שתף קטע נבחר

לבני: ביבי לא מחויב למו"מ; נתניהו: אין בה נכונות

יו"ר הליכוד ויו"ר קדימה נועדו במשך כשעתיים. לבני: "שתי מדינות היא לא סיסמה ריקה. זה נושא עקרוני, של מהות בלי קריצה". נתניהו: "לא מצאתי אצל לבני נכונות לאחדות"

"שתי מדינות היא לא סיסמה ריקה. אחדות זה לא רק ישיבה בממשלה, אלא שותפות בדרך". כך אמרה בצהריים (יום ו') יו"ר קדימה, ציפי לבני, בצאתה מהפגישה השנייה עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו. הפגישה הופסקה מפני שנתניהו סירב להתחייב כי קווי היסוד של הממשלה יכללו חתירה למצב של שתי מדינות לשני העמים, הישראלי והפלסטיני. נתניהו האשים בתום הפגישה: "לא מצאתי נכונות לאחדות". יו"ר צוות המו"מ של הליכוד: "המניעים של לבני אישיים".

 

שני ראשי המפלגות הגדולות נועדו בבית מלון בתל אביב במשך כשעתיים. בצאתה אמרה לבני: "באתי לפגישה שנייה עם יו"ר הליכוד לשמוע מה החזון ומה הדרך שהוא רואה לנכון ליישם. בפני ישראל יש אתגרים. אמרתי לו שקדימה תתמוך בצעדים נכונים של הממשלה".


נתניהו ולבני, היום (צילום: ירון ברנר)

 

"כדי להתמודד עם האתגרים רציתי שלושה יסודות שאתם מכירים", אמרה. "שתי מדינות היא לא סיסמה ריקה. זו הדרך היחידה שישראל תוכל להשאר יהודית ותוכל לפעול נגד הטרור. זה נושא עקרוני, של מהות בלי קריצה", אמרה.

 

"דנו בנושאים. לא מצאתי מחוייבות של ביבי לנושאים אלה. הפגישה הסתיימה לא הסכמות ולא נוכל להיות בממשלה של נתניהו", הודיעה לבני והבטיחה להיות "אופוזיציה אחראית".

 

"לא מצאתי אצל לבני נכונות לאחדות"

נתניהו אמר לאחר הפגישה כי עוד בתקופת הבחירות הבטיח לפעול להקמת ממשלת אחדות. "פניתי לגברת לבני ואמרתי לה זאת. אחדות מחייבת פשרות. הייתי מוכן ללכת דרך לכיוונה. הצעתי לה לכתוב יחד קווי יסוד, מספר שווה של תיקים, שניים מתוך שלושה, הודעתי כי אני מתכוון לקדם משא ומתן, והודעתי שנקדם ברית הזוגיות וגם שינוי שיטת ממשל", אמר.

 

"הפערים לדעתי ניתנים לגישור. נתקלתי מצידה בסירוב מוחלט לאחדות, וסירוב להקים צוותים. לא מצאתי אצל לבני נכונות לאחדות", סיכם יו"ר הליכוד.

 

יו"ר צוות המו"מ של הליכוד, ח"כ גדעון סער האשים את לבני במניעים אישיים: "בבחירות גם ביבי וגם ציפי אמרו שהם מעוניינים באחדות. לבני התבצרה בסרבנות לאחדות. היא לא הסכימה אפילו להקים צוותים. לאחדות צריך פשרות. המניעים של לבני בטירפוד האחדות הם מניעים אישיים".

 

לשאלת ynet השיב סער: "לבני לא היתה מוכנה לומר בפגישה שהיא לא תובעת רוטציה. המילים 'מדינה פלסטינית' לא מופיעות בקווי היסוד של הממשלה היוצאת בראשות קדימה. הדרישה של לבני בנושא הזה נועדה לפרק לנתניהו את האפשרות להקים ממשלת ימין".

 

מקורביו של נתניהו הבהירו עוד לפני הפגישה כי אין בכוונתו לקבל את נוסחת "שתי מדינות לשני עמים". גורמים בכירים בקדימה הבהירו כי התחייבות של נתניהו למשא ומתן מדיני לא מספיקה והדגישו כי כיום העולם מכיר בתהליך אנאפוליס, כבסיס למשא ומתן.

 

על פי הגורמים הבכירים בקדימה, "לא קיים תהליך אחר מלבד זה והאמירה כי

הוא נתניהו תומך בתהליך מדיני אינה מספקת ואינה מהווה בסיס לכניסת קדימה לממשלה ולא אמירה מפורשת המתייחסת לאופי התהליך".

 

ח"כ צחי הנגבי, מבכירי קדימה המקורב ללבני, אמר ל-ynet לפני הפגישה: "אנחנו בדרך לאופוזיציה, בוודאות כמעט מוחלטת, צריך להיות משהו מאוד דרמטי כדי שזה ישתנה".

 

גורמים שונים ששוחחו השבוע עם נתניהו התקשו לקבוע האם הוא אופטימי לקראת הפגישה, אולם ציינו כי "עושה רושם שהוא מתכוון ללכת עוד לקראת לבני. יש בו רצון אמיתי להכניס את קדימה לממשלה ולהקים ממשלה רחבה".


פורסם לראשונה 27/02/2009 11:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישת השניים, היום
צילום: ירון ברנר
מומלצים