שתף קטע נבחר

תביעה: שר בריטי לא מנע מכירת נשק לישראל

30 משפחות פלסטיניות הגישו בקשה לתביעה בבית משפט בבריטניה, נגד שר החוץ מילבנד שלדבריהם לא מנע העברת נשק לישראל במבצע "עופרת יצוקה"

עורכי דינן של משפחות פלסטיניות טענו כי כישלונו של שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, למנוע מכירת נשק לישראל הוא משום הפרה של החוק הבינלאומי. כך דיווח אמש (ד') ה"גרדיאן" הבריטי. בשלב הבא ידון שופט בבית משפט גבוה בבריטניה בנושא. הוא יבחן את המסמכים שהוגשו לו ויחליט בתוך שבעה ימים האם להמשיך בתהליך התביעה או להפסיק אותו.

 

במה שעשויה להיות התביעה המשפטית הראשונה לאחר מבצע "עופרת יצוקה", עורכי דין המייצגים 30 משפחות פלסטיניות האשימו את שר החוץ הבריטי, כמו גם את שר ההגנה ושר נוסף, בכך שפעלו בניגוד לחוק מאחר שלא מנעו מכירת נשק לישראל, לאחר שזו לכאורה הפרה זכויות אדם.

 

עורכי הדין פועלים מטעם ארגון זכויות האדם הפלסטיני אל-חאק. "אנחנו לא מאמינים שהתביעה תחזיר את הפלסטינים שנהרגו, את אלו שהפכו לפליטים ואלו שהושפלו על-ידי מעשי ישראל", אמרה מארי נאזל-בטיינה. "אבל זהו צעד אחד לקראת השבת התקווה שהעם הפלסטיני יקבל את זכויותיו".

 

בתגובה אמרו במשרד החוץ הבריטי, כי הסוגיה "אינה מתאימה כלל" להידון בבית משפט. הממשלה הבריטית "ממשיכה במאמציה להשגת שלום במזרח התיכון", נמסר בהודעת המשרד.

בנוגע לטענות לגבי מכירת נשק לישראל, נמסר ממשרד החוץ בלונדון: "בריטניה מפקחת באופן הדוק על מכירת נשק בעולם. הממשלה עוקבת אחר המצב בישראל ומקדישה תשומת לב רבה לנושא ייצוא הנשק".

 

עורכי הדין הגישו את המסמכים זמן קצר לאחר פרסום דו"ח אמנסטי, שקרא לאו"ם להטיל אמברגו נשק על ישראל וחמאס, ולממשל אובמה לחדול מיד מחימוש צה"ל. בדו"ח הארגון נמתחת ביקורת בעיקר על ארה"ב, כספקית הנשק העיקרית של ישראל. "לארה"ב מחויבות מיוחדת להפסיק משלוחים שתורמים להפרות החוק וזכויות האדם", נטען.


פורסם לראשונה 25/02/2009 23:55

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיליבנד. על כוונת הפלסטינים
צילום: טל אביטן
מומלצים