרה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הויכוחים הבוקר בכותל
צילום: דודי ועקנין
מומלצים